Pretraga

Znate li da se maturalne zabave u ovom gradu održavaju u menzi? U njoj se vjenčaju bivši studenti

Čak 18 maturalnih zabava ove se sezone održava u studentskom restoranu Kampus u Splitu. Njihova menza postaje romantična dvorana s više od dvije tisuće lampica. I to ne samo za maturalne zabave, već i za svadbe. Stoga su u splitskom SC-u posebno sretni kada se u njihovoj menzi vjenča netko od bivših studenata koji su živjeli u studentskom domu pored. U toj menzi studenti mogu pojesti juneći ramstek, stalno im je u ponudi pizza po izboru, hranu im od veljače donosi robot, a uskoro bi ona trebala postati i noćni klub.

kampus split

Menza i studentski dom na kampusu u Splitu | foto: Hrvoje Debeljak, srednja.hr

Studentska menza na Kampusu u Splitu gdje se nalazi i studentski dom, započeo je ravnatelj splitskog Studentskog centra (SC) Ivan Žižić, puno je više od menija i hrane. Osim što u njoj za studente organiziraju gledanje utakmica, večer dobrodošlice početkom akademske godine, Valentinovo ili Dan žena, vikendom ona postaje sala za maturalne zabave ili svadbe.

– Kroz 18 maturalnih zabava organiziranih u restoranu Kampus ove sezone, maturanti imaju priliku okusiti djelić bogatog studentskog života na Sveučilištu u Splitu jer upravo u tom studentskom restoranu organiziramo brojne eventove za studente te na taj način promoviramo studentski standard Sveučilišta. S obzirom na to da su naši sadašnji, a i bivši studenti već dobro upoznati s čarobnom transformacijom studentskog restorana Kampus u prekrasnu, romantičnu dvoranu osvijetljenu s preko dvije tisuće lampica, nije trebalo dugo da oni iskažu interes za održavanjem svojih vjenčanja upravo u tom restoranu. Tako danas, osim studentskih zabava organiziramo vjenčanja i posebno nas raduje kad studenti, koji su tu proveli najbolje dane studentskog života, odluče u našem restoranu nastaviti pisati najljepše stranice njihove životne priče, rekli su nam u splitskom SC-u gdje se naša redakcija zaputila u svibnju tijekom redakcijskog putovanja.

Menza bi trebala postati noćni klub, a od jela studenti najviše vole pileći file i bolonjez

U menzi nalazi se i disko kugla koja je, tvrdi Žižić, najveća disko kugla na ovim prostorima. Menza bi uskoro osim sale za svadbe i maturalne, otkrili su nam u Splitu, trebala postati i noćni klub. Nakon što su organizirali advent na Kampusu i druge događaje za studente, u splitskom SC-u uočili su sve veću potrebu za druženjem, okupljanjem i dobrim provodom na Kampusu.

– Stoga smo im htjeli osigurati mjesto gdje će se moći družiti sa svojim vršnjacima, a sve unutar studentskog budžeta. Idealno mjesto za održavanje studentskih partija, s obzirom na veliki odaziv studenata, pokazao se naš najveći studentski restoran – restoran Kampus te smo u fazi ishodovanja minimalnih tehničkih uvjeta za noćni klub jer u restoranu često organiziramo studentske zabave te na taj način ne trebamo tražiti za svaki event posebnu dozvolu, objasnili su iz splitskog SC-a.

U menzi na Kampusu od veljače imaju i poseban robot koji studentima donosi hranu. Njega djelatnik pošalje do linije gdje se napuni hranom, pa se robot sam vraća. Kvaliteta hrane i povratna informacija o njoj od studenata je, podcrtao je Žižić, njima izuzetno važna. Zbog toga su pokrenuli aplikaciju ‘Ocijeni spizu, nagrada je blizu’ u kojoj studenti ocjenjuju hranu u menzi, a mogu osvojiti vrijedne nagrade. Od jela koja se baš ne mogu vidjeti u drugim menzama svakako je i juneći ramstek, a studenti mogu uzeti i cijeđenu naranču. Iz kuhinje ove menze objasnili su nam da studenti najviše vole jesti pileći file.

– Koliko god da ga stavimo, toliko prodamo. Studenti vole i bolonjez, dobro idu i omleti za doručak te razna peciva. Od vegetarijanskih obroka izdvajaju se tortelini, odresci od krumpira i cvjetače ili zapečena tjestenina. Od kolača studenti vole mađarice, krem pite, palačinke, vafle, imamo i sladoled. Nemamo mogućnost pripreme hrane za studente koji ne smiju jesti gluten, mi bismo trebali za to imati izdvojenu cjelinu kuhinje gdje bismo to pripremali, kazali su nam.

Menza dnevno sprema 5.000 obroka, hrana se šalje i u škole, u domu se madraci mijenjaju svake tri do četiri godine

U kuhinji imaju i četiri konvektomata koji mogu kuhati na pari. Tako se jela spremaju na pari uz minimalnu količinu ulja. Dnevno ova menza pripremi oko 5.000 obroka. Dio jela sprema se u hladnjake jer zaleđenu hranu koju pripreme šalju u druge objekte. U drugim objektima, istaknuli su, ne kuhaju jer time štede energiju i radnu snagu jer sve kuhaju na istom mjestu na velikim strojevima.

– Svaki dan imamo isporuku hrane za škole u Sinju, kuhamo djeci i onda to šaljemo u adekvatnoj opremi na teren. Zna biti problema s radnom snagom ili bolovanjima pa se pokrivamo i sa studentima. Oni rade kao konobari, peru suđe ili budu pomoćni radnici u kuhinji. Najteže je pripremiti zapečena jela jer ih moramo skuhati, pomiješati, ponovno vratiti na pečenje. To su ukusna jela, ali traže velika radna opterećenja. Imamo i uređaj za preradu biootpada, to su uređaji koji usitnjavaju hranu i imaju mikroorganizme koji dodatno usitnjavaju tu hranu tako da nam u sustav kanalizacije odlazi tekućina, nema krutih dijelova hrane. I tako se mi rješavamo viška ne od hrane koja ostane jer toga gotovo nema, nego viškova s tanjura koji ostane studentima, isto tu ulazi i biootpad koji nastane čišćenjem povrća, u mesnici, u slastičarni. Sve se preradi kod nas, osim kosti, njih nam zbrinjavaju određene ustanove, naveli su nam u splitskom SC-u.

U studentski dom dr. Franjo Tuđman pored menze od 22 sati navečer do šest ujutro može se ući isključivo uz iksicu, a studenti stanari na recepciji mogu besplatno uzeti bicikl, električni romobil ili SUP daske. Imaju i prostor za druženje s TV-om i pikadom, sportsku dvoranu, teretanu, 3D slike na hodnicima, lift, učionice, perilice. Svake tri do četiri godine, naglasio je Žižić, mijenjaju se madraci u sobama.

Izdvojeni članak
jerko šarić predsjednik studentskog zbora sveučilišta u splitu

Studente koji kritiziraju menzu nagrađuju besplatnim smještajem u domu: Detalje otkriva njihov predstavnik

Na krovu doma postavlja se solarna elektrana, tako će uštedjeti energiju

Na krovu studentskog doma trenutno su i radovi jer se postavlja solarna elektrana. Radovi bi trebali biti gotovi početkom srpnja, a ugradnjom solarne elektrane splitski SC trebao bi postići oko 10 posto uštede u potrošnji električne energije jer će solarna elektrana proizvoditi otprilike toliku količinu energije. Splitski SC ima još planova, kako su pojasnili, uskoro kreću s realizacijom studentskog restorana na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) te kantinom na Kineziološkom fakultetu. Prošle godine povećali su i depozit prilikom useljenja na sto eura, što je izazvalo nezadovoljstvo kod nekih studenata.

– Kada govorimo o oštećenoj imovini SC-a Split, najčešće se radi o namještaju, zidovima i madracima, koje je iz godine u godinu sve više te smo sukladno s time povećali cijenu depozita kako bismo podignuli svijest studenata kako imovina SC-a Split nije za njihovu jednokratnu upotrebu nego da treba služiti i generacijama koje dolaze nakon njih, naveli su iz splitskog SC-a.

Također, lani je u medijima objavljeno kako ispred studentskog doma studenti stanari parkiraju skupocjene automobile. Tada je Žižić za Dalmacijadanas.hr najavio naplatu parkinga ispred studentskog doma. Sada nam kaže da naplata još nije krenula zbog problema s rampom. Splitski SC studentima nudi i oglasnik stanova u kojem oni mogu filtrirati stanove s obzirom na udaljenost od fakulteta koji studiraju. Oglasi se na njihovu platformu postavljaju besplatno. Osim toga rade i na projektu Akademko.

– To je već poznat vodič kroz studentski život u Splitu, upravo je dobio revolucionarnu nadogradnju koja će značajno olakšati studentski put svim studentima, a pogotovo brucošima i Erasmusovcima. Najnovija funkcija koja je dodana ‘Akademko’ projektu je AI chat sustav, koji omogućuje studentima postavljanje pitanja o različitim studentskim temama. Bez obzira jeste li u potrazi za informacijama o smještaju, studentskoj prehrani ili jednostavno tražite savjet o studentskom životu, sada imate pristup brzom i pouzdanom izvoru informacija, zahvaljujući naprednoj umjetnoj inteligenciji koja stoji iza novog chat sustava. Na ovaj način studenti će moći dobiti relevantne i korisne odgovore u bilo koje vrijeme, bez obzira na to jesu li učionici, na putu ili kod kuće, a sve to na preko 300 svjetskih jezika, zaključili su iz splitskog SC-a.

Koliko studenata radi preko splitskog SC-a?

Iz SC-a u Splitu rekli su nam u svibnju i da je tada preko njihova student servisa radilo 6.045 studenata, a gotovo 12.000 bilo je aktivno učlanjeno u student servis. Od početka godine do svibnja izdano je 24.066 ugovora, a prosječna cijena sata rada bila je 6,18 eura. Za 2023. prosječna cijena sata bila je 5,48 eura. Od početka godine do svibnja bilo je oglašeno 2.993 oglasa za posao, dok je lani u istom razdoblju to bilo 2.721 oglasa. Naveli su i da cijena sata raste i povećava se broj odrađenih sati po ugovoru. Iz SC-a su spomenuli i da će za studente koji budu radili u Studentskom centru Split preko ljeta, cijena ljetnog smještaja biti besplatna. Žižić je naveo i da se zalaže da studentski rad uđe u mirovinski staž jer smatra da studenti jednako marljivo i odgovorno obavljaju posao kao i ostali djelatnici na istim radnim mjestima, što može potvrditi i na primjeru Studentskog centra Split, koji rado zapošljava studente na raznim pozicijama. Ne postoji razlog, dodao je, zašto bi studentski rad poskupio kad bi se evidentirao u radni staž.