VIDEO Ovo su zanimljivosti o školama u Europi: Odmor u Francuskoj traje sat i pol, na Islandu uče pletenje
Veliki odmor u školama u Francuskoj traje sat i pol, a učenici na hladnom Islandu u osnovnoj školi uče plesti. Najviše praznika imaju učenici na Malti, a u Litvi svi učenici obavezno moraju volontirati. U Španjolskoj i Danskoj učitelje se naziva njihovim imenom, a ne titulom, dok u obrazovanje najviše sredstava ulažu Švedska i Danska.
Ususret izborima za Europski parlament koji se u Hrvatskoj održavaju ove nedjelje, izdvojili smo niz zanimljivosti o školovanju u Europi u posebnoj epizodi Newsflasha. Veliki odmor u školama u Francuskoj traje sat i pol, a odmori između sati oko 15 minuta.
Najviše praznika imaju učenici na Malti, 135 dana godišnje. Najmanje, njih 87, imaju Danci, Nizozemci i Norvežani. Hrvatska je u sredini sa 110 dana praznika. Učenici u Litvi u osnovnoj školi moraju volontirati deset sati godišnje, u srednjoj školi 40 sati. U Španjolskoj i Danskoj učenici učitelje nazivaju njihovim imenom, a ne titulom. Na Islandu je pak pletenje obvezno u osnovnim školama. Najviše novaca u obrazovanje u odnosu na BDP, prema podacima iz 2020., u Europi ulažu Švedska i Danska, a najmanje Rumunjska.
Pravo, administraciju ili ekonomiju studirala je gotovo četvrtina svih studenata u Europskoj uniji u 2021., a 86 posto učitelja osnovnih škola bile su žene. Mlađih učitelja od 35 bilo je 20 posto. Djeca zaposlenika europskih institucija idu u posebnu europsku školu. Njima upravljaju vlade država članica Europske unije.
Sve zanimljivosti o školovanju diljem Europe možete poslušati i u videozapisu ispod. Inače, pretplatom na srednja.hr možete redovito dobivati najvažniji pregled vijesti iz obrazovanja i znanosti.
Projekt je sufinancirao Europski parlament u okviru programa subvencija Europskog parlamenta u području komunikacije. Europski parlament nije sudjelovao u njegovom pripremanju te ni na koji način nije odgovoran za sadržaj objavljenih vijesti. Sve vijesti iz projekta pratite u rubrici Izborni predmet.