Hoće li ‘javnosti u malom’ promijeniti demokraciju? U jednom našem gradu građani sudjelovali u donošenju odluka
Koncept ‘javnosti u malom’ mogao bi obnoviti povjerenje građana u političke i demokratske institucije. To znači da bi se građani mogli uključiti u donošenje odluka koje ih se tiču, posebice jačanjem sposobnosti razgovora i zajedničkog donošenja odluka koje u konačnici može biti korisno za sve. Ova praksa se već koristi u Europskoj uniji, a počeo se primjenjivati kroz pilot projekt u Hrvatskoj, konkretno u Rijeci kroz Vijeće građana.
Hrvatska prolazi kroz određenu krizu demokracije, slično kao i mnoge druge zemlje diljem svijeta. To se najviše očituje u nepovjerenju građana u rad demokratskih institucija, ali i manjku sudjelovanja u političkim procesima, što se najjasnije vidi kroz nisku izlaznost na izborima.
Jedan od načina kako bi se moglo vratiti navedeno povjerenje jest putem uključivanjem građana u procese odlučivanja, što se može ostvariti putem koncepta ‘javnosti u malom’. Ova ideja nije nova u Europskoj uniji, ali u Hrvatskoj se tek sada isprobava, konkretno u Rijeci kroz formiranje Vijeća građana.
Tim je povodom Gong, organizacija civilnog društva usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa, objavio rad autora Ivana Cerovca s Odsjeka za filozofiju Sveučilišta u Rijeci, pod nazivom ‘Osnaživanje demokracije: Utjecaj javnosti u malom na moralne i epistemičke kvalitete demokratskih procesa’.
Zajedničko donošenje odluka može biti korisno za sve
Cilj rada je upoznavanje građana i građanki s obilježjima i prednostima ovakvog oblika jačanja deliberativnih kapaciteta kod građana, odnosno kako jačanje sposobnosti razgovora i zajedničkog donošenja odluka može biti korisno za sve.
Javnosti u malom su poseban način sudjelovanja građana u politici. To znači da se nasumično odabrana i raznolika skupina ljudi okuplja da raspravlja o određenim pitanjima ili politikama. Ova metoda donosi bolju reprezentaciju različitih gledišta, bez utjecaja političkih stranaka. Time se potiče konstruktivna politička rasprava i postizanje kompromisa.
Različiti oblici javnosti u malom mogu se razlikovati po trajanju i broju sudionika, ali svi oblikuju demokratske procese na inovativan način. Koriste pet mehanizama: nasumični odabir sudionika, uključivanje moderatora i stručnjaka u rasprave, transparentno prikazivanje zaključaka putem različitih medija, fokusiranje na određenu temu te zagovaranje preporuka prema tradicionalnim predstavničkim tijelima.
Ovo je prvi korak prema integraciji javnosti u malom u našu demokraciju
Ovaj pristup, koji se tek počeo primjenjivati u Hrvatskoj kroz pilot projekt ‘Vijeće građana Rijeke’, ima za cilj suočiti se s problemima niske izlaznosti na izbore i nedostatkom povjerenja građana u demokratske institucije.
U rujnu ove godine, 34 nasumično odabranih građana Rijeke sudjeluju u sedam susreta kako bi raspravljali i izrađivali preporuke o tome kako Grad Rijeka može unaprijediti sustav mjesne samouprave i povećati sudjelovanje građana u razvoju lokalne zajednice. Ovaj pilot projekt, kako kaže njegov autor, predstavlja prvi korak prema integraciji javnosti u malom u hrvatsko demokratsko iskustvo.
Uspješni primjeri implementacije ovog koncepta već postoje u Njemačkoj, Belgiji, Francuskoj, Irskoj te na razini Europske unije. Cerovac naglašava da javnosti u malom ne zamjenjuju izbornu predstavničku demokraciju, već je nadopunjuju. Njihova snaga leži u kombinaciji s tradicionalnim institucijama i procedurama kako bi se postigla optimalna zaštita i promicanje kvalitete demokracije.
Cijeli rad možete pročitati u nastavku. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, potrebno je osvježiti stranicu.
Projekt je sufinancirao Europski parlament u okviru programa subvencija Europskog parlamenta u području komunikacije. Europski parlament nije sudjelovao u njegovom pripremanju te ni na koji način nije odgovoran za sadržaj objavljenih vijesti.