Nakon nekoliko tekstova koje smo objavili, došli smo do zadnjeg dijela najčešćih gramatičkih pogrešaka za koje postoji velika mogućnost kako ćete ih napraviti prilikom polaganja državne mature ili pisanja seminarskih radova. U ovih pet tekstova proveli smo vas kroz najjednostavnija pravila koja će vam uvelike pomoći kako se ne biste sramotili u daljnjem školovanju ili obavljanju poslova.
Gramatika hrvatskog jezika jedna je od najtežih u svijetu, no mi smo se potrudili u seriji tekstova ukazati vam na najčešće pogreške koje većina Hrvata nesvjesno pravi. Pogledajte što smo vam ovaj put pripremili, kako biste što bolje napisali ispite na državnoj maturi.
Gdje i kad staviti zarez
Zarez je za mnoge najproblematičniji gramatički znak. Većina ljudi nema problema prilikom upotrebe točke, uskličnika ili upitnika, dok se za zarez, kao što je slučaj i s crticom, brojni hrvati dvoume kad ga koristiti, a kad izostaviti.
Zarez se koristi:
-
u inverziji (Željko Jovanović, ministar obrazovanja)
-
pri nizanju (dobila sam šalove plave, crne, crvene i zelene boje)
-
u suprotnim (veznici: a, ali, no, nego, već), zaključnim i isključnim rečenicama
-
u decimalnim brojevima
Zarez se ne koristi:
-
u rečenicama koje imaju veznike: i, pa, te, ni, niti, ili
Majka govori majci o Zagrepčanki
Sibilarizacija i palatalizacija su glasovne promjene u kojima k, g, h prelazi u c,z,s i č,ž,š. To nije neki problem, ali postoje izuzeci zbog kojih mnogi Hrvati griješe u ovim glasovnim promjenama.
Sibilarizacija: k, g, h ispred i prelazi u c,z,s (majka > majci, knjiga > knjizi, snaha > snasi)
– Izuzeci: Zagrepčanka > Zagrepčanki, Branka > Branki, Dubravka > Dubravki
Palatalizacija: k,g,h ispred i, e i nepostojano a prelazi u č, ž, š (junak > junače, prag> praški, duh > duše)
Uzeti sebe pa se sjesti
U hrvatskom jeziku postoje prijelazni, neprijelazni i povratni glagoli, a povratni su oni koji uzrokuju brojne gramatičke greške. Ova Gramatička greška specifična je za stanovnike zagreba jer koriste česticu se uz glagole koji nisu povratni.
Ispravno (povratni glagoli): češljati se, bojati se, smijati se
Pogrešno: ‘Dođi do klupice pa se sjedni na nju.’ – jer bi to značilo da sami sebe uzmete pa se sjednete.