Za Hrvatsku na Europskom igra i magistar matematike: ‘Nikada nemojte zapostaviti obrazovanje’
Proteklog četvrtka započelo je Europsko rukometno prvenstvo, a naša je reprezentacija poražena od Francuske. Oni koji su pratili utakmicu u jednom su trenutku mogli čuti kako za hrvatsku rukometnu reprezentaciju igra i profesor matematike. Naime, u Mađarsku je na ovo prvenstvo otputovao i vratar Mate Šunjić, koji je 2010. magistrirao na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu.
Da bavljenje profesionalnim sportom ne mora nužno značiti ostavljanje obrazovanja po strani, dokazuje i priča našeg rukometnog reprezentativca Mate Šunjića. Šunjić je talent za matematiku pokazivao još tijekom školovanja u Gimnaziji Metković, kada je sudjelovao na državnim natjecanjima iz tog predmeta.
U školi i na faksu bio je izvrstan
Kasnije je upisao matematiku na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, na kojem je i magistrirao 2010. godine. Kako je još 2009. otkrio u razgovoru za Jutarnji list, tijekom srednje imao je prosjek 5,0, a odlične ocjene nastavio je nizati i na faksu. Odluku da će studirati matematiku donio je još početkom srednje.
– Znate kako je kada vam odlično krene, onda to svi profesori i očekuju, mnogi to počnu iskorištavati. No nikada nisam želio zlorabiti dojam koji su imali o meni. Uostalom, nisam takav da ću popuštati jer sam si nešto umislio, rekao je Šunjić 2009. za Jutarnji list.
Tada je još bio student PMF-ovog studija Financijska i poslovna matematika te je priznao da se zna dogoditi da mora birati između izlaska na ispit ili utakmice.
– Bilo je takvih situacija, profesori na faksu znali su me puštati da odem malo ranije s predavanja ili smo u mojem klubu Medveščak odgodili utakmicu ako je to bilo moguće. Imao sam razumijevanja s obje strane. No neki profesori na faksu i ne znaju da igram, a oni koji znaju nisu mi pravili probleme, pogotovo što nema mnogo studenata na matematici koji se profesionalno bave sportom, ispričao je Šunjić za Jutarnji.
‘Nikada nemojte zapustiti obrazovanje’
Nakon studija nastavio se profesionalno baviti rukometom, jer je smatrao da će za matematiku biti vremena kasnije.
– Treba biti uporan, organiziran, imati cilj i puno raditi, odricati se što nije lako. Studij na PMF u Zagrebu završio sam dok sam igrao za Medveščak. Moj dan je bio od 7 sati ujutro do 23-24 sat u noći na relaciji fakultet-trening-stan. I tako svaki dan punih pet godina. Ne treba podlijegati tuđim mišljenjima. I meni su govorili da ću morati izabrati između fakulteta i ozbiljnog bavljenja rukometom, ali evo nisam morao birati. Sve je u motivaciji, organiziranosti i spremnosti na odricanje, rekao je Šunjić u intervjuu za Likemetkovic.hr 2018. godine.
Mladima koji se u školskoj dobi bave nekim sportom u istom je intervjuu poručio i da nikada ne voze na jednom kolosijeku nego dva usporedna.
– Vrlo je važno za djecu da se bave sportom i neka se svi bave bilo kojim sportom. Osim što je to dobro za razvoj tijela, to je jedna vrsta životne škole u kojoj mogu naučiti raditi, biti organiziran, uporan, discipliniran, znati pobjeđivati i gubiti, znati pobjeđivati krize ozljeda, neuspjeha, nerazumijevanja. Kroz sport se stekne puno prijatelja jer se s vremenom družite s mnogim ljudima. Ali ne bi smjeli zbog sporta zapustiti svoje obrazovanje jer nas to čini kompletnijom osobom. Sport je rizičan: samo jedna ozljeda može nas zauvijek udaljiti s terena. Zato treba igrati na dvije karte – i sport i škola! Ovo bi trebali razumjeti svi, od djece do roditelja i trenera. Nikada nemojte zapustiti obrazovanje, poručio je Šunjić prije nekoliko godina u intervjuu za Likemetkovic.hr.