Jesu li mladi bitni za politiku? Naši pratitelji kažu da jesu, ali postoje granice
Za vrijeme našeg posjeta Splitu smo, osim obilazaka škola i menzi, organizirali i debatu za studente i srednjoškolce. Tema: politika, Europska unija, izbori i mladi. Neka od pitanja s debate smo postavili i našim pratiteljima na Instagramu u obliku anketa, a zaključak je da su mladi bitni za politiku, ali ne i dok su premladi.
Prošli smo tjedan proveli u Splitu i u srijedu u poslijepodnevnim satima na Šperunu organizirali dvije debate. U jednoj su sudjelovali studenti, a u drugoj srednjoškolci. Debatiralo se o nadolazećim EU izborima, političkim kampanjama i ulozi koju u izborima i politici imaju mladi.
Naša debata nije bila ograničena samo na sudionike koji su s nama fizički bili na Šperunu: dva smo vrlo bitna pitanja postavili i našim pratiteljima na Instagramu u obliku anketa na story. Pitali smo ih mislie li da su mladi bitni za EU izbore i Europsku uniju te treba li dobnu granicu za glasanje spustiti na 16 godina?
View this post on Instagram
Čak 87 posto naših pratitelja (428 glasova) misli da mladi jesu bitni za EU izbore i Europsku uniju, ali njih 83 posto (600 glasova) smatra da granicu za glasanje ipak ne treba spustiti na 16 godina. Podsjećamo, u čak pet zemalja u EU se glasati može već sa 16 ili 17 godina. Pa dok kod nas to nije slučaj, zanimljivo je čuti što upravo oni kojih bi se takva odluka ticala misle. A naše ankete kažu da smatraju da jesu bitni, ali i da je punoljetnost dobra granica za trenutak u kojem se odluke mladih direktno odražavaju na političku situaciju u EU.
Argumente debatanata donosimo uskoro, a do tada pogledajte isječke u našem vlogu.
Projekt je sufinancirao Europski parlament u okviru programa subvencija Europskog parlamenta u području komunikacije. Europski parlament nije sudjelovao u njegovom pripremanju te ni na koji način nije odgovoran za sadržaj objavljenih vijesti. Sve vijesti iz projekta pratite u rubrici Izborni predmet.