Pretraga

Izašli su prvi rezultati mature u jesenskom roku, evo kada izlaze privremene liste upisa na fakseve

A- A+

Ove srijede, točno u podne, objavljeni su prvi, privremeni rezultati jesenskog roka državne mature. Započeo je i dvodnevni rok za ulaganje prigovora na rezultate mature, a oni se u nekim slučajevima neće razmatrati. Primjerice, ako maturant ‘žica’ jedan ili dva boda za prolazak. U 14 sati će maturantima i drugim kandidatima biti vidljive i privremene ljestvice upisa na studije.

Foto: srednja.hr

Obvezni dio mature u prvom roku nije položilo 8,1 posto gimnazijalaca i 47,5 posto strukovnjaka, pa su mnogi od njih sreću potražili na drugom ovogodišnjem roku. Prvi, privremeni rezultati ispita, objavljeni su danas u podne, a podsjetimo kako su pragovi prolaznosti isti kao i na ljetnom roku i možete ih pronaći ovdje. U trenutku objave privremenih rezultata započeo je i 48-satni rok za ulaganje prigovora na bodovanje ispita. Pristupnici prigovor mogu uložiti do 13. rujna u podne.

Neki prigovori neće se uvažavati

Ovogodišnji maturanti prigovor podnose koordinatorima u školama, a ostali ga pristupnici podnose NCVVO-u putem sustava Postani student na poveznici Moji prigovori. Ni u kom slučaju se prigovori ne dostavljaju mailovima. U koju god skupinu pripadali, kandidati moraju u prigovoru jasno naznačiti na koji se zadatak žale te u čemu se sastoji nepravilnost. Nekoliko je pravila, stoji u Postani student, koje pristupnici moraju imati na umu kod ulaganja prigovora:

  • U prigovoru treba biti naveden broj zadatka, dobiveni bodovi te konkretan i argumentiran prigovor na bodovanje. Prigovor treba sadržavati jasno i argumentirano obrazloženo zbog čega se smatra da je došlo do pogreške u bodovanju.
  •  Neće se razmatrati prigovori u kojima se navode privatni razlozi kao uzrok pogrešaka tijekom rješavanja ispita.
  • Neće se razmatrati prigovori u kojima je navedeno da je učenik odnosno pristupnik zaboravio ili nije stigao prepisati odgovore na zadatke višestrukoga izbora na list za odgovore.
  • Neće se razmatrati prigovori u kojima se traži ponovni pregled cijelog ispita jer učeniku ‘nedostaju jedan ili dva boda za prolaz’.
  • Prigovore za Hrvatski jezik potrebno je odvojiti u slučaju da se ulaže prigovor na sažetak i na esej. U tom slučaju, pristupnik ulaže dva prigovora, jedan na Hrvatski jezik – test i sažetak, a drugi na Hrvatski jezik – školski esej.

Oni koji neće biti zadovoljni rješenjem svog prigovora mogu u roku od jednog dana od dana donošenja odluke podnijeti drugi prigovor na odluku NCVVO-a. On se podnosi Upravnom vijeću NCVVO-a koje donosi odluku u roku od dva dana od dana primitka prigovora. To je nužno napraviti putem Obrasca za prigovore na odluku NCVVO-a. U obrazac je potrebno upisati šifru riješenoga prigovora koja se nalazi u pisanome odgovoru NCVVO-a na prvi prigovor. Osim šifre, u obrazac drugostupanjske žalbe potrebno je upisati i: ime i prezime, OIB, kopirati odgovor NCVVO-a na prvu žalbu te napisati novi tekst prigovora na odluku NCVVO-a u kojem treba argumentirano obrazložiti zbog čega je pristupnik nezadovoljan odgovorom na prigovor. Konačni rezultati mature bit će objavljeni 18. rujna.

Izdvojeni članak

Ovo su pragovi prolaznosti na svim ispitima mature u 2024.

Privremene liste za upis fakulteta

Ove srijede izlaze i privremene liste upisa na fakultete u jesenskom roku. Riječ je o listama koje se objavljuju nakon objave prvih rezultata mature i one su podložne promjenama sve do objave konačnih rang-lista, koje će biti vidljive 18. rujna iza 15 sati. S privremenih rang-lista brišu se svi oni kandidati koji nisu zadovoljili uvjete za prijavljene studijske programe.

Inače, fakultete je moguće prijavljivati i odjavljivati do 18. rujna do 13:59 sati. Često pitanje maturanata je i trebaju li s lista brisati studije na koje ne upadnu. Kako je objašnjeno na stranici Studij.hr Središnjeg prijavnog ureda, kandidat treba obrisati ‘samo one studije koje nema ni u kojemu slučaju namjeru upisati, čak ni onda kada bi ostvario pravo upisa’.

– Kandidati se mogu upisati samo na studijski program za koji su u sustavu NISpVU nakon objave konačnih rang-lista ostvarili pravo upisa (DA) i dobili upisni broj. Dodjelom upisnoga broja za određeni studijski program nastaje obveza kandidata da se upiše na taj studijski program. Ako kandidat ne obriše studijski program, a na njemu ostvari pravo upisa, te ga ne ode fizički upisati, tada mu visoko učilište može zaračunati oportunitetne troškove zbog nepopunjenog upisnog mjesta koji mogu iznositi i do iznosa jednogodišnje školarine, pojašnjeno je na stranici Studij.hr.

Podsjetimo da se ljetos na upisima nekih od većih fakulteta nisu pojavili brojni pristupnici, a fakulteti su im zbog toga naplatili trošak, o čemu više možete čitati na poveznici.