Želite pomagati u borbi protiv hakera? Ovo sveučilište pokreće studij kibernetičke sigurnosti
Sveučilište Algebra pokreće novi prijediplomski studij, studij kibernetičke sigurnosti. Riječ je nasljedniku dosadašnjeg studija sistemsko inženjerstvo. Drugim riječima, maturanti koji su u sustavu Postani student odabrali studij sistemskog inženjerstva, od jeseni će studirati na studiju pod nazivom kibernetička sigurnost. Sa Sveučilišta navode da ih je na ovo potaknula sve veće potreba za obrazovanim stručnjacima u ovom području, kao i stalnim prijetnjama za privatne i poslovne korisnike.
Kibernetička sigurnost – naziv je to četverogodišnjeg prijediplomskog studija koji pokreće Sveučilište Algebra. Na njemu od jeseni studiraju brucoši koji su u Postani student odabrali studij sistemskog inženjerstva, budući da je studij kibernetičke sigurnosti nasljednik spomenutog studija. S Algebre navoda da je novi program dizajniran ‘kako bi studenti stekli duboko razumijevanje tehničkih i psiholoških aspekata kibernetičke sigurnosti, što uključuje prepoznavanje ranjivosti i učinkovito upravljanje prijetnjama’.
Od treće godine studenti biraju usavršavanje
Studij, navode s Algebre, široko zahvaća područje sistemske administracije, računalnih mreža te sigurnosti u kibernetičkom prostoru, uz mogućnost kasnije vrlo precizne specijalizacije u određenoj domeni.
– To znači da na trećoj godini, studenti biraju svoje daljnje usavršavanje u jednom od tri područja – operacijski sustavi, računalne mreže ili kibernetička sigurnost. U kreiranju studijskog programa kibernetičke sigurnosti, stručnjaci Sveučilišta Algebra usko su surađivali s predstavnicima Nacionalnog CERT-a, Eviden-a, Atos-a, Diverta, inSig2, Microsoft-a, Zapovjedništva za kibernetički prostor HV-a, Span-a, HPB-a, SOA-e, ZSIS-a, ISC2 i EC-Council-a, osiguravajući tako da kurikulum odražava najnovije trendove i potrebe industrije, navode s Algebre.
Neki od kolegija koje će studenti imati prilike pohađati na ovom studiju su digitalna forenzika, penetracijsko testiranje, etičko hakiranje, upravljanje prijetnjama i odgovor na incidente. Osim nastavnika s Algebre, studentima će predavati i vanjski predavači poput Marka Gulana, konzultanta za kibernetičku sigurnost iz tvrtke Schneider Electric, zatim Dražena Pranića iz AirCasha, Matije Ivkovića iz ZSIS-a.
Obvezni dio obrazovanja je i praksa
Suradnja s vodećim kompanijama, dodaju, studentima će omogućiti da imaju pristup najnovijim resursima i alatima, a steći će i teorijsko znanje i praktične vještine. Naime, obavezni dio obrazovanja uključuje stručnu praksu u realnom sektoru, koja se odrađuje u suradnji s tvrtkama i institucijama povezanim sa Sveučilištem Algebra kroz njegov Centar karijera. Osim toga, studenti koji postignu ocjenu 4 ili 5 na relevantnim kolegijima imaju priliku polagati industrijske certifikate u cijeni školarine ili uz značajne popuste, što dodatno povećava njihovu tržišnu vrijednost i zapošljivost, navode s Algebre.
Jedan od ključnih razloga za pokretanje ovog studija je i porast hakerskih napada – naši podaci sve su dostupniji, a manjak edukacije i nepažnje dovodi do stalnih prijetnji i za privatne osobe, ali i tvrtke. Zato je važno ulaganje u kibernetičku sigurnost te edukacija.
– Nerijetko se događa da organizacije investiraju u najnoviju tehnologiju, ulažući u nju znatna financijska sredstva, ali zanemaruju ulaganje u ljude koji bi tim sustavima trebali upravljati. Svjesni ovih problema, na Sveučilištu Algebra pokrećemo novi prijediplomski studij kibernetičke sigurnosti s ciljem edukacije stručnjaka koji će moći adresirati i tehničke i ljudske aspekte sigurnosti. Po završetku studija, diplomanti će moći kreirati programe osvještavanja kibernetičkih prijetnji u organizacijama jer je kontinuirani razvoj vještina ključan za smanjenje incidenata povezanih s ljudskim faktorom, riječi su voditelja studija Zlatana Morića.
Studenti koji završe ovaj prijediplomski studij steći će ukupno 240 ECTS bodova te titulu bacc. ing. comp., odnosno, stručni prvostupnik (baccalaureus) inženjer/inženjerka kibernetičke sigurnosti. Podsjetimo i da ovo nije jedina novost sa Sveučilišta Algebra. Nedavno su pokrenuli novi prijediplomski studij pod nazivom poslovna ekonomija i digitalno poslovanje, a uz to su s Veleučilištem Edward Bernays potpisali Memorandum o razumijevanju. Od iduće akademske godine službeno postaju Sveučilište Algebra Bernays te ciljaju postati najveće privatno sveučilište u Hrvatskoj, o čemu više možete čitati ovdje.