Pretraga

VIDEO: Split bi mogao postati bogatiji za još nekoliko studija: ‘Bit će povezani s temom mora’

A- A+

Sveučilište u Splitu već je nekoliko godina dio Alijansa Europsko sveučilište mora (SEA-EU). Sve ih objedinjuje to što su maritimna sveučilišta geografski raspoređena po cijeloj Europi. Tehnička voditeljica projekta SEA-EU na splitskom Sveučilištu kazala je da je kruna alijanse pokretanje združenih studija. Oni bi bili na engleskom jeziku s temom mora ili plave ekonomije, a studenti bi obvezno tijekom studiranja odlazili na razmjenu.

gordana dujmović

Gordana Dujmović, tehnička voditeljica projekta SEA-EU na Sveučilištu u Splitu | foto: Hrvoje Debeljak, srednja.hr

Tijekom našeg redakcijskog putovanja Splitom u podcastu razgovarali smo s Gordanom Dujmović, tehničkom voditeljicom Ureda za provedbu projekta SEA-EU na splitskom Sveučilištu. Naime, splitsko Sveučilište već je godinama dio alijanse devet europskih sveučilišta mora.

U Split stigli studenti s drugih sveučilišta i zaigrali picigin

– Kada je alijansa krenula 2019. godine, bilo nas je šest. To je bilo Sveučilište u Cadizu, Sveučilište u Gdanjsku, Kielu, Brestu, Split i Malta. I onda su se prije godinu dana, kada se projekt nastavio, pridružila još tri nova partnera, to je Sveučilište u Nordu, Norveška, Parthenope u Napolju iz Italije i Sveučilište Algarve iz Portugala, tako da nas je sada devet. Svaka alijansa je po nečemu drugačija, nas objedinjuje činjenica da smo svi maritimna sveučilišta, ali geografski raspodijeljeni na različita mjesta, kazala nam je Dujmović.

Početkom svibnja baš u Splitu održalo se i sportsko događanje za studente sa svih sveučilišta koja su dio alijanse. Prvi dan bio je posvećen plavoj ekonomiji, drugi zdravom životu, zdravim navikama i sportu sa znanstvenim dijelom i izlaganjima studenata.

– Sve to nastavilo se treći dan u sportskom revijalnom tonu, pa su tako studenti igrali picigin i neke druge tradicionalne igre Splita. Održao se i sportski kviz. Sve smo zaokružili humanitarnom notom jer je Sveučilište u Splitu u suradnji s još nekim lokalnim dionicima koji žele biti anonimni doniralo dio sredstva za kolica za osobu oboljele od multiple skleroze, pojasnila je Dujmović.

Sama alijansa, nastavila je Dujmović, sastoji se od nekoliko odbora, a sve odluke potvrđuje izvršni odbor. Rektori svih sveučilišta u alijansi sastaju se svakih šest mjeseci i donose odluke te potvrđuju one izvršnog odbora. Dujmović krunu alijanse vidi u razvijanju združenih studija.

Izdvojeni članak
ravnatelj Centra Ivica Zelić i psihologinja u Centru Ana Majić

Kako prepoznati darovite učenike otkrili su nam u splitskom Centru izvrsnosti: ‘Oni traže veći izazov’

‘Tu treba još jako puno rada i promjena, a akreditacija će ići prema europskom pristupu’

– Mi trenutno razvijamo četiri združena studija. Jedan prijediplomski, dva diplomska i jedan doktorski združeni studij kojim predvodi upravo Sveučilište u Splitu. Ti svi studiji će više-manje biti povezani s temom mora ili plavom ekonomijom. Tu treba još jako puno rada i promjena, a akreditacija će ići prema europskom pristupu. Trenutno smo u zadnjim fazama prikupljanja dokumentacije za akreditaciju pa ćemo vidjeti kako će se to razvijati, objasnila je Dujmović.

Istaknula je da bi se diploma jednog takvog studija priznavala u drugim državama i da bi svi studenti imali obveznu mobilnost, odnosno odlazak na druga sveučilišta u alijansi. Sam studij bio bi na engleskom jeziku.

– Ono što kroz alijansu općenito potičemo je multikulturalnost i višejezičnost. Svakako, engleski nam je lingua franca, dio alijanse je i Malta gdje je engleski govorni jezik. Studenti imaju priliku učiti engleski i biti u različitim situacijama za različite svrhe jer je engleski nama, naravno, temeljni jezik sporazumijevanja, navela je Dujmović.

Cijeli podcast u kojem je Dujmović otkrila više o alijansi, koje su razlike između Splićana i stanovnika na sjeveru Europe i što smeta stranim nastavnicima ili studentima kada dođu u Split, pogledajte u videozapisu ispod.


Projekt je sufinancirao Europski parlament u okviru programa subvencija Europskog parlamenta u području komunikacije. Europski parlament nije sudjelovao u njegovom pripremanju te ni na koji način nije odgovoran za sadržaj objavljenih vijesti. Sve vijesti iz projekta pratite u rubrici Izborni predmet.

EU emblem