Ovakva jezična pitanja mogla bi vas dočekati na maturi iz Hrvatskoga: Nemojte pogriješiti na njima
Na jezičnom dijelu mature iz Hrvatskog jezika uglavnom se pojavi i barem jedno pitanje o pisanju velikog i malog početnog slova. Osim imena gradova ili stanovnika maturante može dočekati i kako se pišu nazivi pojedinih institucija ili zajednica. Tako u Europskoj uniji prvu riječ pišemo velikim početnim slovom jer je to ime organizacije, dok se primjerice europski izbori pišu malim početnim slovom jer je riječ ‘europski’ pridjev koji završava na -ski.
Prvi dio mature iz Hrvatskog jezika, test i sažetak, piše se 24. lipnja, a dan kasnije polaže se esej iz Hrvatskoga. Gradivo koje maturanti moraju usvojiti za maturu je i pisanje velikog i malog početnog slova pa smo izdvojili nekoliko institucija i fraza koje se nerijetku pišu na pogrešan način.
Pravilno je Europska unija, Europski parlament, ali Vijeće Europske unije
Iako je Hrvatska članica Europske unije već gotovo 11 godina, još se događaju pogreške pri pisanju njezina naziva. Kako je objašnjeno na stranicama Instituta za hrvatski jezik, Europska unija nije država, već gospodarska i politička organizacija pa je dovoljno da se samo prva riječ (‘Europska’) piše velikim početnim slovom. Drugu riječ (‘unija’) ne treba pisati velikim početnim slovom, objašnjavaju, jer je to opća imenica, a ne ime.
Hrvatska šalje i svoje zastupnike u Europski parlament. S obzirom na to da je Europski parlament institucija, dovoljno je samo njegovu prvu riječ pisati velikim početnim slovom jer je druga riječ opća imenica. Isto je i s Europskom komisijom, Europskim vijećem, Europskom središnjom bankom ili Europskim revizorskim sudom. U imenu institucije Vijeće Europske unije prve dvije riječi pišu se velikim početnom slovom. Naime, ‘Vijeće’ se piše velikim slovom jer je to prva riječ imena institucije, a ‘Europske’ je veliko jer je u nazivu ove institucije integrirana zajednica Europska unija kojoj je prvo početno slovo veliko.
U Vijeću Europe obje se riječi pišu velikim početnim slovom
Kada se biraju zastupnici za Europski parlament, često se kaže da je riječ o europskim izborima. Pritom europski se pišu malim početnim slovom jer je riječ o pridjevu koji završava na -ski. Naime, odnosni pridjevi izvedeni od imena koji završavaju na -ski, -ški i -čki pišu se malim početnim slovom. Institut za hrvatski jezik kao primjere navodi i božićni, francuski, hrvatski, uskrsni, bodlerovski, donkihotovski, kafkijanski, kamijevski, matoševski ili šekspirovski.
Napomenimo i da se u imenu međunarodne organizacije Vijeće Europe obje riječi pišu velikim početnim slovom jer je prva riječ početak imena institucije, dok je druga riječ ime kontinenta. U imenu Europski sud za ljudska prava samo je prva riječ veliko početno slovo.
Projekt je sufinancirao Europski parlament u okviru programa subvencija Europskog parlamenta u području komunikacije. Europski parlament nije sudjelovao u njegovom pripremanju te ni na koji način nije odgovoran za sadržaj objavljenih vijesti. Sve vijesti iz projekta pratite u rubrici Izborni predmet.