Evo tko su sve kandidati za Europski parlament: Izborna kampanja je i službeno krenula
Europski parlament je privlačan brojnim političarima u Hrvatskoj. Državno izborno povjerenstvo odobrilo je kandidature svih 25 lista. Među njima su najveće hrvatske političke stranke, ali i manje znani politički akteri. Tko će od njih popuniti 12 hrvatskih mjesta u Bruxellesu i Strasbourgu, građani će moći odlučiti 9. lipnja.
Nakon što su kandidacijske liste za Izbore za Europski parlament predane, Državno izborno povjerenstvo je dosta brzo provjerilo jesu li svi poštivali pravila prijave. Ispostavlja se da jesu. Svi koji su se prijavili, dobili su i odobrenje da se 9. lipnja natječu za povjerenje građana čime bi si osigurali fotelje u Europskom parlamentu u Strasbourgu i Bruxellesu.
Građani će birati između 25 listi
Kao što smo ranije pisali, kandidature su predale 43 stranke i dva nezavisna kandidata: Nina Skočak i Ladislav Ilčić. Kad se zbroje sve koalicije, njih četiri, građani će ove godine moći birati između 25 listi. Pritom, Hrvatska u EU parlament šalje 12 zastupnika.
Neki od kandidata su i aktualni eurozastupnici te političke stranke koje već imaju svoje ljude u Europskom parlamentu. Neke stranke i kandidati se natječu tek po prvi put. Jedni su dobro znani kao parlamentarne stranke na nacionalnoj razini, a drugi su većini javnosti zasigurno nepoznati. Ima i onih koji su možda ranije bili u Hrvatskom saboru, ali nisu uspjeli dobiti mandat na Markovom trgu na nedavno održanim izborima. Ovoga puta, cijela Hrvatska je jedna izborna jedinica.
Izborne liste i njihovi nositelji:
1. Agrarna stranka- Pokret za hrvatsku poljoprivredu. Nositelj liste: Robert Hadžić.
2. Autohtona – Hrvatska stranka prava- Dražen Keleminec-A-HSP. Nositelj liste: Dražen Keleminec.
3. Dalmatinska akcija – DA. Nositelj liste: Nino Aviani.
4. Domovinski pokret – DP. Nositelj liste: Ivan Penava.
5. Hrvatska demokratska zajednica – HDZ. Nositelj liste: Andrej Plenković.
6. Hrvatska stranka građanskog otpora – HSGO. Nositelj liste: Josip Babok.
7. Hrvatska stranka umirovljenika – HSU. Nositeljica liste: Ema Culi.
8. Kandidacijska lista grupe birača. Nositelj liste: Ladislav Ilčić.
9. Istarski demokratski sabor (IDS), Nezavisna platforma sjevera (NPS), Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS), Socijaldemokrati, Horvatska socijalno-liberalna stranka (HSLS), Primorsko goranski savez (PGS), Narodna stranka-reformisti, Unija Kvarnera, Istarska stranka Umirovljenika- Partito Istriano Dei Pensionati (ISU-PIP), Hrvatska Narodna stranka-liberalni demokrati (HNS), Lista za Rijeku (RI), Demokrati. Nositelj liste: Valter Flego.
10. Javno dobro. Nositeljica liste: Vladimira Mascarell
11. Most, Hrvatski suverenisti, Hrvatska stranka prava (HSP). Nositelj liste: Božo Petrov.
12. Možemo! – Politička platforma. Nositelj liste: Gordan Bosanac.
13. Odlučnost i pravednost – OIP. Nositeljica liste: Karolina Vidović Krišto.
14. Pokret za modernu Hrvatsku. Nositelj liste: Damir Gašparović.
15. Pokret za životinje. Nositelj liste: Marcel Maglica.
16. Pravedna Hrvatska – PH. Nositelj liste: Tihomir Majić.
17. Pravo i pravda. Nositelj liste: Mislav Kolakušić.
18. Radnička fronta – RF. Nositeljica liste: Katarina Peović.
19. Republika. Nositelj liste: Luka Kraljević.
20. Ričard nezavisni. Nositelj liste: Enio Meštrović.
21. Kandidacijska lista grupe birača. Nositeljica liste: Nina Skočak.
22. Socijaldemokratska partija Hrvatske (SDP), ‘Dalija Orešković i ljudi s imenom i prezimenom’ (‘DO i SIP’), Centar, Hrvatska seljačka stranka (HSS), Građansko-liberalni savez (GLAS). Nositeljica liste: Biljana Borzan.
23. Stranka Ivana Pernara – SIP. Nositelj liste: Ivan Pernar
24. Umirovljenici zajedno, Politička platforma- Umirovljenici zajedno, Stranka umirovljenika (SU), Blok umirovljenici zajedno (BUZ), Demokratska stranka umirovljenika (DSU). Nositelj liste: Milivoj Špika.
25. Zelena alternativa-Održivi razvoj Hrvatske (Zelena alternativa-ORaH). Nositelj liste: Zorislav Antun Petrović.
Cijeli popis izbornih lista za Europski parlament sa svih 12 predstavnika na svakoj od njih, možete pogledati u dokumentu ispod. (Napomena: ako vam se dokument ne prikazuje, potrebno je osvježiti stranicu).
Projekt je sufinancirao Europski parlament u okviru programa subvencija Europskog parlamenta u području komunikacije. Europski parlament nije sudjelovao u njegovom pripremanju te ni na koji način nije odgovoran za sadržaj objavljenih vijesti.