Zagrebački Student servis u posljednjih nekoliko godina bilježi pad poslovanja jer sve manje tvrtki traga za studentskom radnom snagom, a studenti imaju sve manje vremena za posao. Voditelj Student servisa Tomislav Jurkić nam je otkrio za koje ponuđene poslove studenti ne žele raditi.
Preko Student servisa u Zagrebu prošle 2012. godine zaposlilo se 11 700 studenata, a iste godine svoje poslovne ponude objavilo je 2 459 tvrtki, iz čega je jasno vidljiv pad poslovanja Servisa u odnosu na prethodne godine. Naime, 2009. tvrtke su nudile skoro četiri tisuće poslova, a na šalterima Student servisa dolazilo je oko dvije tisuće studenata više nego prošle godine.
Pružanje usluga građanima i satnica
S obzirom da sredstva iz Servisa nisu ostala dostatna za umanjenje duga u Studentskom centru, zbog toga se isti početkom ove godine našao u postupku sanacije. Ipak rad preko studentskih ugovora i dalje mnogima predstavlja glavni financijski izvor.U razgovoru s voditeljem Servisa Tomislavom Jurkićem, otkrili smo za koje poslove pada interes studenata te ih izbjegavaju u širokom krugu.
Studenti ne žele pružati usluge građanima
Od 16 kategorija studentskih poslova koji se nalaze u Cjeniku Studentskog servisa, nalazi se i ‘Pružanje usluge građanima’ među kojima je njih nekoliko s najvišom satnicom. Međutim, zagrebački studenti takve poslove odrađuju vrlo rijetko.
– Studenti su najmanje zainteresirani za terenske poslove ili call centre, zatim akvizitske prodaje. Za pružanje usluga građanima odlučuju se vrlo rijetko, gdje iz godine u godinu bilježimo sve manje zaposlenih studenata, rekao nam je voditelj Servisa.
Umjesto studentskih ugovora, čiste ‘na crno’
Jurkić je dodao kako je prošle godine za poslove u ‘Pružanju usluge građanima’ na kratko zabilježen veći interes za vrijeme velikog snijega kada je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić studentima obećao satnicu od 35 kuna.
Spomenuta kategorija ponude poslova degradirana je u odnosu na druge jer studenti koji čiste urede ili stanove te daju instrukcije iz određenih predmeta to većinom rade ‘na crno’.
– Čistim kuću u Dubravi dva puta tjedno, a ovisi o potrebi vlasnika ponekad i češće, no ne radim preko studentskog ugovora. Svaki put kad dođem počistiti kuću, on mi da 100 kuna na ruke što meni i odgovara jer ne moram odlaziti u SC po ugovor, ispunjavati ga niti nositi nazad račun pa onda čekati da mi novac sjedne na račun, rekla nam je studentica treće godine na Hrvatskim studijima.