Pretraga

Zagrebačko sveučilište dobiva 35. fakultet, svečano potpisan sporazum o pripajanju veleučilišta

A- A+

Fakultet zdravstvenih studija od sljedeće akademske godine postaje 35. sastavnica Sveučilišta u Zagrebu. Naime, potpisan je sporazum o pridruživanju Zdravstvenog veleučilišta Sveučilištu u Zagrebu, što označava osnivanje novog fakulteta. Svi studijski programi nadolazećim akreditacijama trebali bi prijeći iz stručnih u sveučilišne programe, a taj proces odvijat će se u fazama.

Sveučilište u Zagrebu dobiva 35. fakultet, odnosno sastavnicu naziva Fakultet zdravstvenih studija zbog pripajanja Zdravstvenog veleučilišta. Rektor Stjepan Lakušić svečano je potpisao sporazum s dekanom Zdravstvenog veleučilišta Krešimirom Rotimom o pridruživanju tog veleučilišta zagrebačkom sveučilištu u četvrtak u zgradi Sveučilišta. Proces pripajanja traje posljednjih godinu dana, o čemu redovito izvještavamo.

Prelazak stručnih u sveučilišne studije, kaže rektor, ići će u fazama

– Drago mi je da je došlo do ovog čina koji je dugo trajao ako gledamo želju Zdravstvenog veleučilišta u zadnjem desetljeću da pristupi zagrebačkom sveučilištu. Sada će zagrebačko sveučilište biti posloženo i u ovom pogledu jer druga sveučilišta imaju ovakve programe na posebnim zdravstvenim fakultetima, u Zagrebu to do sada nije postojalo. Zdravstveno veleučilište je stabilna ustanova, ima svoje prostorne resurse, opremljene laboratorije, i ima sustav izvanrednih studija. To se dijelom može pretvoriti u cjeloživotno obrazovanje koje je važno. Cijeli proces nije bio jednostavan, ali on se može dogoditi ako se pronađe volja. Ovim današnjim potpisom i službeno ste upisani u povijest ulaskom na veliko sveučilište, u vašoj 58. godini rada. Veselimo vam se, naveo je Lakušić.

Dodao je da što se tiče prijelaza samih studija iz stručnih u sveučilišne, ono će teći u fazama. U prvoj akademskoj godini predviđa se da će sveučilišni studij postati sada stručni diplomski studij Menadžment u sestrinstvu, dok će u sljedeće dvije akademske godine sveučilišni programi postati i ostali studiji poput sestrinstva i fizioterapije. Svi programi, naime, moraju proći akreditacije. Prvo će to biti Menadžment u sestrinstvu jer Lakušić kaže da je analiza pokazala kako upravo studenti tog diplomskog studija imaju najveću potrebu za sveučilišnom diplomom. Rotim je na konferenciji za medije kazao da je svakako cilj da svi studiji budu akreditirani kao sveučilišni.

Rotim je kazao kako je Zdravstveno veleučilište bilo jezgra za sve slične studije sestrinstva i fizioterapije u Hrvatskoj. Vidjeli su budućnost u sveučilištu, tvrdi da je to prirodan put i velika privilegija. Otkrio je i da su već prije deset godina imali ideje o pripajanju, radili su analize i elaborate.

– Bez pomoći dekana Medicinskog fakulteta Slavka Oreškovića ne bi ovdje sjedili i ovo ne bi bilo moguće. Nama je Medicinski fakultet stariji brat i mi to respektiramo. Zdravstveno veleučilište prvo je bilo viša škola za medicinske sestre, pa smo pripojeni Medicinskom fakultetu. Iako je to bio sretan brak, odlukom Ministarstva smo opet izdvojeni kao visoka zdravstvena škola i onda u konačnici veleučilište. Imamo četiri tisuće studenata, a od 38.000 medicinskih sestara u Hrvatskoj njih 25.000 završilo je program sestrinstva na našem veleučilištu. Zadnja četiri ministra dala su nam suglasnost za početak pregovora o pripajanju koje nismo nikad započeli jer smo bili svjesni da nismo spremni. Prije godinu dana obratili smo se Sveučilištu i uz pomoć Medicinskog fakulteta započeli pregovore koji su tekli vrlo glatko. Zahvaljujem i rektoru, žao mi je što nema ministra Fuchsa ovdje koji se ispričao zbog sjednice Vlade, objasnio je Rotim.

Izdvojeni članak
sveučilište u zagrebu

Popularno veleučilište planira postati novi fakultet Sveučilišta u Zagrebu: Senat odobrio elaborat

‘Naše biomedicinsko područje sada dobiva još jedan fakultet’

– Na ovakav način obogaćujemo zdravstveni sustav koji je kompleksan. Zdravstveno veleučilište najbolje je veleučilište za zdravstvenu struku, to se vidi po svim parametrima. Ulazak u sveučilišnu zajednicu dokaz je da onaj koji završi studij na toj sastavnici, imat će težinu u kvaliteti zdravstvene zaštite. Naše biomedicinsko područje sada dobiva još jedan fakultet, jačamo unutar Sveučilišta. Rektor je od prvog dana podržao ideju. S medicinske strane kao stariji brat nastojat ćemo biti u bratskim odnosima s fakultetom, na pomoći i raspolaganju, kazao je Slavko Orešković, dekan Medicinskog fakulteta u Zagrebu.

Pripajanje Zdravstvenog veleučilišta ranije je potvrdilo i Vijeće biomedicinskog područja, među kojima su Veterinarski, Medicinski, Stomatološki i Farmaceutsko-biokemijski fakultet. Lakušić je naveo kako će se Zdravstveno veleučilište predstaviti maturantima na Smotri Sveučilišta u Zagrebu u studenom, čime smatra da će se potaknuti još veći interes za njihove studijske programe. Nakon svečanog potpisivanja ugovora uslijedila je čaša šampanjca.