[Ideja godine ’18] Završila u bolnici zbog alergijske reakcije na kozmetiku pa s kolegicom osmislila aplikaciju koja će takve slučajeve sprječavati
Alergijske reakcije na kozmetičke proizvode nisu rijetkost kod žena. Jedna takva dogodila se i Luciji Serdarušić, 18-godišnjoj maturantici Škole za modu i dizajn iz Zagreba, zbog čega je završila i u bolnici. Nakon tog nezgodnog iskustva, Lucija je sa školskom kolegicom i prijateljicom Leom Rupčić osmislila aplikaciju Ecco App koja bi takve slučajeve ubuduće trebala sprječavati. Djevojke su svoju korisnu i inovativnu ideju, s kojom su oduševile ženski dio naše redakcije, predstavile na ovogdišnjem finalu Ideje godine.
– Zapitajte se koje sveštetne tvari sadrže kozmetički proizvodi i kućanski preparati koje svakodnevno koristimo. Primjerice triklosan, ftalati, itd… Stvarno je mnogo teških i nepoznatih naziva koje svi ti proizvodi sadrže, a bez potpune informacije koliko su opasni za naše zdravlje. Zato smo mi kao tim Double L osmislile Ecco App, aplikaciju koja provjerava sadrže li određeni kozmetički proizvodi i sredstva za održavanje kućanstva štetne tvari, predstavile su svoju aplikaciju maturantice Lucija Serdarušić i Lea Rupčić na ovogodišnjem finalu Ideje godine.
Njihova osmišljena aplikacija skeniranjem barkoda proizvoda detektira sastojke proizvoda i daje signal koliko je proizvod štetan za zdravlje.
– Skeniranjem barkoda na proizvodu, on može biti kozmetički ili kućanski, aplikacija pokazuje stupanj štetnosti i sve moguće štetne tvari koje se nalaze u tom proizvodu, rekla nam je 17-godišnja Lea, maturantica Škole za modu i dizajn u Zagrebu.
Lea i njezina kolegica Lucija na ideju su došle nakon što je Lucija završila u bolnici zbog alergijske reakcije na kozmetiku.
– Dvaput sam završila na hitnoj jer sam imala alergijsku reakciju na nekakvo labello i od tad mi je dosta šminke i svega. Ali i dalje nekako nastavljam sa šminkom, i dalje je nisam prestala koristiti jer jednostavno nemam taj dokaz koji će mi reći – ne, nemoj to koristiti, štetno je, priča nam Lucija o tome otkud ideja za Ecco App.
Ideja godine 2018.
U stručnom žiriju ‘Ideje godine’ ove su godine bili Marko Matijević, osnivač i glavni urednik portala Srednja.hr, Jelena Uzelac, dekanica Visokog učilišta Effectus, Frane Šesnić, direktor Razvojne agencije Zagreb, Ivan Brezak Brkan, osnivač i glavni urednik portala netokracija.com i Ante Mandić, osnivač i član uprave IN2.
Njihova mentorica, profesorica Julijana Šijić, priznaju djevojke, bila im je velika potpora u osmišljavanju aplikacije te financijskog i poslovnog plana. Djevojke su s aplikacijom već sudjelovale na natjecanjima, gdje su iskoristile priliku kako bi ispitale potencijalne korisnike što misle o aplikaciji.
– Dobile smo mnogo pozitivnih komentara, ljudi bi to koristili. U manjoj mjeri stariji, no oni su nam rekli da bi aplikaciju svakako preporučili svojim unucima i kćerima, rekle su nam Lucija i Lea na finalu Ideje godine.
Aplikaciju kojom je bio oduševljen ženski dio naše redakcije, djevojke žele povećati skrb korisnika aplikacije o vlastitom zdravlju i povećati kvalitetu života svojih korisnika. Osim toga, žele podići svijest o štetnim tvarima koje nas okružuju, tj. generalno podići svijest o brizi za zdravlje.
Sigurni smo kako će Lucijina i Leina aplikacija, uz njihov trud, naći put do brojnih korisnica i korisnika, kojima bi svakodnevno bila od velike pomoći u brizi za vlastito zdravlje.
_____________________________________________