Pretraga

Posljedica visokih najmova o kojoj se ne govori puno: ‘Morala sam pauzirati godinu na faksu’

A- A+

Uoči izbora mnogima su puna usta mladih, no rijetko kada im se uistinu prepusti pozornica da kažu nešto više o problemima koji ih muče. Mi smo to učinili na našem nedavnom događaju vezanom uz one za Europski parlament, a mlada glasačica Ana načela je važnu temu visokih cijena najmova. Ona je, naime, zbog toga morala pauzirati godinu na studiju.

stanarina_subvencija

Foto. srednja.hr/pixabay

Kampanja za sve ovogodišnje izbore načela je trenutno goruću temu za mlade u Hrvatskoj – visoke cijene najamnina stanova i općenito nekretnina. O tome je bilo riječi i na našoj tribini o izborima u Karlovcu. Ovoga puta govornicu smo predali i mladima, onima koji su već u prijavi za sudjelovanje istaknuli o kojim bi temama na tribini trebalo raspravljati i što očekuju od novog saziva Europskog parlamenta.

Ana je trebala biti brucošica na faksu. Nije jer su stanarine previsoke

Karlovčanka Ana je ove godine trebala biti brucošica. No, problem stanovanja primorao ju je da pauzira godinu.

– Pošto sam prošle godine upisivala fakultet i nisam uspjela dobiti dom, to me nekako, uvuklo me u priču oko politike stanovanja i vidjela sam zapravo koliko su opcije limitirane jer sam se, kao što sam već spomenula, našla u situaciji da nisam mogla dobiti dom. I onda se tu postavilo pitanje – okej, što dalje, kako sad, koja mi je sljedeća opcija? Bilo je to unajmljivanje stana. No, vrlo brzo sam shvatila ni da ta opcija baš nije dobra. I na neki način rekla bih da sam bila prisiljena, iako je to možda malo snažno reći, pauzirati godinu kako bih si mogla zapravo priuštiti neki stambeni smještaj u drugom gradu i kako bih zapravo mogla imati svoju studentsku karijeru, ispričala je Ana pred okupljenima.

Ona je jedna od otprilike šest tisuća studenata godišnje koji se prijave na natječaj za dom, ali ne dobiju sobu. Brojni već unaprijed znaju da dom neće dobiti pa se ni ne prijave.

Visoke cijene ne prati i kvaliteta

Svima njima ne preostaje drugo nego tražiti stan u kojem je stanarina viša od pet do deset puta od one u domu, ovisno žive li sami ili u cimerstvu.

– I onda sam se isto pitala, dobro pa zašto je to tako? Koji je zapravo pravi problem zašto ja sad ne mogu naći sebi neki smještaj i mladi ljudi poput mene ne mogu naći smještaj. I shvatila sam da je zapravo stvar u tome što je jako velika potražnja, a ponuda je užasno mala. I onda oni koji iznajmljuju te stanove trljaju ruke, stave jako visoke cijene jer znaju da jednostavno nema drugog izbora, mi moramo uzeti ono što se nudi. A ono što se nudi su stanovi koji su trošni i koji su daleko od, fakulteta, tramvajskih stanica i jednostavno to nije nešto što je kvalitetno i te cijene nisu validne i opravdane za ono što se nudim navela je Ana.

Cijelu tribinu pogledajte u videu ispod:


Projekt je sufinancirao Europski parlament u okviru programa subvencija Europskog parlamenta u području komunikacije. Europski parlament nije sudjelovao u njegovom pripremanju te ni na koji način nije odgovoran za sadržaj objavljenih vijesti. Sve vijesti iz projekta pratite u rubrici Izborni predmet.

EU emblem