Pretraga

Trebamo li mijenjati eure u forinte ako idemo u Mađarsku? Donosimo odgovor na ovo pitanje

A- A+

Ako vas put ikada odvede u susjednu nam Mađarsku koja je članica Europske unije i još nije uvela euro nego koristi forinte, vjerojatno ćete se zapitati možete li tamo svejedno plaćati gotovinom u eurima. Odgovor je ne. Izuzev većih turističkih lokacija koje eventualno nude plaćanje eurima u zemljama gdje euro nije službeno valuta, takvo što nije moguće. Europska unija stoga savjetuje plaćanje debitnim ili kreditnim karticama.

euro mađarska

Budimpešta | foto: srednja.hr

Nakon što je Hrvatska u siječnju 2023. uvela euro kao svoju valutu, razvio se i mit da se eurom možete platiti u bilo kojoj drugoj zemlji Europske unije te da eure više ne treba mijenjati za druge valute kao što je to bilo slučaj s kunom. No, to nije točno.

Eurom se može platiti u zemljama koje su u euro zoni

Naime, u Europskoj uniji i dalje postoje zemlje koje nisu uvele euro kao valutu. To su Danska, Mađarska, Poljska, Rumunjska, Švedska, Češka i Poljska. Ako vas put ikada odvede u neku od tih zemalja, za plaćanje gotovinom eure ćete morati zamijeniti njihovom valutom. Tako ćete u Mađarskoj morati nabaviti forinte ili u Češkoj krune. U tim zemljama, izuzev velikih turističkih mjesta, plaćanje eurima u gotovini nije moguće. Čak i ako biste mogli platiti eurima, ostatak vam bi primjerice bio uzvraćen u valuti države u kojoj se nalazite.

Europska unija na svojim mrežnim stranicama navodi da se eurom može platiti u 20 zemalja Europske unije koje su ujedno u euro zoni. Navode da se novčanicama i kovanicama eura može plaćati u svim državama Europske unije koje su prihvatile euro, kao i u njihovim prekomorskim područjima poput Azora ili Kanara.

Izdvojeni članak

U Europskom parlamentu Hrvatsku čeka 12 mjesta, a druge? Evo najvećih i najmanjih igrača

Iz Europske unije pozivaju na plaćanje karticom

– U dogovoru s Europskom unijom euro se kao nacionalna valuta koristi u Andori, Monaku, San Marinu i Vatikanskom Gradu. U nizu država i područja euro se koristi kao službena valuta, primjerice u Kosovu i u Crnoj Gori. Većina ljudi izbjegava na putovanje nositi velike količine gotovine. Često se za svakodnevne troškove na putovanjima koristimo debitnom ili kreditnom karticom. Ako na području Europske unije plaćate eurom, naknada za plaćanje ne smije biti veća od naknade koju plaćaju državljani za elektronički obrađena plaćanja iste protuvrijednosti u eurima. Ta se pravila primjenjuju i na platne transakcije u eurima (primjerice između računa u eurima) u državama izvan europodručja, upozoravaju iz Europske unije na svojim internetskim stranicama.

Kao što smo pisali, postoji pravna obveza svih članica Europske unije koje su se pridružile nakon potpisivanja Maastrichtskog ugovora 1992. godine da uvedu euro kada ispune određene ekonomske kriterije, poznate i kao konvergencijski kriteriji. Ipak, postoje neki izuzeci. Danska je jedina članica EU koja ima službeni izuzetak iz Maastrichtskog ugovora, što znači da nije obvezna uvesti euro. S druge strane, Švedska, iako možda nema formalnu klauzulu, ne sudjeluje u ERM-u II, što joj omogućuje da odgodi uvođenje eura.


Projekt je sufinancirao Europski parlament u okviru programa subvencija Europskog parlamenta u području komunikacije. Europski parlament nije sudjelovao u njegovom pripremanju te ni na koji način nije odgovoran za sadržaj objavljenih vijesti. Sve vijesti iz projekta pratite u rubrici Izborni predmet.

EU emblem