Pretraga

Zbog prodaje doma studenti mogu zakonski odgovarati: Prijeti im kazna zatvora do pet godina

Studentske grupe ponovno su pune oglasa o kupoprodaji domova, a cijene se penju do 1.200 eura uz uobičajeni iznos mjesečnog najma. Studente u ilegali koje SC ulovi u svojim kontrolama, obično su kažnjeni disciplinskim mjerama iseljenja iz doma i zabrane prijave na buduće natječaje za dom. S obzirom na to da je kupoprodaja zapravo subvencijska prijevara, Kazneni zakon za takvo djelo propisuje zatvorsku kaznu od šest mjeseci do pet godina.

kupoprodaja domova

Kupoprodaja domova | foto: srednja.hr, Facebook

Studenti koji se bave kupoprodajom domova, a neki se po grupama na društvenim mrežama hvale da to uspješno rade godinama, mogu završiti u zatvoru. Naime, kupoprodaja je subvencijska prijevara s obzirom na to da se studenti okorištavaju pravom na studentski dom čije troškove pokriva i država. Kazne za takav prijestup propisane su Kaznenim zakonom, a radi se o kazni zatvora od šest mjeseci do pet godina.

‘Kupujem dom muško mjesto bilo koja kategorija, 1.200 eura’

– Tko s ciljem da za sebe ili drugoga ostvari državnu potporu davatelju državne potpore dade netočne ili nepotpune podatke o činjenicama o kojima ovisi donošenje odluke o državnoj potpori ili propusti obavijestiti davatelja državne potpore o promjenama važnim za donošenje odluke o državnoj potpori, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina. Kaznom će se kazniti isto tko sredstva iz odobrene državne potpore koristi suprotno njihovoj namjeni. Ako je u tim slučajevima počinitelj postupao s ciljem da ostvari državnu potporu velikih razmjera ili je u tom slučaju koristio državnu potporu velikih razmjera, kaznit će se zatvorom u trajanju od jedne do deset godina, stoji u Kaznenom zakonu.

Navodi se da tko dobrovoljno spriječi donošenje odluke o državnoj potpori u tim slučajevima, može se osloboditi kazne. Da kupoprodaja domova podliježe ovom zakonu već smo pisali ranijih godina, a na to su upozoravali i iz resornog ministarstva. Na naš upit što poručuju o tom ‘biznisu’ i poduzimaju li još nešto da ga spriječe, iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih do zaključenja teksta nisu odgovorili. Nakon što su izašli rezultati natječaja za domove, koji su opet pokazali da tisuće studenata ostaje bez mjesta, po grupama su već tradicionalno krenule kupoprodaje domova.

– Kupujem dom muško mjesto bilo koja kategorija, 1.200 eura. Prodajem žensko mjesto treća kategorija, ponude u inboks. Kupujem žensko mjesto treća kategorija, iskusni ilegalac već tri godine. Kupujem Sava muško mjesto 1.000 eura. Prodajem žensko mjesto treća kategorija. Kupujem muško mjesto u petom paviljonu. Prodajem treću kategoriju muško mjesto. Kupujem muško mjesto prva kategorija. Kupujem mušku sobu, peti ili šesti paviljon. Prodajem žensko mjesto druga kategorija Cvjetno. Kupujem Stjepan Radić treća kategorija, samo je dio niza oglasa u studentskim grupama koje uglavnom objavljuju anonimni profili poput ‘Kupujem Dom’, ‘Prodajem dom’ i slično.

Izdvojeni članak
kupoprodaja domova

Pričali smo sa studentima koji prodaju i kupuju mjesta u domovima: ‘Triba imat muda zbog kontrola’

Studentski centri iseljavaju studente koje uhvate u kupoprodaji domova

Osim što je kupoprodaja zabranjena po Kaznenom zakonu, studentski centri redovito provode kontrole soba i ako ulove ilegalne stanare, prijeti im iseljavanje i zabrana prijave na natječaje sljedećih godina. Podatke o subvencijskoj prijevari trebali bi prosljeđivati nadležnim tijelima. Kako smo pisali, u ovoj akademskoj godini u Zagrebu je ‘uhvaćeno’ tek devet ilegalaca, iako je stvarna brojka, pokazuju objave po studentskim grupama, sigurno mnogo veća. Iz zagrebačkog SC-a rekli su tada da su proveli oko 40 redovitih i izvanrednih kontrola.

– Kupoprodaja mjesta u studentskim domovima smatra se teškim disciplinskim prijestupom te je sukladno tome svima izdano rješenje za iseljenje iz studentskog doma. Studentima za koje je utvrđeno da u sudjelovali u kupoprodaji mjesta izrečene su disciplinske mjere gubitka prava na smještaj na godinu dana ili za cijelo vrijeme studiranja. Smatramo da je prodaja mjesta teži disciplinski prijestup, jer bez osobe koja prodaje ne bi bilo mogućnosti kupovine mjesta te su sukladno tome izricane navedene mjere, kazali su ranije iz zagrebačkog SC-a.

Iz osječkog SC-a nedavno su rekli da nisu zatekli ilegalne stanare, a da jesu morali bi iseliti i više se ne bi smjeli prijavljivati na natječaj. Evidentiranih ilegalaca nije bilo u Rijeci, ali napomenuli su da provode kontinuirane kontrole. Ilegalce nisu ‘uhvatili’ ni u Splitu, takvi bi tamo isto izgubili pravo na studentski dom. Ranije su napomenuli kako se u njihove domove ulazi iksicom. No, i takav sustav ima boljku, a ona je da se iksice također ilegalno prodaju. Studentu kojem ne treba dom, nerijetko cijelo vrijeme ne treba ni iksica koju može prepustiti svom kupcu.