Da je maturant biti lako, maturant bi bio svatko. U toj, vrlo izazovnoj fazi života maturanti se bore s velikom količinom gradiva, osjećajem neizvjesnosti i stresa. Neki profesori su se jako dobro snašli i prilagodili novom kurikulu i novim udžbenicima, ali nažalost ima i onih koji uporno rade po starome. Zato se ne treba čuditi učenicima i njihovim emocionalnim roller coasterima. Matura je postala sinonim za stres i neprospavane noći maturanata i njihovih roditelja, ali to ne mora biti tako uz dobre pripreme.
No, što ako vam kažemo da matura ne mora biti stresna i da je možda generacija Z, naši ‘digitalni urođenici’, kako ih neki nazivaju, ta koja će pametnije učiti i cijeli proces pojednostaviti i učini djelotvornijim? Inspiraciju za takvo učenje možemo pronaći u algoritmima strojnog učenja koji se koriste u umjetnoj inteligenciji.
Baš kao što algoritmi koriste strukturirani proces postizanja najboljih rezultata, tako i ti možeš unaprijediti svoje pripreme za maturu uz pravi poticaj (lat. stimulus). Evo samo nekih od ideja.
1. Postavi jasan cilj
AI algoritmi imaju definirani cilj. Riječ je o optimizaciji performansi podataka kako bi se poboljšala učinkovitost. Ti možeš primijeniti ovu strategiju i naučiti kako ‘mudro’ postaviti ciljeve (npr. postići 80% iz Biologije na maturi, a stranom jeziku koji mi donosi 5 % posvetiti manje vremena…)
2. Fokusiraj se na ključne informacije
Algoritmi filtriraju ‘šum’ i fokusiraju se na ono što je zaista važno. Ti možeš pročitati upute u katalogu za maturu i usredotočiti se na ključne koncepte. Dobar mentor ti može olakšati posao i pomoći ti da prepoznaš što je najbitnije. Otpor na ‘šum’ može biti i naučena vještina upravljanja stresom.
3. Prilagodi svoj plan učenja
Algoritmi se prilagođavaju različitim vrstama podataka. Tako i svatko od nas uči drugačije. Personaliziraj svoje pripreme kako bi odgovarale tvom stilu učenja, predznanju i tempu. Eksperimentiraj kada najbolje učiš i drži se uspješne formule. Ako imaš neku specifičnu provjeru za upis, kao što je test psihomotorike, informiraj se ovdje i vježbaj.
4. Uči iz svojih pogrešaka
AI algoritmi napreduju analizom vlastitih pogrešaka i prilagođavanjem budućih. To možeš primijeniti tako da nakon probnog testa pogledaš što si točno odgovorio, a što nisi. Identificiraj slabe točke, radi na njima i prati napredak.
5. Ponavljaj
Baš kao što algoritam prolazi kroz podatke u više ciklusa tako i ti trebaš ponavljati u pravilnim intervalima.
Umjetnoj inteligenciji za učenje trebaju podatci i kvalitetno vodstvo, baš kao i učeniku. Cjeloviti programi koji kombiniraju znanje, moderne tehnike učenja, emocionalnu podršku i savjete za odabir studija, daju ti pravi poticaj (lat. stimulus) da položiš maturu i zavoliš proces učenja.
Ako još uvijek tražiš najbolji način da savladaš Biologiju na maturi u drugom polugodištu, razmisli o tome kako iskoristiti sve što suvremeni pristup učenju nudi u edukacijskom centru Stimulus.
Stimulus te potiče na bolje!