Pretraga

Zagrebačko sveučilište planira nove mjere kako bi zaštitili svoje ‘digitalno blago’

A- A+

Na zagrebačkom sveučilištu radi se na politici kibernetičke sigurnosti. Rektor Stjepan Lakušić kazao je da je to najvećem sveučilištu potrebno zbog ‘bogatog digitalnog blaga u području obrazovanja, znanosti i rezultata’. Plan je usvajanje politika sigurnosti na fakultetima te imenovanje odgovornih osoba.

kibernetička sigurnost sveučilište u zagrebu

Sveučilište u Zagrebu | foto: srednja.hr, Pixabay

Razni kibernetički napadi ovog ljeta, između ostalog na KBC Zagreb i splitsku zračnu luku, potaknuli su i zagrebačko sveučilište na konkretne korake o ovoj temi. Kako proizlazi iz zapisnika sjednice Senata Sveučilišta u Zagrebu početkom rujna, rektor Stjepan Lakušić najavio je izradu protokola i cjelokupne politike kibernetičke sigurnosti na sveučilištu.

Među ključnim aktivnostima imenovanje odgovornih osoba na fakultetima i edukacija

– Kao najveće sveučilište s bogatim digitalnim blagom u području obrazovanja, znanosti i rezultata, Sveučilište u Zagrebu mora razviti vlastitu politiku kibernetičke sigurnosti. Rektor je izvijestio kako Sveučilište u Zagrebu mora biti spremno na ugroze kibernetičkih napada, te je u tom smislu definirano pet ključnih aktivnosti vezanih za kibernetičku sigurnost: prilagodba i usvajanje politika sigurnosti na sastavnicama, imenovanje odgovornih osoba na sastavnicama, edukacijom zaposlenika – posebice djelatnika u službama, klasifikacija podataka i tehnički procesi zaštite. Dodatno, rektor je naglasio da je važno voditi računa o tehničkim mjerama, posebno u pogledu segmentacije mreže na sastavnicama, stoji u zapisniku sjednice Senata.

Naveo je i kako je CARNET imenovan kao nacionalno tijelo za prevenciju i zaštitu od računalnih ugroza, ali da sveučilište dosad nije bilo dovoljno uključeno u te aktivnosti. Rektor je bio na sastanku u Ministarstvu unutarnjih poslova, a s ministrom znanosti, obrazovanja i mladih Radovanom Fuchsom razgovarao je o uključenju CARNET-a u analizu stanja na zagrebačkim fakultetima. Sastanak su održali i s ravnateljem Srca.

Izdvojeni članak

Uhićen 23-godišnjak koji je skoro godinu dana uzimao podatke Agenciji za znanost i visoko obrazovanje

Dekan Geotehničkog rekao kako su imali probleme s blokiranjem e-poruka

Hrvoje Meaški, dekan Geotehničkoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pozdravio je inicijativu za rješavanje pitanja kibernetičke sigurnosti, napomenuvši da je njegov fakultet također bio suočen sa sličnim ekscesima koji uključuju blokiranje e-poruka i druge sigurnosne prijetnje. Međutim, ukazao je na važan faktor koji treba uzeti u obzir pri razmatranju mjera kibernetičke sigurnosti – ljudski faktor. Istaknuo je da mnogi fakulteti, uključujući njegov, imaju samo jednog zaposlenika zaduženoga za administrativnu podršku informatičkim sustavima. Naglasio je da, iako se smjernice mogu propisati, njihova provedivost može biti značajno otežana ako se ne osigura dodatna kadrovska i infrastrukturna podrška. Predložio je da bi bilo korisno pružiti dodatnu podršku kroz SRCE ili CARNET kako bi se osigurala održivost i praktična provedba mjera kibernetičke sigurnosti, piše u zapisniku sjednice Senata iz rujna.

Lakušić mu je odgovorio kako su takvi komentari bili razlog za razgovor s ministrom o radnoj verziji politike kibernetičke sigurnosti. Naveo je kako je važno imati adekvatne resurse koji će biti spremni za reagiranje na prijetnje.

– Dodatno, istaknuo je da, iako Fakultet elektrotehnike i računarstva nudi specijalistički studij iz internetske sigurnosti, na Sveučilištu još uvijek nedostaje diplomski studij posvećen kibernetičkoj sigurnosti. Razmatra se mogućnost suradnje s Ministarstvom unutarnjih poslova kako bi se razvili odgovarajući programi edukacije i radionice za djelatnike na sastavnicama. Rektor je također napomenuo da je važno osigurati odgovarajuće resurse i adekvatne plaće za zaposlenike u ovom području kako bi se poboljšala učinkovitost i provedivost mjera kibernetičke sigurnosti, objašnjeno je u zapisniku sjednice Senata.