Ova gimnazija ima jedan od najljepših pogleda u Hrvatskoj: ‘Odavde gledamo na Lokrum i na dubrovački stari grad’
Na našem redakcijskom putu u Dubrovniku, posjetili smo Gimnaziju Dubrovnik koja se smjestila svega koju minutu hoda od istočnog ulaza u dubrovački stari grad. Radi se, naime, o školi koja je osnovana prije gotovo stotinu godina, a koja definitivno ima jedan od najljepših pogleda u Hrvatskoj. Osim pogledom, škola se može pohvaliti i brojnim projektima u kojima sudjeluje, kao i visokom razinom tehnologije koju koristi u svakodnevnoj nastavi.
Svega koju minutu hoda od istočnog ulaza u dubrovački stari grad, smjestila se Gimnazija Dubrovnik, škola osnovana prije gotovo stotinu godina koja je prvotno bila smještena u isusovačkom samostanu unutar zidina. Moderna zgrada škole, koju smo i mi imali priliku posjetiti na našem redakcijskom putu u Dubrovniku, danas je dom za skoro 600 učenika raspoređenih u 24 razredna odjeljenja te nudi tri obrazovna programa – opći, prirodoslovno-matematički i jezični.
Pogled je – veličanstven
Čim smo ušli u ured ravnateljice Gimnazije Dubrovnik, Katarine Tolje, nismo mogli ne primijetiti nesvakidašnji pogled kroz prozor.
– U ljepotu pogleda možete se uvjeriti i sami. Odavde gledamo na Lokrum i na dubrovački stari grad te je stvarno predivno. Djeci je lijepo, pogotovo onim učenicima koji nas posjete iz nekih drugih škola. Međutim, kad se radi, jednostavno se ne stigne uživati u pogledu, govori nam ravnateljica Tolja.
Iako oduševljeni pogledom, morali smo se ipak baciti na posao. Još prije samog dolaska u ovu školu, vidjeli smo u promotivnim materijalima da se škola može pohvaliti ne samo pogledom, već i brojnim projektima u kojima sudjeluje, kao i visokom razinom tehnologije koju koristi u svakodnevnoj nastavi.
– Zahvaljujući MZO-u i projektu e-Škole, dobili smo nekoliko pametnih ploča, ali smo ih i sami kupovali. Sada ih imamo 10 i svake godine kupimo po jednu. Imaju sve u sebi i možete ih koristiti kao pametne telefone, prezentacijske ekrane, pisati testove pomoću njih i stvarati sadržaj, govori nam ravnateljica.
Kada su ploče po prvi puta došle u školu, postojale su edukacije za starije nastavnike. No, kako se mijenjao kadar i stiglo je dosta mlađih kolega, educiranje je postalo nekako – prirodno. Ravnateljica Tolja stoga navodi da sada više-manje svi koriste pametne ploče jer je to neophodno u nekim dijelovima nastave, a na koncu je i bolje nego koristiti običnu ploču.
Sudjeluju u brojnim projektima
Osim toga, ravnateljica navodi da učenici Gimnazije Dubrovnik iz svih predmetna na županijskim natjecanjima zauzimaju uglavnom prva tri mjesta, a kaže i da su prošle godine uveli posjet općoj bolnici u Dubrovniku za sve koji su zainteresirani studirati medicinu. Ta je praksa već urodila plodom jer je prošle godine 11 učenika iz Gimnazije upisalo Medicinu.
– Sudjelujemo već godinama u Erasmus+ projektima, a prošle smo godine dobili i akreditaciju. Kroz to jačamo europsku kulturu te stvaramo digitalne i multimedijalne sadržaje. Učenici odlaze u srodne škole u inozemstvo, ostaju tamo oko tjedan dana i mogu vidjeti kakav je obrazovni sustav u drugim državama, kaže ravnateljica.
Profesorica engleskog, talijanskog jezika i književnosti, Nikica Anić, rekla nam je više o projektu European business game koji se duži niz godina provodio u Gimnaziji Dubrovnik. Igra simulira projekt poduzetništva na europskom tržištu i natjecanje razmjene mišljenja te traženje savjeta. Ciljevi aktivnosti su: simuliranje tvrtke – prodaja, marketing i financije. Također potiče razvijanje ideja, istraživanje tržišta i suradnja. Cjelokupni projekt se provodi na engleskom jeziku.
– U tom je projektu sudjelovalo 10-ak zemalja i princip je bio da se se organizira školsko natjecanje u kojima učenici u grupama smišljanju neku poslovnu ideju. Najčešće je riječ bilo o ekološkom proizvodu kojeg nema na europskom tržištu. To se radilo tijekom cijele nastavne godine i na kraju su stručni suradnici odabirali proizvod koji bi predstavljao hrvatsku školu u Europi, objašnjava nam profesorica Anić.
Pokrenuli su i podcast
Godine 2015. je domaćin bio i Dubrovnik te je tada, prema riječima Anić, to bilo najbrojnije natjecanje. Brojni posjetitelji, mahom učenici u njihovi mentori, imali su priliku upoznati se s regijom, gradom i kulturnim sadržajem. Iako se European business game ne održava od početka pandemije koronavirusa, rezultirao je različitim proizvodima kojima se Gimnazija Dubrovnik može pohvaliti – tuš od aluminija koji ima spremnik za sapun od lavande, rukavice za lakše čišćenje ribe, mobitel koji se puni na solarnu energiju te teniska rukavica za lakše učenje tog sporta.
Od ostalih zanimljivosti, Gimnazija Dubrovnik je također i Škola ambasador Europskog parlamenta od 2019. godine.
– Unutar tog projekta, organiziraju se različite aktivnosti kako bi se učenici upoznali s vrijednostima EU-a. Potiče se, također, da budu aktivni u svojoj zajednici, da se upoznaju s temeljnim načelima solidarnosti, poštovanja i razumijevanja. Učenike se o tome svemu educira putem prezentacija, igara i kvizova. Osim toga, posebno su im zanimljive aktivnosti koje organizira Europarlament u Hrvatskoj, a mi na njima redovno sudjelujemo, objasnila nam je Dora Riha, profesorica geografije i njemačkog jezika te ambasador senior Gimnazije Dubrovnik kao Škole ambasadora Europskog parlamenta.
Uz to, Gimnazija Dubrovnik pokrenula je i podcast u suradnji s VSP Videom u kojem ugošćuju njihove bivše učenike koji su uspjeli ostvariti svoje snove, prenijeti dio njihovog života i tako potaknuti sadašnje učenike na razmišljanje o vlastitoj budućnosti i nastavku školovanja nakon Gimnazije. Voditeljski tim čini učenica Nika Lujak i učenik Vinko Goravica.
Projekt je sufinancirao Europski parlament u okviru programa subvencija Europskog parlamenta u području komunikacije. Europski parlament nije sudjelovao u njegovom pripremanju te ni na koji način nije odgovoran za sadržaj objavljenih vijesti. Sve vijesti iz projekta pratite u rubrici Izborni predmet.