Pretraga

Kako su izgledali pragovi prolaznosti na posljednjih deset državnih matura? Evo analize ključnih ispita

Maturanti su u srijedu doznali privremene rezultate mature, a dan ranije i pragove prolaznosti. Iako su mnogi na društvenim mrežama prizivali snižavanje praga jer su dojma da su i njihovi vršnjaci lošije riješili ispite, to se nije dogodilo. Pragovi na obveznim predmetima ostali su isti kao protekle godine, s razlikom praga za trojku na B razini Engleskog. I na izbornim ispitima mature s najviše prijava situacija je ostala nepromijenjena.

Foto: srednja.hr

Povremeno se na društvenim mrežama pojavljuju općenite kritike da su kriteriji na državnoj maturi sve niži, odnosno da dolazi do spuštanja pragova prolaznosti na ispitima. S druge strane, svake godine, a tako je bilo i ove, maturanti zaista zazivaju spuštanje pragova, barem onih za dvojke. Nakon izuzetno loših ovogodišnjih rezultata, posebice na Hrvatskom, odlučili smo provjeriti kako su se pragovi kretali kroz godine. Naša kratka analiza nakon objave ovogodišnjih pragova pokazuje da su oni na obveznim predmetima i izbornima s najviše pristupanja stabilni u zadnje četiri godine. Gledajući stanje u posljednjih deset državnih matura, dolazilo je do povremenih izmjena.

Kako su se mijenjali pragovi na obveznim ispitima mature?

Kada je riječ o Hrvatskom jeziku, A razini, prag za dovoljan posljednje četiri godine iznosi 35 posto. Treba naglasiti da zadnje dvije godine nema razina nego se provodi jedinstveni ispit. Promatrajući posljednje desetljeće mature, najviši je prag na A razini Hrvatskog bio 2018., 2019. i 2020., a iznosio je 37 posto. U trima godinama prije 2018. prag na A razini Hrvatskog bio je 33 posto.

Ove i prethodnih sedam godina prag za dovoljan na A razini Matematike je 25 posto, a 2015. i 2016. bio je 28 posto. Na B razini Matematike situacija je na zadnjih deset matura nešto drugačija. Svake godine, osim 2017. prag za prolaz iznosio je 25 posto, a spomenute godine bio je 24 posto. Posljednjih šest godina, prag za dovoljna na A razini Engleskog je 36 posto, a najniži je u promatranom razdoblju bio 2015. godine, kada iznosi 32 posto. Već osam godina na B razini Engleskog prag za dovoljan je 37 posto. Najniži je bio 2015., a iznosio je 35 posto. Kretanje pragova za ostale ocjene na obveznim ispitima možete vidjeti u tablici ispod.

Pragovi prolaznosti na obveznim ispitima mature u zadnjih 10 godina | izvor podataka: NCVVO

Izdvojeni članak

Ovo su pragovi prolaznosti na svim ispitima mature u 2024.

Kako se kreću pragovi na izbornim ispitima?

Stanje je slično i na izbornim ispitima mature koje su maturanti u posljednjim godinama najčešće prijavljivali. Od 2020. naovamo, na Fizici je prag za dovoljan 25 posto. Najviši je bio 2018. i 2019., a iznosio je 30 posto. U prve tri godine promatranog desetogodišnjeg razdoblja, prag za dvojku na Fizici je 28 posto. Po broju prijava slijedi Biologija, a na posljednjim četirima maturama za dovoljan je bilo dovoljno ostvariti 27 posto. Između 2018. i 2020. prag prolaznosti na Biologiji je 30 posto. Izdvojimo još podatke i za Politiku i gospodarstvo. Između 2021. i 2024. prag za dovoljan je 31,50 posto. Najviši je u promatranom razdoblju bio između 2017. i 2020., a iznosio je 33 posto. Promjene u pragovima za ostale ocjene na izbornim ispitima mature možete vidjeti u tablici ispod.

Pragovi prolaznosti na izbornim ispitima mature u zadnjih 10 godina | izvor podataka: NCVVO