Pretraga

Za Rodne studije glasali dekani katoličkih fakseva, sad izražavaju kajanje i nude ostavke

A- A+

Dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta Josip Šimunović i dekan Fakulteta filozofije i religijskih znanosti Ivan Šestak ponudili su svoje dekanske mandate na raspolaganje. Njih dvojca su glasanjem na dvjema instancama, vijeću područja i Senatu Sveučilišta u Zagrebu, svojim glasovima podržala pokretanje studija Rodni studiji na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Studij je izazvao revolt među političkom desnicom, bizaran istup imali su i biskupi, a onda je dvojicu dekana prozvao Hrvatski tjednik. Pa sada, osim što nude mandate na raspolaganje, izražavaju i kajanje za svoj postupak.

Josip Šimunović (KBF) i Ivan Šestak (FFRZ) | foto: KBF/screenshot: YouTube, UniZG

Nekoliko tjedana tišine oko pokretanja Rodnih studija na Filozofskom u Zagrebu, a sada su se oglasila dvojica dekana. Dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Josip Šimunović, i dekan Fakulteta filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Ivan Šestak stavili su svoje dekanske mandate na raspolaganje, priopćila je Hrvatska katolička mreža (HKM).

Dvojica dekana žale što su glasali za Rodne studije, nude mandate na raspolaganje

Razlog: obojica su na dvjema instancama, Vijeću društveno-humanističkog područja i Senatu Sveučilišta u Zagrebu, podržala pokretanje tog studija. Sada, nakon što ih je za to prozvao Hrvatski tjednik, kažu da je to bila pogreška. Navode i da uputu da tako glasaju nisu dobili od zagrebačkog nadbiskupa Dražena Kutleše, za kojeg Šimunović ističe i da nikada nije ulazio u redovito djelovanje fakulteta.

– Naše je glasovanje bilo administrativni i rutinski čin uvjetovan povjerenjem u sustav i nadležna sveučilišna tijelâ. Osim stotina drugih točaka i podtočaka, proteklih mjeseci na dnevnome redu sjednicâ Senata, bilo je i 70-ak studijskih programa, izmjena i dopuna postojećih ili uvođenja novih. Objektivno je bilo nemoguće u sve imati uvid jer ih je mnogo i jer ih prati opsežna dokumentacija. Uvriježeno je da se u proceduri kroz sveučilišna tijela članovima Senata izlože problemi, moralno-etičke dvojbe i pravne (ne)održivosti glede novih studijskih programa te da stvar na Senat dođe pripremljena. Zbog toga se naše glasovanje kao formalni i rutinski čin te izričaj povjerenja u sustav i nadležna tijela ne smije uzimati kao moralno zastranjenje, izdaju razboritosti i zatajenje učenja Katoličke Crkve. Njega treba uzimati samo kao našu vlastitu formalnu i nenamjernu slabost, ali i pogrešku te duboku nespretnost uvjetovanu dovođenjem u zabludu i propustom sustava da se izloži cjelovito stanje stvari, navode u priopćenju Šestak i Šimunović, prenosi HKM.

Izrazili su i žaljenje i kajanje, kažu, jer su ‘toliko nespretno i na taj način’ njih dvojica sudjelovala ‘u ovoj stvari’. Žao im je, navode, i što su glasanjem  ‘javnosti odali pogrešan dojam da je Crkvi možda ikako prihvatljiva rodna ideologija te time dali povod sablazni’. Šimunović mandat na raspolaganje nudi Kutleši, a Šestak Sebastianu Šujeviću, provincijalu Hrvatske pokrajine Družbe Isusove.

Izdvojeni članak

Bizaran istup biskupa: Misle da država može zabraniti studije koji nisu u skladu s uvjerenjima većine građana

Brane nadbiskupa Kutlešu

Podsjetimo i da su se u prvoj polovici srpnja oko pokretanja Rodnih studija, u poprilično bizarnom istupu, oglasili i biskupi. Imali su sličnu retoriku kao političari desnog spektra – da je to promicanje rodne ideologije, a otišli su i toliko daleko da su tvrdili da država može ograničiti i zabraniti studijske programe koji nisu u skladu s uvjerenjima većine građana. Takvo što zakon, dakako, ne omogućuje.

– Mons. Kutleša predsjednik je Hrvatske biskupske konferencije čija je Komisija Iustita et pax snažno, precizno i nedvosmisleno u bitnome izrazila stav o neprihvatljivosti i temeljitoj štetnosti rodne ideologije i, što je najvažnije, da o tome u Crkvi nema pregovora ili popuštanja svidjelo se to nekome ili ne. Za Katoličku Crkvu, a što je mons. Kutleša višestruko opetovao, neprihvatljiva je svaka ideologija roda i rodnih teorija koje su suprotne Božjem stvoriteljskom planu i promiču antropološki dualizam koji razdvaja spol i rod ili se spol svodi samo na biološku razinu te, kao takve, dovode u pitanje i samo dostojanstvo ljudske osobe. Optuživati mons. Dražena Kutlešu ili dovoditi u pitanje njegovu vjerodostojnost i dobar glas, krajnje je neprofesionalno i uvredljivo, navode dvojica dekana, prenosi HKM.

U zaključnom dijelu priopćenja istaknuli su žaljenje i traže oprost za svoj potez, koji im je, pišu, ‘opomena da moramo u budućnosti temeljitije pristupati svemu’.

O pokretanju Rodnih studija na Filozofskom prvi smo pisali krajem lipnja. Izazvalo je to pobunu među političarima desnog spektra, prvenstveno Domovinskog pokreta, a otišli su toliko daleko da su tražili i obustavu studija. Nepoznavanje ključnih pojmova ‘spol’ i ‘rod’ među desnim političkim opcijama u Hrvatskoj nije iznenađenje, objasnili smo, ako se u obzir uzme da kurikulumi nalažu da se razlika uči tek na sociologiji u gimnazijama koje pohađa tek trećina srednjoškolaca. Ustavna stručnjakinja Sanja Barić, za srednja.hr je, kada su u pitanju izjave pojedinih desnih političara, navela da žalosti činjenica da među njima postoje oni koji ne ovladavaju temeljnim znanjem o akademskim slobodama, nisu pokušali informirati, a javno govore o tome da kao dio vlasti neće podržati implementaciju studijskog programa.

Filozofskom je od Ministarstva obrazovanja u jeku te bure stigao odgovor da studij mora ići na odobrenje po novoj proceduri – dok su stari pravilnici govorili da je za uvođenje novog studija dovoljna recenzija na sveučilištu, novi nalažu da je obvezno i ocjenjivanje povjerenstva koje imenuje Agencija za znanost i visoko obrazovanje.