Pretraga

Živite u studentskom domu i bojite se stjenica? Četiri velika SC-a tvrde da nema razloga za brigu

A- A+

Život u studentskom domu može imati svoje izazove, a jedan od njih su i stjenice o kojima se u posljednje vrijeme često govori. Upitali smo četiri najveća SC-a u Hrvatskoj – onaj u Zagrebu, Splitu, Osijeku i Rijeci – imaju li kakav protokol za borbu protiv stjenica, kakve su im mjere prevencije i trebaju li studenti biti zabrinuti.

studentski dom cvjetno naselje zagreb

Studentski dom Cvjetno naselje Zagreb | foto: Hrvoje Debeljak, srednja.hr

Stjenice, mali parazitski insekti, u posljednje su vrijeme jedna od glavnih tema na internetu i u medijima. Pojavili su se u javnom prijevozu velikih gradova poput Pariza, zbog čega mnogi radije biraju stajati u autobusima, tramvajima ili pak podzemnim željeznicama.

Iako kod nas još nije bilo takvih slučajeva, iz znatiželje smo kontaktirali četiri najveća Studentska centra u državi kako bi saznali postoje li protokoli i strategija za suzbijanje stjenica u studentskim domovima.

Studentski centar u Zagrebu

Iz SC-a u Zagrebu nam kažu da su se stjenice tijekom proteklih godina pojavile u nekoliko soba te su odmah pokrenuli opsežnu akciju suzbijanja sukladno propisanom protokolu koji se nalaže. Protokol je dosta opširan i, među ostalom, uključuje detaljan fizički pregled svih soba u kojima postoji sumnja da ima stjenica te postavljanje fermonskih klopki u svrhu dokazivanja njihove prisutnosti.

– Ukoliko je potrebno, u sobama se izmijeni sav namještaj i zamijeni novim. Nakon provedenih svih akcija i dokaza da su sobe slobodne od stjenica, studenti se vraćaju u sobe. Za cijelo vrijeme trajanja akcija suzbijanja stjenica studenti su pravovremeno obavještavani o svim postupcima, navode iz SC-a u Zagrebu.

Studentski centar Split

Iz SC-a Split kažu da su imali problema sa stjenicama u prošlosti, ali da su ih uspješno rješavali. Imaju, također, mjere za prevenciju, ali tek u slučajevima kada se stjenice pojave, odnosno kada dobe prijavu od određenog stanara sobe. Tada pozovu ovlaštenu tvrtku za dezinsekciju i deratizaciju.

– Osim toga, svu robu stavimo u velike vreće, operemo sve na visokoj temperaturi dok sve ostale stvari, poput kofera, obuće, i sličnih stvari, ostavimo u sobi gdje će se vršiti dezinsekcija sobe. Sobu ostavimo praznu nekoliko dana dok se ne vidi učinak dezinsekcije, kažu iz SC-a Split.

Napominju, na kraju, da studenti ne trebaju biti zabrinuti jer na svaki pojedinačni slučaj reagiraju hitno i učinkovito.

Izdvojeni članak
šalter student servisa na savi

Nakon više od tri mjeseca stanke s radom ponovno počeo šalter student servisa na Savi

Studentski centar u Osijeku

– U objektima Studentskog centra u Osijeku redovito se provode obvezne preventivne mjere dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije. U slučaju pojave nametnika ovlašteni izvođač DDD poduzima potrebne mjere radi saniranja infestacije, kratko su odgovorili iz SC-a u Osijeku.

Studentski centar Rijeka

– Za slučaj pojave sumnje na infestaciju stjenicama, Studentski centar Rijeka (SCRI) ima propisani Interni protokol o postupanju, koji je usklađen sa Postupnikom HUDD (hrvatske udruge za DDV), navode iz SC-a Rijeka.

Ističu, također, da je nemoguće provesti prevenciju infestacijom stjenicima, ali za to provode preventivna informiranja studenata o načinu prijenosa stjenica, pregledu prtljage nakon putovanja te mjera ako ih uoče.

– Studenti ne trebaju biti zabrinuti, jer bi se, za slučaj infestacije, u istom danu osigurao premještaj u drugu smještaji jedinicu te provele mjere dezinsekcija i dezinfekcija sobe, namještaja, madraca te pranja posteljine, napominju iz SC-a Rijeka.