Pretraga

Znanstvenici s Ruđera na intenzivnom serijalu radionica: ‘Činjenice se moraju znati pojasniti drugima’

A- A+

Mladi znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković krenuli su na intenzivni serijal od 11 radionica o znanstvenom komuniciranju. Svaka se radionica bavi različitim aspektima javne komunikacije i osmišljena je kako bi unaprijedila ključne komunikacijske vještine i znanja istraživača. Kako je krenulo, Ruđerovce ćemo sve češće gledati na televiziji i o njima čitati na portalima i u novinama.

Službeni plakat edukacije | izvor: IRB

Istraživački rad i napredovanje u akademskoj zajednici pred mlade istraživače postavljaju brojne izazove bilo da je riječ o objavljivanju rada, prijavi za financiranje, poslijedoktorskom usavršavanju ili komunikaciji s medijima. Povrh toga, teme poput pandemije COVID-19, klimatske krize, AI-a ili GMO-a pred znanstvenike stavljaju dodatne komunikacijske zahtjeve. Svjesni ovih izazova Britansko veleposlanstvo u Zagrebu, British Council i Institut Ruđer Bošković (IRB) pokrenuli su serijal online radionica u znanstvenoj komunikaciji za mlade istraživače na IRB-u.

Riječ je o serijalu radionica ‘Speaking for Science’ ili kako su ga organizatori popularno nazvali ‘Znanstvena spika’ koji je okupio dvadesetak mladih istraživača s IRB-a iz svih područja istraživanja, a koji će sljedećih mjesec dana pod budnim okom briljantnog mentora Malcoma Lovea brusiti svoje komunikacijske vještine.

– Ovaj intenzivni online trening sastoji se od ukupno jedanaest radionica. Svaka se radionica bavi različitim aspektima javne komunikacije i osmišljena je kako bi unaprijedila ključne komunikacijske vještine i znanja istraživača. Polaznici će imati priliku naučiti kako komunicirati s različitim publikama, kako prilagoditi govor tijela, usvojiti vještine pripovijedanja, kako odraditi radio i TV intervju, kako izraditi i koristiti vizuale, te posebno kako komunicirati na društvenim mrežama, objasnio je Malcolm Love, mentor i voditelj radionica.

Radio na BBC-ju, a sada predaje znanstvenicima

Malcom Love, renomirani je komunikacijski stručnjak, filmski i radijski producent te radijski voditelj s bogatim iskustvom u održavanju komunikacijskih treninga za znanstvenike i istraživače. Radio je kao novinar i izvršni producent za BBC, a već dugi niz godina, kao izvanredni predavač na University of the West of England u Bristolu, vodi kolegij iz znanstvene komunikacije u sklopu master programa. Kao mentor angažiran je od vodećih institucija diljem svijeta te uspješno održava radionice komunikacijskih vještina za sveučilišta, tvrtke, istraživačka institute i različite organizacije, poput CERN-a i NASA-e.

Izdvojeni članak

Poklon za 70. rođendan: Ruđer dobio 72 milijuna eura, otkrili što će s novcima

Na otvaranju serijala ‘Znanstvene spike’ polaznicima i njihovom mentoru na kratko su se dobrodošlicom i ohrabrenjem pridružili i britanski veleposlanik u Hrvatskoj Andrew Dalgleish, direktor British Councila u Hrvatskoj Nigel Bellingham, te ravnatelj IRB-a dr. sc. David M. Smith. Tom je prilikom ravnatelj IRB-a istaknuo kako se učinkovite komunikacijske vještine više ne doživljavaju kao soft skills, već postaju dijelom osnovnih profesionalnih vještina svakog mladog istraživača i svakog znanstvenika.

– Usvajanjem ovih vještina učite o tome kako komunicirati vaš istraživački rad, kako govoriti o znanosti. To vam onda omogućava da govorite ZA znanost, bilo da se od vas traži da komentirate aktualnu pandemiju, klimatske promjene ili bilo koju od drugih vrućih tema današnjice. To vam omogućava da, u svijetu brzog protoka informacija, erupcija lažnih vijesti i pseudoznanstvenih tema, upravo vi budete ambasadori znanosti, zaključio je ravnatelj David Smith te zahvalio Britanskom veleposlanstvu u Zagrebu i British Councilu na ovoj inicijativi, kao i na dugogodišnjoj uspješnoj suradnji u popularizaciji znanosti.

Obrazovani od strane znanstvenika, moći ćemo mirno odbaciti teorije urote i praznovjerja

– Veliko nam je zadovoljstvo surađivati s našim partnerima u IRB-u i Britanskom veleposlanstvu u Zagrebu na programu radionica znanstvene komunikacije za mlade istraživače. Komunikacija je ključna vještina koja istraživačima omogućuje izgradnju partnerstva koja su toliko potrebna za njihov uspjeh. Dobre komunikacijske vještine također su neophodne za predstavljanje istraživačkog rada široj publici, čime se osigurava razumijevanje i prihvaćanje koje je također neophodno za uspjeh. Ujedinjeno Kraljevstvo ima odlične rezultate na ovom području, ne samo što se tiče vrhunskih rezultata istraživanja, nego i što se tiče javnog djelovanja kao što su, primjerice, znanstveni tv programi koji se gledaju diljem svijeta. Jako nam je drago što ove radionice vodi britanski trener Malcolm Love i nadamo se da će to rezultirati još bližom znanstvenom suradnjom između naše dvije zemlje, rekao je Nigel Bellingham, direktor British Councila u Hrvatskoj.

– Znanstvenici su, s pravom, trenutno u središtu pažnje, bilo da se radi o COVID-u 19 ili klimatskim promjenama. Njihova sposobnost da razumiju što se događa našem planetu i s našim zdravljem, te da to onda objasne tako da ih svi možemo razumjeti, krucijalna je u rješavanju ova dva egzistencijalna problema, rekao je Andrew Dalgleish, britanski veleposlanik u Hrvatskoj te dodao: ‘Kada govorimo o COVID-u, upravo je znanost bila ta koja je identificirala virus, sekvencirala strukturu virusa, te nadljudskim naporima i u fascinantno kratkom roku, razvila cjepivo. Sposobnost komuniciranja znanstvenih činjenica tako da ih razumiju i ne-znanstvenici, vitalan je dio rada znanstvenika. Ako ne razumijemo osnovne znanstvene činjenice, nećemo se znati ponašati na ispravan način. No, ako razumijemo, svi ćemo moći pridonijeti borbi protiv virusa ili smanjenju emisije stakleničkih plinova. Tako obrazovani od strane znanstvenika, moći ćemo mirno odbaciti teorije urote i praznovjerja koje često nastaju u stresnim vremenima, ili kada nam znanstvene analize, iz bilo kojeg razloga, predstavljaju neugodnu istinu’, zaključio je veleposlanik Dalgleish.