Zagrebački rektor komentirao obnovu od potresa, tek se razmatraju ponude za radove na rektoratu
Rektor Sveučilišta u Zagrebu, Stjepan Lakušić, prisustvovao je slavlju na Učiteljskom fakultetu povodom završene obnove poslije potresa. Tom prilikom smo s njim razgovarali o obnovi na drugim sveučilišnim sastavnicama. Lakušić se nada da će se u studenom konačno saznati tko je izvođač i kada će biti završena obnova Pravnog fakulteta na kojemu se i nalazi rektorat. Tamo radovi još nisu ni krenuli jer se natječaj morao ponoviti. S druge strane, neki će fakulteti već u zimskom semestru vratiti studente u njihove matične zgrade.
Nakon 20 mjeseci rada, sav stres i nemirni snovi nakon dva potresa koji su pogodili Zagreb 2020. godine, gotovi su za djelatnike i studente Učiteljskog fakulteta. Kao što smo ranije pisali, njihova zgrada je obnovljena, te se svi studenti vraćaju na predavanja u Savsku 77. Završetak obnove popraćen je svečanim slavljem koje je organizirao dekan Siniša Opić. No, iako je sretan da završava svoj mandat sa završenom zagrebačkom zgradom, UF-ov dekan na odlasku, napomenuo je da obnova nije još skroz završena. Nova dekanica Učiteljskog fakulteta, Blaženka Filipan-Žignić, u listopadu će još morati nadgledati i dovršetak obnove zgrade Učiteljskog fakulteta u Petrinji.
Sveučilišna obnova: 26 fakulteta, 46 zgrada
No, na svečanom otvaranju obnovljene zgrade, brojni su uzvanici dobili i zahvalnice zbog pomaganja Učiteljskom fakultetu tijekom obnove. Među njima su Rektor Sveučilišta u Zagrebu, Stjepan Lakušić, zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba Luka Korlaet te ministar obrazovanja, znanosti i mladih, Radovan Fuchs. Opić je istaknuo kako će obnova zgrade u Petrinji biti dovršena u proljeću 2025. godine. Pritom, rektor Lakušić i dogradonačelnik Korlaet naveli su u svojim govorima kako je obnova nakon potresa obuhvatila 26 fakulteta i 46 zgrada. Veliki je to pothvat, ali Lakušić, diplomirani inženjer građevinarstva koji je prije čelne sveučilišne funkcije bio i dekan zagrebačkog Građevinskog fakulteta, optimističan je u daljnjem napretku obnove. U razgovoru za srednja.hr, komentirao je Opićevu najavu obnove zgrade u Petrinji u proljeće iduće godine s ‘bit će’.
– Zgrada (u Petrinji, op.a) je više stradala i drukčija je konstrukcija. No, svi izazovi su riješeni i radovi su pri kraju. to je za pohvalu s obzirom na to da su ove godine studentski programi učiteljskog fakulteta popunjeni i u Petrinji, Zagrebu i Čakovcu, rekao nam je rektor Lakušić.
Pregledavaju se ponude za obnovu Pravnog, gradnja se planirala u listopadu: ‘Nadam se da će se znati do studenog’
Ipak, situacija je malo problematičnija kod obnove Pravnog fakulteta, gdje se prije potresa i nalazilo sjedište rektorata. Lakušić je podsjetio da su krajem kolovoza ponovili javni natječaj nakon što je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih (MZMO) ranije uskratilo suglasnost za postupak nabave.
Kao što smo ranije pisali, u objavi natječaja, datum 1. listopada je naveden kao ‘okvirni planirani datum početka radova’ koji bi, prema planiram roku, trebali završiti kroz 18 mjeseci. Što bi značilo da bi pobjednik natječaja trebao dovršiti obnovu Pravnog fakulteta do proljeća 2026. godine. No, upitan o datumima, Lakušić nije želio nagađati kada bi radovi trebali biti završeni. No, iz njegovih riječi se da zaključiti kako radovi na obnovi definitivno neće početi početkom 10. mjeseca, odnosno idući tjedan.
– Sada nam slijedi dodatna analiza i kada se ustanove pristigle ponude, slijede razgovori te se čeka suglasnost Ministarstva. Nadam se da će do studenog biti poznate sve informacije. Budući da se radi o velikim izvođačima, ovaj će proces trajati otprilike mjesec, mjesec i pol dana, ustvrdio je Lakušić.
Planiraju se zimski povratci: ‘FPZG-ova zgrada doživjela veliki iskorak’
No, u međuvremenu, posao obnove ide svojim tokom na drugim sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu. Budući da neki fakulteti napreduju brže, drugi sporije, Lakušić navodi da očekuje da se neki fakulteti vrate u matične zgrade do kraja zimskog semestra, a neki kroz ostatak akademske godine 2024./25.
Tako je Fakultet političkih znanosti (FPZG) već najavio da će se njegovi studenti u obnovljenu, matičnu zgradu u Lepušićevoj 6 isto vratiti ovog listopada. Lakušić je naglasio da je FPZG građen kao stambena zgrada te je time oduševljen promjenama koje su se na tom objektu napravili tijekom radova.
– Stvarno je doživjela veliki iskorak i studenti će dobiti arhitektonski prekrasnu zgradu. Ne samo iznutra, nego i izvana. Nadalje u narednim mjesecima očekujemo povratke studenata na fakultetima gdje su radovi u završnoj fazi. To su tri zgrade FSB-a (Fakultet strojarstva i brodogradnje), kao i Građevinski, Arhitektski i Geodetski fakultet, pobrojao je Lakušić.
Dodao je i da su napravljeni veliki zahvati na Medicinskom fakultet te su krenuli radovi na Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER). No, dovršetak tih radova se ne može očekivati tijekom zimskog semestra. Kada je riječ o fakultetu poput Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF), situacija je šarolika.
– Radovi se privode kraju i na Farmaceutsko-biotehnološkom fakultetu, dijelovima zgrade Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije (FKIT), tu se vidi da su radovi pri kraju. Veliki se zahvati rade i na biološkom odsjeku PMF-a. No, PMF ima još jednu zgradu u Botaničkom vrtu, gdje se čekaju aktivnosti za natječaj. Njihova zgrada, koju koristi s FKIT-om, na Marulićevom trgu bi trebala uskoro dobiti suglasnost za realizaciju, uvjeren je zagrebački rektor.
Dokumentacija spremna, ali Zagreb treba pomoći u obnovi Tekstilnog
Rektor nam je naveo da je ostalo i nekoliko zgrada Građevinskog fakulteta na Sv. Duhu gdje obnova još nije krenula, a k tome i Veterinarski fakultet trenutno još traži ‘najbolje tehničko rješenje’ za svoju zgradu. Ekonomski fakultet je isto odnedavno u početnim radovima. Ipak, Fakultet ne može sve sam. Kako Lakušić navodi, za obnovu zgrade Tekstilno-tehnološkog fakulteta (TTF) na Črnomercu, čeka se ulazak Grada Zagreba i Sveučilišta u Zagrebu u ‘zajedničku aktivnost’, budući da je Grad Zagreb osnivač Škole za modu i dizajn.
– Dokumentacija je gotova, ali trebamo jaku suradnju srednje škole i fakulteta kako bi se krenulo s radovima na TTF-u. Dekanima i fakultetskim upravama je pristupna cijela paleta investicija. Naravno da je to veliki zalogaj, što i kako učiniti. Ali imaju našu potporu i podršku za radove koje provode, a bez suradnje s MZOM-om, teško je doći do konstruktivnog rješenja. No, partnerski to možemo riješiti brže, jednostavnije i učinkovitije, zaključio je zagrebački rektor.