Pretraga

Zbog epidemije nisu mogli upisati kolegij pa im nedostaje ECTS-a, fakultet: Nećemo naplatiti manjak bodova

A- A+

Studenti treće godine Kineziološkog fakulteta ove godine nisu mogli upisati obvezni kolegij Skijanje, jer zbog epidemioloških mjera skijališta ne rade. No, fakultet im, tvrde, nije izašao u susret pa su taj kolegij od 6 ECTS-a mogli nadomjestiti samo kolegijem od 2 ECTS-a. Prodekanica pak ističe da im školarina neće naplatiti za bodove koje nisu uspjeli napisati, no studenti smatraju da fakultet krši ugovore o studiranju.

indeks

Indeks studenata Sveučilišta u Zagrebu | foto: srednja.hr

– Na trećoj godini imamo kolegij Skijanje koje nosi 6 ECTS bodova, a budući da mi ove godine nismo išli na skijanje zbog pandemije COVID-a, nama će oduzeti tih 6 ECTS bodova i zauzvrat omogućiti upis dodatnog izbornoga predmeta koji nosi 2 ECTS boda. Znači, mi ćemo u trećoj godini ukupno upisati 56 umjesto 60 ECTS-a, požalio sam se student kineziologije.

Zagrebački Kineziološki fakultet, inače, studentima kineziologije u petom semestru izvodi kolegij Skijanje, koji se sastoji od praktične nastave – odlaska na skijalište, no ove godine takav oblik nastave nisu mogli održati. Našoj su se redakciji pak javili studenti koji smatraju kako su se zbog toga našli u problemu.

– Fakultet nam je izašao u susret jednim dijelom jer su smanjili potreban broj bodova kako ne bismo morali plaćati participaciju školarine, ali opet – uzeli su nam 6 bodova, a ali nam 2, tvrdi jedan od naših sugovornika.

Prodekanica: Nećemo im naplaćivati manjak za koji nisu krivi

Međutim, prodekanica za nastavu i studente izv. prof. dr. sc. Maja Horvatin ističe kako navedena tvrdnja da studenti treće godine integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija Kineziologija zbog epidemioloških mjera, nisu mogli upisati Skijanje nije točna. Predmet Skijanje je, kaže, predmet zimskog semestra koji su studenti upisali početkom akademske 2020./2021. godine u mjesecu rujnu.

– Točno je da studenti nisu bili u mogućnosti, niti krivnjom fakulteta niti vlastitom, već zbog više sile, odnosno epidemioloških mjera uzrokovanih pandemijom COVID-19, tijekom mjeseca siječnja i veljače odslušati praktični dio nastave. Uslijed prethodno navedenog, studenti nisu stekli niti mogućnost polaganja usmenog dijela ispita te ostvarivanja 6 ECTS bodova, ističe prodekanica.

Izdvojeni članak
farmacija

Osnovan novi studij farmacije u Hrvatskoj: Očekuje se da će prve studente upisati već ove godine

Na pitanje kada će moći nadoknaditi ostatak bodova (jer za završetak studija moraju imati 300 ECTS-a), odgovora kako će studentima upisanima u treću godinu studija u ovoj akademskoj godini, a koji zbog epidemioloških mjera nisu uspjeli do kraja ispuniti obaveze iz predmeta Skijanje, biti do završetka studija, dakle u sljedeće dvije godine omogućeno provođenje terenske nastave iz Skijanja.  Odnosno, tvrdi prodekanica, ti studenti imat će priliku nadoknaditi taj ostatak i skupiti potreban broj ECTS-a bodova.

Zanimalo nas je i što u slučaju da će studenti morati platiti školarinu – hoće li im se ona naplaćivati do 60 ili do broja upisanih, odnosno 56 ECTS-a.

– Studentima se neće naplaćivati školarina zbog nemogućnosti ostvarenja maksimalnih 60 ECTS bodova u ovoj akademskoj godini, zaključuje izv. prof. dr. sc. Horvatin.

Studenti: Ostavili su nas na ‘Snađi se, druže’

Studenti pak tvrde drugačije. Ističu kako je od početka akademske godine poznata neizvjesna epidemiološka situacija, a samim time i mogućnost neodlaska na uobičajeno mjesto održavanja terenske nastave iz predmeta skijanje.

– Do kraja prvog mjeseca, kada bi na nastavu trebale krenuti prve grupe studenata, bilo je i više nego dovoljno vremena da se napravi plan B, odnosno reorganizacija nastave predmeta skijanje. Unutar čak 4 mjeseca vodstvo fakulteta, zajedno sa nositeljem predmeta, nije uspjelo naći neko manje bolnije rješenje za studente. Iako uporno, zajedno sa studentskim zborom, tvrde da se dobro snalaze u izazovima provođenja nastave tijekom pandemije. Jedna od mogućnosti je bila da se napravi hibridan oblik praktične nastave na zagrebačkom skijalištu, a da se teoretski dio ispita provodi kao i do sada. Nije poznat razlog zbog kojeg se nije pokušala nastava izvesti tim putem. Također, studenti su prekasno i na neobičan način bili obaviješteni o raspletu situacije pa su tako tek početkom ljetnog semestra, kada je praktična nastava skijanja već trebala završiti, saznali da ipak ništa od njihovih upisanih 6 ECTS-a s početka godine. Blago rečeno, njihov daljnji rasplet studija ostavljen je na narodnoj uzrečici “snađi se druže”, kažu naši sugovornici.

Pitaju se, s obzirom na to da svaki ECTS bod nosi određenu satnicu, koju je student dužan popratiti, a u akademskoj godini je s razlogom određena satnica koja odgovara upisu 60 ECTSA (+/- 2 boda) te je li opravdano očekivati od studenta da uspješno isprati čak 6 ECTS-a višu satnicu u nekom semestru.

– Što ako neki student zbog pretrpanog rasporeda neće imati izbora pa produži studiranje? Hoće li mu i tada fakultet izaći u susret i razriješiti ga plaćanja školarine?

‘Nemamo pismeno jamstvo’

Smatraju da bi bilo logično da su od fakulteta, na neki način, dobili pisanu obavijest o tome kako će se vršiti naplaćivanje školarine, jer se, bez pisane obavijesti, ta odluka može lako mijenjati, pogotovo ako, kako tvrde, uzmu u obzir dosadašnje donošenje odluka važnih za studente.

– Tako je, primjerice, donedavno „službena“ informacija bila da će se školarine podmirivati regularno, ako student ostvari manje od 49 ECTS bodova. Ali nije poznato hoće li se u tim slučajevima studentima naplaćivati školarina do 60 ili do 54 ECTS-a te hoće li studenti morati platiti i 6 ECTS-a u slučaju da ne osvoje 54 ECTS-a (po principu usvajanja manje od 55 ECTS-a u akademskoj godini), kažu.

Smatraju i kako su odgovorni na fakultetu beneficiju izbora 2 dodatna ECTS-a dali isključivo iz zabrinutosti za studente koji upisuju studentski dom, zbog informacije da samo sa 55 osvojenih ECTS-a student može sudjelovati na natječaju upisa u studentski dom, što, kažu, nije u potpunosti točno jer se uvjet od 55 bodova odnosi na izravan upis onih koji imaju izvrstan uspjeh i na dodatne bodove za redovitost, dok je za prijavu na sam natječaj dovoljno imati 18 ECTS-a.

Studenti naglašavaju i da se prema ugovoru o studiranju Fakultet “obvezuje Studentu osigurati uvijete za uredno pohađanje nastave, pripremu ispita i završetak upisanog studija u redovnom roku“.

– Morali su nam omogućiti da studiramo Skijanje ili da upišemo predmete u protuvrijednost tih 6 ECTS-a, a ne samo 2. Ovako fakultet krši ugovor o studiranju, zaključuju s primjedbom.