Pretraga

Zagrebački faks pretrpio ozbiljnu štetu u nevremenu: Izašlo je izvješće o šteti u Botaničkom vrtu

A- A+

Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu, njihov Botanički vrt i Geografski odsjek, pretrpjeli su štetu od olujnog nevremena koje je u srijedu pogodilo Zagreb. Starija su stabla skroz popucala, na njih dvadesetak oštećene su veće grane, a zgrada spomenutog odsjeka, koja je uskoro trebala biti gotova s obnovom nakon potresa, dodatno je oštećena.

s lijeve strane poktrovlje Geografskog odsjeka, s desne strane oštećena stabla u Botaničkom vrtu

Voda ušla u potkrovlje Geografskog odsjeka, a štetu su pretrpjela i stabla u Botaničkom vrtu

Olujno nevrijeme koje je u srijedu pogodilo Zagreb dvojica muškaraca izgubila su život, a materijalna šteta na zgradama, među kojima su i škole, će se još dugo zbrajati. Nevrijeme je to kakvo Zagrepčani ne pamte, a nastradali su i neki visokoškolski objekti.

Izdvojeni članak

Olujno nevrijeme nije poštedjelo ni škole: U Zagrebu oštećeno njih 40, a neke čeka velika renovacija krova

Oštećena zgrada PMF-a koja je uskoro trebala završiti s obnovom

Geografski odsjek PMF-a nije imao te sreće da ostane neoštećene usred nevremena, i to u zgradi koja je taman trebala završiti s obnovom nakon razornih potresa koji su pogodili središnju Hrvatsku 2020. godine.

– I dok smo prekjučer uživali u obilasku novih ureda i učionica Geografskog odsjeka u skoro obnovljenoj zgradi na Trgu Marka Marulića u koju smo se trebali vratiti u rujnu, danas loše vijesti. Jučerašnja oluja napravila je veliku štetu na gradilištu. U dio potkrovlja i drugog kata prodrla je voda. Procjena štete je u tijeku i možda ćemo sutra znati razmjere, napisali su na društvenim mrežama.

To će utjecati, istaknuli su s PMF-a, na tijek radova i rokove.

– Nadajmo se da će se naći sredstva za već ionako premašene troškove obnove kako bi se tri institucije koje dijele zgradu konačno vratile i kako bi djelatnici i studenti nakon svih nevolja koje su nas pratile, nastavili normalno raditi, učiti i istraživati, napisali su.

Evo što je sve uništeno u Botaničkom vrtu

Botanički vrt, inače u sklopu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, prema sadašnjim je informacijama od visokoškolskih institucija na području Zagreba, pretrpio najveću štetu. Vanja Stamenković, voditelj Botaničkog vrta, objavio je detaljno izvješće o nastaloj šteti.

– Srećom, u trenutku udara nevremena u Vrtu se nije nalazio velik broj posjetitelja i svi su na vrijeme pobjegli iz perivoja u sigurnost paviljona. Osim nekoliko razbijenih stakala na staklenicima, na građevinama nije bilo ozbiljnije štete. Oštećeno je jedno službeno vozilo kolega s Botaničkog zavoda: grana javora doletjela je iz parka na Marulićevom trgu puta Vrta (Hrvatski državni arhiv) i razbila vjetrobransko staklo automobila. Čim se oluja stišala, tijekom prvog obilaska Vrta uočeni su mnogobrojni lomovi manjih i većih grana, nekoliko jače oštećenih stabala te mnoštvo prevrnutih velikih lončanica. Sljedećega jutra (četvrtak, 20. srpnja) svi prisutni zaposlenici Vrta započeli s čišćenjem površina i sanacijom štete, što se nastavlja danas, i trajat će nekoliko idućih dana, stoji u izvješću danas objavljenom na stranicama Botaničkog vrta PMF-a.

Temeljitom inspekcijom je utvrđeno da se slomilo puno manjih grana, a što se tiče većih, šteta je nastala na dvadesetak stabalac. Lomovi debalaca uočeni su na starijim stablima topole, likvidambra, bon-bon stabla, omorike, manjeg kakijevca i jednog tulipanovca. Uresnoj vrbi uz južno jezerce polomljena su sva debalca, koja su u padu oštetila trajnice uz rub jezerca i na obližnjoj uresnoj gredici.

Ova su stabla u potpunosti stradala

Stamenković je otkrio i koja su stabla u potpunosti stradala.

– Jedina u potpunosti stradala stabla su kultivirana forma smreke uz Alpinum, koja se zbog svoje vitkosti (prevelike visine u odnosu na promjer debla) prelomila na dva dijela te mali kakijevac koji je već prije bio orezivan zbog loma. Najstarija i najveća stabla u Vrtu (hrast lužnjak, bukve i platane) nisu oštećena, a također nije bilo niti jedne izvale stabla! Svako oštećenje bilo kojeg stabla u Botaničkom vrtu tužan je događaj, no ne smijemo se previše žaliti jer je Vrt u oluji mogao proći daleko gore. Djelomično se to može pripisati sreći, ali ipak ukazuje i na ispravnu filozofiju održavanja stabala, na čemu zahvaljujem našim višegodišnjim stručnim održavateljima, arboristima tvrtke ‘Urbani šumari’, stoji u izvješću voditelja Stamenkovića.

U posljednjih 15 godina, dodao je, bilježimo stalni porast ekstremnih vremenskih događaja, od smjene suša i poplava do uraganskih vjetrova i udara gromova, a možemo očekivati samo sve veći broj takvih nepogoda. Tome se moramo prilagoditi, kaže Stamenković, ali sigurno ne smanjenjem broja stabala u gradovima, već povećanjem kvalitete njege, a time i broja sigurnih stabala, koja su neizostavni regulator mikroklimatskih uvjeta. Na koncu je zahvalio svima koji su uputiti riječi potpore i pomogli Botaničkom vrtu na neki način.