Pretraga

VIDEO: Znanstvenica iskreno o odnosu Europske unije prema moru: Evo što je dobro, a što loše

A- A+

Europska unija se bavi mnogim stvarima pa tako i očuvanjem mora. Prema mišljenju znanstvenice splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo, Natalije Dunić, neke stvari su dobre, neke loše. Gostujući u našem podcastu, Dunić je navela da je kao znanstvenica zadovoljna samim regulacijama. Ali, voljela bi da se same odluke donose brže.

Ilustracija: Pixabay/ Canva

Znanstvenici mogu istraživati, pronalaziti probleme i smišljati rješenja, koliko god žele. No, sve je to uzaludno ako ih donositelji odluka (čitaj političari) ne slušaju i ne shvaćaju ozbiljno. To vrijedi za zakonodavce u Hrvatskoj, ali i šire, na razini Europske unije.

Toga je svjesna i znanstvenica na Institutu za oceanografiju i ribarstvo (IOR), Natalija Dunić. Stoga smo je u našem podcastu, upitali koliko je kao znanstvenica, zadovoljna Europskom unijom i njenim angažmanom u djelovanju na zaštiti mora. mora. Dunić je zaposlena u IOR-ovom Laboratoriju za fiziku mora te nam je rekla da je u načelu dosta zadovoljna EU regulativama po tom pitanju. No, uz jednu napomenu.

– Kao mladi znanstvenik bi voljela da se neke stvari brže dogode nego što je to praksa. Ali, trendovi pokazuju da se na razini Europe to mijenja i da se vrijeme od trenutka dok se uoči problem do trenutka rješavanja tog problema postaje sve kraći i kraći, prokomentirala nam je Dunić.

Cijeli podcast pogledajte na našem YouTube kanalu u videu ispod.


Projekt je sufinancirao Europski parlament u okviru programa subvencija Europskog parlamenta u području komunikacije. Europski parlament nije sudjelovao u njegovom pripremanju te ni na koji način nije odgovoran za sadržaj objavljenih vijesti. Sve vijesti iz projekta pratite u rubrici Izborni predmet.

EU emblem