Znanstvenici plagirali kako bi dobili državni novac, na kraju upisani u bazu podataka o nepoštenju
Nekoliko znanstvenika u Kini uhvaćeno je u plagiranju prijava nacionalnih istraživačkih projekata za koje su trebali dobiti državni novac. Na kraju su kao kaznu dobili zabranu sudjelovanja u projektima koje financira Vlada, a njihova su imena objavljena u bazi podataka o akademskom nepoštenju. O svemu se oglasilo kinesko Ministarstvo znanosti i tehnologije.
Zbog akademskog nepoštenja nekoliko znanstvenika u Kini dobilo je zabranu sudjelovanja u istraživačkim projektima koje financira Vlada u razdoblju do sedam godina i njihova su imena objavljena u nacionalnoj bazi podataka o akademskom nepoštenju. O detaljima pet slučaja plagiranja u prijavama za financiranje nacionalnih istraživačkih projekata oglasilo se kinesko Ministarstvo znanosti i tehnologije, piše portal University World News.
Jedan od istraživača plagirao je sadržaje drugih odobrenih projekata i to u područjima glavnih pokazatelja, sadržaja istraživanja, metoda i glavnih inovacija. Njegov projekt prekinut je u postupku revizije i nije financiran. I u drugim slučajevima utvrđeno je plagiranje drugih odobrenih projekata, na primjer kopiranje velikog broja originalnih paragrafa, prenosi University World News. Osim plagiranja istraživači su zvali recenzente projekata kako bi lobirali da upravo njihove prijave ostvare državna novčana sredstva.
Prozvane su i nadležne institucije koje nisu napravile striktnu provjeru prijavljenih projekata. Ministarstvo im je dalo rok da poboljšaju svoje procedure. Akademik iz Kine za University World News kazao je da je ovakvo objavljivanje pojedinosti o slučajevima pod imenom i prezimenom neuobičajeno, no da to ne znači nužno povećavanje transparentnosti vlasti oko prijevara i plagiranja. Slični problemi u Kini javljaju se zbog etičnosti uporabe umjetne inteligencije u znanosti. Ministarstvo je također, piše University World News, zatražilo od sveučilišta aktivnije provjeravanje akademskog nepoštenja.