Pretraga

Dolazi najmoćnija generacija Z: Preuzet će tržište preko noći

A- A+

Radnim tržištem trenutno vladaju stariji pripadnici generacije X, te mlađi karijeristi koji se nazivaju generacijom Y. Mlađa generacija je brža, informatiziranija i obrazovanija od prethodnika te im je karijera na prvom mjestu. Međutim predviđa se da će ih kroz nekoliko godina prestići današnji klinci, kojima će virtualni svijet biti jednako važan kao i fizički svijet.

Radna snaga današnjice dijeli se na nekoliko generacija, od kojih su svakako najzanimljivije generacija X i generacija Y. U ovu potonju spadaju i današnji maturanti te studenti. Kao najnovija generacija javlja se ona s nazivom Z, a odnosi se na sve koji su rođeni iza 1995. godine. Upravo će djeca generacije Z zavladati svijetom najbrže jer su rođeni u potpuno digitaliziranoj eri. Oni će također imati i najkvalitetnije obrazovanje.

Izdvojeni članak

Revolucija komunikacije mladih: Tehnologija nam ukrala riječi

Generacija X informatički zaostaje

Generaciju X čine oni koji su rođeni između 1965. i 1980. godine. Ta populacija danas je radna pokretačka snaga svijeta, a preko 60 posto pripadnika generacije X završilo je fakultet, kad se gledaju podaci na svjetskoj razini.
Međutim, oni koji ih polagano zasjenjuju su pripadnici takozvane generacije Y, odnosno ljudi rođeni između 1980. i 1995. godine.

To je prvi naraštaj koji je potpuno odrastao uz tehnologiju, a oni su i najobrazovanija generacija dosada. Karakterizira ih poduzetnost, kreativnost i iskrenost, ali i ironičnost te velika očekivanja.
Pripadnici generacije Y puno su produktivniji i brži od svojih starijih kolega koji spadaju u prethodne generacije. Međutim najmanje su lojalni i teško priznaju autoritet. To ih spašava jer izvrsno rade u okruženju u kojem vlada pozitivna atmosfera.

Današnji mladi smatraju se narcisoidnom generacijom

Svi rođeni od 1980. pa do 1995. godine danas su naoružani mobitelima, prijenosnim računalima i svim ostalim tehnološkim dostignućima. Oni su generacija društvenih mreža i internet komunikacije, a dostupni su 24 sata dnevno sedam dana u tjednu.

Puno bitnije im je fleksibilno radno vrijeme nego veća plaća, a za razliku od starijih generacija, nisu toliko usredotočene na svoj privatni život, već na razvoj karijere.
Zbog svega navedenog često puta stariji vide taj stav mladih kao narcisoidan, tj. da im nedostaje pravog radnog elana i iskrene predanosti poslu.

Izdvojeni članak

U Saboru o učenicima: Invalidna generacija nekritičke inteligencije


Obiteljske vrijednosti i dalje na prvom mjestu

Hrvatski stručnjaci predviđaju kako generacija Z neće tako olako zavladati ovim prostorima, jer će još dugo vremena biti vrednovane tradicionalne vrijednosti, poput obitelji i neposrednog kontakta s bližnjim osobama.

Prvo nauče koristiti miš, a onda vilicu i nož

Koliko god generacija mladih koja sada vlada radnim tržištem bila jaka i obrazovana, nadolazeće generacije će ju vrlo vjerojatno ‘pojesti za doručak’. Naime, na mnogim stručnim portalima objavljuju se radovi o takozvanoj generaciji Z, koja će biti naprednija i brža od svih dosadašnjih generacija.
Djeca rođena između 1995. i 2005. godine su takozvana iGeneracija, odnosno generacija interneta.

Oni su rođeni u potpuno kompjuteriziranome svijetu, a kolikogod to nama bilo apstraktno, njima će virtualni svijet biti jednako važan kao i fizički svijet u kojem se krećemo.
Ova djeca brzo će preuzeti vodeće pozicije, a svi koji se sada smatraju informatički pismenima za njih će biti potpuni amateri, jer će zbog napretka tehnologije dok su još mali, učiti najbrže.

Kao što je to nekad bio televizor, pripadnici generacije Z će imati pregršt ‘must have’ predmeta u svome domu, međutim ovim klincima će nedostajati socijalnih vještina. Oni zbog silne tehnologije neće toliko njegovati osobni kontakt, no kako stručnjaci tvrde, to im i neće biti potrebno.
Na poslovima budućnosti njegovat će se individualni ‘multitasking’, odnosno istovremeno obavljanje više radnji.