Znate li koje poslove će do 2050. raditi 43 milijuna ljudi? Ovo je studij koji vas priprema za njih
U ‘zelenu’ energetiku se u cijeloj Europi ulaže jako puno, što znači da se u tom sektoru već otvara velik broj dobro plaćenih radnih mjesta. Prema nekim procjenama, do 2050. godine će nam trebati čak 43 milijuna stručnjaka za obnovljivu energiju. To je prepoznalo i Sveučilište u Zagrebu pa je pokrenulo prijediplomski studij Energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora. Izvode ga FER i FSB u Šibeniku, a program studija temelji se na najnovijim istraživanjima i praksama.
Studij energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora u Šibeniku pruža studentima temeljna znanja o principima energetske učinkovitosti, korištenju obnovljivih izvora energije te održivom planiranju i razvoju. Zvahvaljujući interdisciplinarnom pristupu, studenti se upoznaju s tehničkim, ekonomskim, društvenim i ekološkim aspektima energetske tranzicije.
Nositelji ovog suvremenog prijediplomskog studija su Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) i Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) Sveučilišta u Zagrebu. Posebna pogodnost je ta da studenti koji žele nastaviti školovanje mogu upisati brojne diplomske studije, uključujući i diplomske studije na FER-u i FSB-u, koje upisuju pod istim uvjetima kao i studenti koji su prijediplomski studij završili u Zagrebu.
Program studija temelji se na najnovijim istraživanjima i praksama u području energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije. Profesori i mentori na studiju su stručnjaci s dugogodišnjim iskustvom u području održivog razvoja te posvećeni pružanju najboljeg mogućeg obrazovanja svojim studentima.
Pored toga, studij pruža i mogućnost međunarodne suradnje i razmjene studenata s drugim sveučilištima diljem svijeta. Ova razmjena omogućuje studentima da prošire svoje horizonte, upoznaju različite kulture i pristupe održivom razvoju te steknu nove perspektive i ideje.
Kroz sve ove aktivnosti, Studij energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora Sveučilišta u Zagrebu priprema svoje studente da postanu lideri u području održivosti i doprinesu stvaranju bolje i čišće budućnosti.
Šibenik – grad zelenih energija
No, što čini Šibenik tako posebnim u kontekstu ovog studija? Šibenik se ističe kao grad koji aktivno promiče održivi razvoj te je dom brojnim projektima koji se bave energetskom učinkovitošću i obnovljivim izvorima energije. Primjerice, solarna elektrana u Šibeniku jedna je od najvećih u Hrvatskoj te pruža izvrstan primjer korištenja obnovljivih izvora energije u praksi.
Šibenik je uz to dom brojnim energetski učinkovitim zgradama i solarnim elektranama, tako da studenti imaju priliku sudjelovati u projektima i primijenjivati teorijska znanja u praksi, dok im suradnja s lokalnim vlastima, poduzećima i nevladinim organizacijama omogućuje da se upuste u stvarne izazove održivog razvoja u lokalnoj zajednici.
Ova interakcija osigurava da studenti steknu relevantne vještine i znanja potrebna za uspješnu karijeru u području energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije.
Konačno, ljepota i bogata povijest Šibenika čine ga inspirativnim okruženjem za učenje, druženje, znanstveno i istraživanje. Kroz raznolike aktivnosti izvan samog studija, studenti imaju priliku istražiti grad, upoznati se s njegovom kulturom i tradicijom te pronaći inspiraciju za buduće projekte i razvoj karijera.
Važno je naglasiti kako Šibenik danas ima i novi studentski dom Palacin koji je uvelike podigao kvalitetu života studenata. Jedan je od najmodernijih domova u Hrvatskoj, smješten na izuzetnoj lokaciji s pogledom na more, a u čijoj se neposrednoj blizini nalaze svi bitni sadržaji za studentski život.
Kako se izvodi studij?
Prijediplomski studij se izvodi kao trogodišnji sveučilišni prijediplomski studij (šest semestra) na kojemu je potrebno ostvariti ukupno 180 ECTS-a. Završetkom prijediplomskog studija studenti stječu kvalifikaciju sveučilišni prvostupnik inženjer energetskih tehnologija. Digitalna tranzicija i zelena energija su budućnost, a upravo prvostupnici inženjeri energetskih tehnologija imaju kartu za to odredište.
Prvostupnici inženjeri se nakon završetka studija mogu zaposliti na raznim poslovima povezanima s održivom, odnosno ‘zelenom’ energetikom, čije mogućnosti uključuju projektiranje i programiranje solarnih elektrana, vjetroelektrana, rješavanje problema skladištenja energije i slično. U skladu s planovima vezano za energetsku tranziciju u cijeloj Europi otvara se veliki broj dobro plaćenih radnih mjesta, a prema izvješću Međunarodne agencije za obnovljivu energiju, broj zaposlenih u ovom sektoru do 2050. godine mogao bi narasti na čak 43 milijuna.
Studij energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora u Šibeniku pruža sveobuhvatno obrazovanje koje studentima omogućuje da postanu lideri u području održivosti. Kombinacijom teorijskog znanja, praktičnog iskustva i međunarodne suradnje, ovaj studij priprema svoje studente da se suoče s izazovima energetske tranzicije i doprinesu stvaranju bolje i čišće budućnosti.