Pretraga

Zbogom, Mirko: Evo u kakvom stanju Bošnjak (HDZ) ostavlja zagrebački SC

Štrajk zaposlenika zbog nepotpisivanja kolektivnih ugovora, njihov prosvjed tijekom otvaranja sveučilišne smotre. Bizarne izjave tijekom provala u studentske domove ili kada je na stranicama SC-a objavljen oglas tvrtke koja piše akademske radove. Bojkot studenata za plaćanje najamnine, skrivanje ravnateljskog programa. Sve je to obilježilo mandat Mirka Bošnjaka na čelu SC-a odakle sada odlazi, iako su ga studenti pokušali smijeniti još prošlo ljeto.

mirko bošnjak

Mirko Bošnjak | foto: srednja.hr

Što iza sebe ostavlja Mirko Bošnjak (HDZ), dugogodišnji ravnatelj Studentskog centra (SC) u Zagrebu? Sudeći po objavama Radničkog vijeća i Sindikata SC-a, nimalo zavidnu poslovnu situaciju. Naime, iz SC-a kažu da trenutno poslovni rezultat iznosi 102.000 eura manjka prihoda nad rashodom. Radnici su nezadovoljni jer im je zbog toga prestala isplata njihovih nagrada. Trećina radnika je na minimalcu. Uz to i nedostaje djelatnika, posebice kuhara. Iako je nedavno bilo više razgovora za posao, mnogi brzo odustanu, govore iz SC-a na skupštini sindikata. Rastu cijene namirnica i najma.

Sve su to problemi s kojima će se morati suočiti novoizabrani ravnatelj Mario Župan (HDZ) koji je bio Bošnjakov zamjenik. Bošnjaku mandat završava krajem godine, a sada uzima godišnji odmor. Bošnjak je godinama bio na čelu SC-a. Radio je kao pomoćnik ravnatelja zaduženog za prehranu pa kao sanacijski upravitelj za prehranu. Postao je i sanacijski ravnatelj jer je zagrebački SC osam godina, od 2013. do 2021., bio u sanaciji zbog ogromnog duga. U 2021. godini, kada SC izlazi iz sanacije, postaje ravnateljem te institucije. Njegovo djelovanje u SC-u obilježili su štrajk zaposlenika, bojkoti studenata za plaćanjem najamnine te snimke koje su ukazivale na nepotistička zapošljavanja.

Štrajkalo se kada je bio sanacijski ravnatelj

Zbog nepotpisivanja kolektivnog ugovora sindikati zagrebačkog SC-a bili su u štrajku tri tjedna krajem 2016. godine. Bošnjak je tijekom štrajka govorio kako za njega ne postoji opravdani razlog jer se kolektivni ugovor ne može potpisati dok je u tijeku sanacija. Naglašavao je da prava radnika nisu ugrožena te da se plaće isplaćuju na vrijeme. Pritom treba reći kako su tijekom štrajka menze zapravo neometano radile, a radnici su prosvjedovali ispred SC-a ili studentskih domova. Radnici su s parolama i zviždaljkama prosvjedovali i tijekom svečanog otvorenja Smotre Sveučilišta, a tadašnji rektor zagrebačkog sveučilišta Damir Boras poručio im je kako moraju znati gdje je mjera. Na kraju je ipak potpisan prvi kolektivni ugovor s radnicima SC-a. Tome je prisustvovao tadašnji ministar obrazovanja Pavo Barišić.

Nije riješio pitanje menze u domu na Šari

Bošnjak je u 2014. godini za srednja.hr kazao kako planovi za uređenje studentskog restorana u domu Ante Starčević – Šara postoje već više od pet godina. Dodao je kako su oni na čekanju u nedostatku financijskih sredstava te da je teško predvidjeti rokove početka radova. Deset godina kasnije, menze na Šari i dalje nema. U međuvremenu je, kako je tvrdio sam Bošnjak, SC popravio financijsku situaciju.

Provale u studentske domove, Bošnjak svaki put ‘oduševio’ izjavama

U razdoblju od 2018. do 2020. godine ponavljale su se pljačke u studentskom domu Lašćina. Primjerice, provalnici su krali laptope, a sami studenti pribojavali su se za svoju sigurnost. Bošnjak je portirima poručio da pojačaju obilaske paviljona, ali se dotaknuo i studenata. Kazao je da stanari ne bi trebali ostavljati vrijedne stvari u sobama kada ih napuštaju ili da ih trebaju skloniti u ormare. ‘Nadam se da će se toga pridržavati iako dolazi toplije vrijeme, a stanari često zanemaruju naša upozorenja i ostavljaju vrata i prozore otvorenim’, kazao je.

Krajem 2023. godine provaljeno je u peti paviljon studentskog doma Stjepan Radić. Student koji je podijelio fotografiju obijenih vrata kazao je da je policija zvana tek jutro nakon incidenta te da je zaštitar izjavio da on ni ne bi zvao policiju. Zagrebački SC na to je poslao priopćenje za medije u kojem su rekli da nije riječ o provali, već o vandalizmu. Na kraju su se posuli pepelom i priznali da su neke stvari ukradene. To je otvorilo pitanje i zašto ispred dva paviljona na Savi i dalje ne postoje nadzorne kamere. Iako je Bošnjak prvo tvrdio da će ih postaviti tek nakon obnove tih paviljona, na kraju je došlo do preokreta pa su kamere postavljene.

Izdvojeni članak
mirko bošnjak sc zagreb

SC sad kaže da su studentima na Savi ipak nestale ‘određene stvari’: Ništa od zahtjeva za kamerama

SC objavio oglas firme koja piše akademske radove, Bošnjak nam bizarno odgovorio

Zagrebački SC u svom oglasniku studentskih poslova objavio je u 2020. i onaj od tvrtke koja prodaje usluge pisanja završnih, diplomskih i doktorskih radova. Takvo što akademski je zabranjeno i nepošteno pa smo se tada obratili Bošnjaku. ‘Vrsta posla koju je Naručitelj posla naveo u oglasu je sukladna registriranim djelatnostima’, odgovorio nam je čelnik SC-a koji djeluje pod okriljem Sveučilišta u Zagrebu. Ovdje spomenimo i kako smo još u 2017. problematizirali kako u Hrvatskoj postoji registrirana tvrtka koja se bavi prodajom maturalnih i diplomskih radova, a isto su studente zapošljavali preko student servisa. Ta tvrtka za osnivanje je čak dobila novac od općine.

Studenti bojkotirali plaćanje najamnine

Nakon potresa u ožujku 2020. godine studentski dom Cvjetno naselje mobiliziran je za potrebe građana koji su izgubili krov nad glavom. Studenti su to saznali preko Facebooka, a SC je službenu obavijest objavio kasnije, kada je većina studenata bila već iseljena. Studenti su se požalili na komunikaciju SC-a i kako su njihove stvari skladištene. S obzirom na to da je tada buktjela pandemija koronavirusa, istaknuli su kako je velik broj ljudi iseljavan u kaosu. Bio je to samo početak žalbi studenata koji su kasnije pisali i Vladi te Ministarstvu. Tražili su hitnu kontrolu rada SC-a. Isticali su neispunjen zahtjev o prestanku naplate naknade za obradu natječaja od 100 kuna, a Studentski zbor pokrenuo je bojkot plaćanja stanarine. Na kraju je SC smanjio taj iznos na 60 kuna.

Afera ‘di su kolači’

U zagrebačkom SC-u je u 2018. godini provedena izvanredna kontrola utroška namirnica u proizvodnji kolača. Ona je utvrdila negativne financijske razlike između naručenih namirnica koje su trebale biti servirane studentima i stvarne količine proizvedenih obroka, pisao je Jutarnji list. Šteta se procjenjivala na nekoliko stotina tisuća kuna, a Ministarstvo je reklo da se slučaj proslijeđuje DORH-u. Šefu skladišta namirnica poslovne jedinice Prehrana u Studentskom centru u Zagrebu tada je raskinut ugovor o radu. Zaposlenici SC-a kritizirali su Bošnjaka. Naime, reviziju je provodila privatna revizorska tvrtka koju je angažirao Bošnjak, a ta je agencija prema riječima zaposlenika u jednoj od prethodnih revizija napravila višemilijunske pogrešne izračune.

Izdvojeni članak
mario župan sc zagreb

Pročitali smo Županov plan za zagrebački SC: Ovo su mu obećanja, čekaju ga i financijski gubitci

Bošnjak skrivao svoj ravnateljski program rada

Kada je u 2021. godini zagrebački SC izašao iz sanacije nakon osam godina, za ravnatelja je odabran Bošnjak koji je prije toga bio sanacijski ravnatelj. U utrci za ravnatelja imao je protukandidata, no zagrebačko sveučilište nije bilo voljno otkriti tko je to bio. Sam Bošnjak nije nam htio poslati svoj program rada. Dostavio nam je samo stranicu sa sadržajem te inzistirao da mu postavimo specifična pitanja o planu poslovanja. Treba imati na umu da je za otplatu duga zbog koje je došlo sanacije iz državnog proračuna izdvojeno gotovo 158 milijuna kuna. Razlozi sanacije bili su loše poslovanje, neprovođenje naputaka iz sanacije s početka dvijetisućitih, netransparentne investicije i smanjenje prihoda od provizije pri zapošljavanju studenata.

Studenti pokušali ‘potjerati’ Bošnjaka u mirovinu, ipak mu produžen mandat za godinu i pol

U lipnju 2023. studenti su tražili smjenu Bošnjaka. Jedan od razloga bio je što se preko 150 studenata svake godine stavljalo unutar smještajnih kapaciteta izvan natječaja. No, na Upravnom vijeću SC-a samo je studentski glas bio za smjenu, a ostala četiri protiv pa je na kraju Bošnjaku produžen mandat za još godinu i pol dana. Nekoliko studenata nosilo je majice s prekriženom glavom Bošnjaka prije te sjednice, a on je samo ustvrdio – ‘Svaki prigovor studenata koji se spominje zadnjih dana ja doživljavam kao motiv da SC u Zagrebu bude još bolji, još uspješniji i još kvalitetniji. Nijedan prigovor studenata nikada nismo zanemarili i dalje stojimo na raspolaganju jer smo tu zbog studenata, a ne studenti zbog nas. Ja sam uložio veliku energiju da tu paradigmu promijenim’.

Dosta neobične šale

Mesar zagrebačkog SC-a stavio je ručnu bombu u automobil šefa skladišta prehrane u 2023. godini. No, policija je rekla da je osumnjičeni ručnu bombu postavio bez konkretne namjere činjenja kaznenog djela. Mesar je dobio otkaz, a Bošnjak je ustvrdio kako je sve bila šala.

Izdvojeni članak
blagajna studentskog doma Stjepan Radić - Sava

Praznik je u ponedjeljak. Zagrebački SC već u petak skraćuje radno vrijeme

Pet godina trebalo je SC-u da se digitalizira, zbog toga radili studenti koji nisu smjeli

Od 2018. do 2023. preko studentskih ugovora mogli su raditi studenti koji na to nisu imali pravo, pisao je Global. Naime, SC Zagreb digitalizirao se pet godina kako bi uspostavili automatsku provjeru statusa studenta. Ministarstvo je priznalo da je problem bio u tehničkoj izvedbi SC-a.

U menzama crvi i žohari, za duge redove Bošnjak krivio studente

Student je krajem 2022. godine tvrdio da je u menzi na Savi pronašao crva u bečkom odresku. Inspekcija je utvrdila da je riječ o zrncima riže, no u menzama su otkrivene druge nepravilnosti zbog kojih su naplaćene kazne. Nekoliko mjeseci kasnije u menzi na Filozofskom studentica je pronašla crva, a inspekcija je otkrila da su crvi su bili prisutni i u drugim, zapakiranim vrećicama juhe koje su potom povučene iz svih skladišta i kuhinja SC-a. Krajem 2023. studenti u menzi na Savi pronašli su žohara, a nakon što su objavili fotografiju na društvenim mrežama zaprimili su nepoznati poziv da maknu objavu. Ta osoba je studentu telefonski ponudila povrat novca i besplatnu večeru. Kada su se studenti žalili na velike gužve pred menzom na Savi, osvanula je bizarna poruka SC-a da će gužve biti manje ako studenti kraće biraju jela. Na kraju su iz SC-a rekli da je poruka bila prilično nespretna, ali u dobroj namjeri.

Izdvojeni članak
rektor lakušić i župan sc

Jedan zagrebački dom u derutnom je stanju, priznaju iz SC-a, no imaju plan pretvoriti ga u kampus

Poskupljivao smještaj

Bošnjakov zamjenik Župan, novoizabrani ravnatelj, govorio je u svibnju da su aktualne cijene smještaja neodržive. Ipak, istaknuo je da će se o povećanju cijena razgovarati sa studentskim predstavnicima kada se urede smještajni kapaciteti i digne standard. No, prije ikakve obnove ovo ljeto poskupio je smještaj u zagrebačkim studentskim domovima. Prošle godine poskupio je i ljetni smještaj na 150 eura. Cijena se pokušala dići još 2022. godine, no odluka je tada povučena zbog pobune studenata.

Na samom kraju mandata procurila snimka u kojoj Bošnjak dogovara zapošljavanje kćeri predstavnika radnika

Pri kraju Bošnjakova mandata, u rujnu, procurila je snimka u kojoj on s predstavnikom radnika Nenadom Pavlinićem dogovara zapošljavanje Pavlinićeve kćeri Ane. U snimci su govorili da će dodati mjesto pripravnika u sistematizaciji kako bi je zaposlili, što se na kraju i dogodilo. Bošnjak nam nije odgovarao na upite, a Pavlinić je tvrdio da je sve bilo zakonito. Uz ovu snimku u ožujku je procurila još jedna u kojoj Bošnjak opisuje suspektna zapošljavanja u SC-u, objavila su 24sata.hr.