Pretraga

Zakon određuje kad studentima mora doći plaća, ali to se često krši: ‘Lani je pokrenuto 40 tužbi’

Kašnjenje isplate plaća studentima preko Student servisa nije rijedak problem, što potvrđuje i naša anketa – gotovo 78 posto ispitanika nije bilo isplaćeno na vrijeme. Iskustva variraju od nekoliko dana kašnjenja zbog administrativnih problema do višemjesečnih natezanja s poslodavcima, koji često nude izlike poput čekanja uplata klijenata. Iako zakon jasno nalaže rokove isplate, Student servis SC-a u Zagrebu otkrio nam je da je u 2023. bilo na desetke slučajeva prisilnih naplata i tužbi.

Foto: srednja.hr

Kako bi podebljali svoj budžet, brojni studenti odlučuju raditi honorarne poslove posredstvom lokalnog Student servisa. Oni koji su se okušali u studentskom radu znaju da je ponuda poslova, blago rečeno, šarolika – od rada u trgovini, raznoraznih administrativnih poslova pa sve do animiranja djece, predavanja stranih jezika ili pak čuvara kućica na Adventu. No, uz tu šaroliku ponudu poslova, postoji jedna zajednička stvar. Mnogi studenti, neovisno o sektoru u kojem su radili, doživjeli su kašnjenje plaće od strane poslodavca.

Rezultati ankete su poražavajući

Konkretne brojke pogođenih studenata su nepoznanica, ali smo odlučili napraviti prigodnu anketu i upitati studente jesu li ikada doživjeli kašnjenje plaće preko Student servisa. Na anketu je odgovorilo ukupno 554 ispitanika, od kojih je njih gotovo 78 posto odgovorilo da im je plaća kasnila. Preostalih 22 posto reklo je da nije te da im uvijek dođe na vrijeme.

Odgovori na našu anketu. Foto: srednja.hr

 

S nekim studentima smo imali priliku razgovarati i uživo pa nam je tako Ana, studentica na Filozofskom fakulteta u Zagrebu, podijelila priču kako je ljeto nakon korone radila sezonu u jednom restoranu na Krku. Iako je imala hrpu posla, sve je bilo super dok nije došao trenutak isplate plaće.

– Prva je kasnila dva tjedna, druga mjesec dana, a za treću sam se natezala do 11. mjeseca. Morala sam prijetiti poslodavcu da ću ga prijaviti Student servisu kako bi mi isplatili plaću, ali su na kraju popustili i čak su mi dali par dnevnica više ‘za ispriku’. Iskreno, nakon toga više nisam htjela raditi sezone i držim se Zagreba gdje u najgorem slučaju lako nađem drugi posao, objašnjava nam Ana.

Ana nam je rekla da nije bilo nikakvih izlika od strane njenog poslodavca, već da su je jednostavno ignorirali većinu puta. No, to nije slučaj kod Mislava s Fakulteta elektrotehnike i računarstva, koji je preko Student servisa radio na jednom IT projektu misleći da s takvim poslodavcima neće biti problem. Međutim, plaća mu je kasnila tri tjedna jer je navodno bilo problema s računovodstvom. Na kraju je sve bilo plaćeno, ali mu je to stvorilo stres jer je računao na taj novac za stanarinu.

Izdvojeni članak

U 2025. raste minimalna studentska satnica: Pogledajte o kojem je iznosu riječ

‘Nisam imala drugog izbora’

Još goru situaciju doživjela je Ivana s Fakulteta političkih znanosti kojoj je plaća kasnila čak dva mjeseca. Iznos u pitanju nije nam htjela otkriti, ali kako kaže, bio je – ‘smiješan’.

– Radila sam posao promocije za jednu tvrtku koja se stalno reklamira u Facebook grupama. Posao je bio lagan i relativno zabavan, ali plaću nisam dobila dva mjeseca. Stalno su me zavlačili s objašnjenjima da čekaju uplatu od klijenta kako bi mogli isplatiti mene. Nisam imala drugog izbora nego strpjeti se, ali me to naučilo da ubuduće biram poslodavce s boljom reputacijom, rekla nam je Ivana.

Ivanin kolega s faksa, Filip, također je radio promocije, ali za jedan poznati brend elektronskih cigareta. Sve je bilo super dok nije došao trenutak isplate. Plaću je, kako kaže, morao ‘žicat’ tjednima, a nije bio jedini kome se to dogodilo. Kaže da su to doživjeli uglavnom svi promotori koji su tamo radili s njim.

Očigledno je da postoji problem s poslodavcima koji ne isplaćuju plaću studentima na vrijeme iako u Zakonu o obavljanju studentskih poslova jasno stoji da se isplata treba obaviti najkasnije 15 dana od završetka posla. To najčešće znači da bi novci na račun trebali sjesti do onog famoznog ‘petnaestog’ o kojem se rado priča. Imajući to na umu, odlučili smo kontaktirati Studentski servis SC-a u Zagrebu i otkriti preuzimaju li oni odgovornost ako ne dođe do isplate na vrijeme. Naime, prema spomenutom Zakonu, ako poslodavac ne isplati naknadu za obavljeni studentski rad, studentski centar ima obvezu i pravo zastupati studenta u potraživanju plaće. Dužan je i poduzeti sve pravne radnje kako bi se račun od poslodavca naplatio, a se plaća studentu.

Izdvojeni članak
student servis zagreb

Ravnatelj SC-a rekao je da digitalno potpisivanje ugovora stiže prošli mjesec, spoiler – još ga nema

Što na to kaže Student servis?

Oni nam kažu da kao posrednik izvršavaju sve sve svoje obveze prema zaključenim i plaćenim ugovorima, a uplate primljene od strane poslodavaca prosljeđuju na račune studenata na dnevnoj bazi. Ukoliko dođe do neizvršenja obveze poslodavca prema studentu, utoliko su primorani pokrenuti postupak prisline naplate.

– U slučaju kada poslodavac ne plati račun, najkasnije 15 dana od očekivanoga završetka studentskoga posla, Student servis poslodavcu šalje opomenu. U slučaju da poslodavac ne podmiri dug nakon zaprimanja opomene, postupak prisilne naplate pokreće se u roku od 15 dana. Ne isplati li poslodavac naknadu studenta za obavljeni studentski posao u roku u kojem su poduzete sve pravne radnje, Student servis solidarno odgovara za obveze poslodavca prema studentu te mu isplaćuje naknadu iz vlastitih sredstava, kažu nam iz Student servisa.

Ističu, također, da se obveza solidarne odgovornosti isključuje ako je student prije sklapanja ugovora pisano upozoren od strane Student servisa na problematičnog poslodavca. To bi u prijevodu značilo da je poslodavac na ‘crnoj listi’ za neisplate plaća, ali mi do sada nismo čuli ni za jedan slučaj da je student bio upozoren. Bilo kako bilo, upitali smo Student servis koliko je pokrenuto tužbi i prisilnih isplata u 2023. godini te u 2024. do studenog.

– Prošle godine pokrenuto je 40 tužbi, dok je ove godine broj tužbi smanjen na 35. Što se tiče solidarnih isplata, prošle godine isplaćeno ih je 37, a ove godine 15, zaključuju iz Student servisa.