Hoće li nas EU zbog klimatskih promjena natjerati da jedemo kukce umjesto mesa?
Otkako je Europska komisija početkom 2023. godine odobrila prodaju prehrambenih proizvoda od kukaca za ljudsku konzumaciju u Europskoj uniji, stvorile su se mnoge teorije o tome. Jedna je da je cilj u potpunosti zamijeniti meso kukcima kako bi se smanjio utjecaj klimatskih promjena, odnosno da će EU prisiliti ljude da jedu kukce zbog smanjenja zagađenja uzrokovanog poljoprivredom, odnosno stočarstvom. Nije točan mit da će EU prisiliti sve svoje stanovnike da odjednom jedu samo kukce i u potpunosti zabraniti meso. Mesa će na policama i dalje biti, ali sve dalje bit će sve više proizvoda od kukaca te svaki proizvođač koji ih koristi u svojim prerađenim proizvodima mora istaknuti da taj proizvod sadrži insekte.
Ako ste i vi ljubitelj roštilja i volite zvuk cvrčanja mesa na vatri, uskoro bi vam umjesto ražnjića mogli cvrčati – zrikavci. Barem tako tvrde oni koji šire lažne vijesti na društvenim mrežama još otkako je Europska komisija u siječnju 2023. odobrila prodaju prehrambenih proizvoda od kukaca za ljudsku konzumaciju u Europskoj uniji.
Nakon toga su se stvorile tvrdnje, a koje su se sada uoči izbora za Europski parlament ponovno počele širiti, da će EU prisiliti ljude da u budućnosti jedu kukce, odnosno da će kukci zamijeniti meso zbog smanjenja zagađenja uzrokovanog poljoprivredom, odnosno stočarstvom. To jednostavno nije točno tako da ne brinite, i dalje ćete moći peći normalno meso na roštilju.
Nije istina da će EU prisiljavati ljude da jedu kukce, ali nije na odmet pročitati etikete na proizvodima
Na policama će i dalje biti mesnih proizvoda, ali će na njima biti i sve više proizvoda od kukaca ili prerađenih proizvoda koji sadrže insekte što su proizvođači dužni naglasiti. Tako da, ako se bojite da ‘slučajno’ ne pojedete kukce u primjerice tjestenini ili kruhu, svakako dobro pročitajte etikete na namirnicama koje kupujete.
Iako nije istina da će se ljude prisiljavati da jedu kukce, istina je da svjetska pa tako i europska populacija raste. Predviđa se da će se u idućih 30 godina globalna populacija povećati za dvije milijarde ljudi, a samim time će se udvostručiti proizvodnja mesa. To će imati značajan utjecaj na okoliš jer uzgoj stoke zauzima oko 70 posto ukupne površine i emitira oko 18 posto svih emisija stakleničkih plinova.
Upravo zato kukci su kao ‘nova hrana’ dobra alternativa za EU koja ima za cilj smanjiti emisije ugljika za 90 posto do 2040. godine. Istraživanje je pokazalo da se jestivi kukci mogu uzgajati koristeći 50 do 90 posto manje zemlje u usporedbi s konvencionalnom stokom i proizvesti oko 100 puta manje emisija stakleničkih plinova.
Uzgoj kukaca za prehrambene proizvode još nije dovoljno održiv da prevlada proizvodnju mesa
No, da bi kukci kao hrana zaživjeli u Europi potrebno je privikavanje ljudi na takav način prehrane, ali i sam uzgoj i proizvodnja kukaca ima svoje mane. Na primjer, s tehničke strane nije moguće uzgajati kukce u dovoljno velikim količinama, a neke studije su pokazale da proizvodi od kukaca mogu predstavljati određene rizike za konzumente. No, ti rizici su uglavnom mali i najčešće se radi o alergijama.
Valja naglasiti kako se kukci već odavno koriste za prehranu životinja, a u proizvodnji proizvoda za ljudsku konzumaciju trenutno je moguće koristiti isključivo četiri vrste insekata – crv brašnar, skakavac, kućni zrikavac i mali crv brašnar. Europska komisija je prošle godine imala još nekoliko zahtjeva za odobravanje proizvoda od kukaca koje uglavnom podnose proizvođači kojima se odobrenja daju na određeni vremenski rok, a sve mora proći strogu kontrolu Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA).
Osim toga, predviđanja su da će ‘zeleni’ političari i ‘zelene’ stranke koje su došle na vlast na Europskim izborima 2019., ove godine na izborima 9. lipnja pretrpjeti velike gubitke. To bi značilo da bi moglo doći do smanjenja glasova za borbu protiv klimatskih promjena u parlamentu pa je moguće da će i kukci biti ‘suspendirani’ na neko vrijeme.
Projekt je sufinancirao Europski parlament u okviru programa subvencija Europskog parlamenta u području komunikacije. Europski parlament nije sudjelovao u njegovom pripremanju te ni na koji način nije odgovoran za sadržaj objavljenih vijesti. Sve vijesti iz projekta pratite u rubrici Izborni predmet.