[Matura ’23] Fizika se najčešće prijavljuje kao izborni na maturi, provjerite kakav vas ispit očekuje ove godine
Osim obveznih, učenici na maturi, ovisno o tome koji studij upisuju, mogu polagati i izborne predmete. Najčešće prijavljivani izborni je već godinama Fizika, koju godišnje polaže gotovo sedam tisuća kandidata. Prošle godine prosječna ocjena na tom je predmetu bila 2,5, a kako bi ovogodišnji maturanti ostvarili bolju od toga, važno je da se dobro pripreme za ispit. Prvi korak u tome proučavanje je ispitnog kataloga koji je već objavljen.
Uskoro će započeti prijave ispita državne mature, a oni koji za izborni predmet prijave Fiziku taj će ispit polagati 16. lipnja 2023. Nacionalni centar već je objavio sve ispitne kataloge za ovu školsku godinu, a među njima i onaj za Fiziku. Bitan je to dokument jer su u njemu navedeni i objašnjeni sadržaji, kriteriji te načini ispitivanja i vrednovanja na maturi iz tog predmeta, navedeni su primjeri zadataka kao i savjeti za pripremu ispita.
Maturanti moraju pokazati znanje u pet područja
Kako je navedeno u ispitnom katalogu, ispitom mature iz Fizike provjerava se znanje u pet područja: strukturi tvari, međudjelovanje, gibanje, energija. Kroz ispit će maturanti morati morati pokazati u kojoj mjeri mogu primijeniti matematička i eksperimentalna znanja i vještine u fizici, osnovne koncepte i zakone iz potpodručja mehanike, potpodručja termodinamike, potpodručja elektriciteta i magnetizma, potpodručja titranja, valova i optike te potpodručja moderne fizike.
Od sedme stranice ispitnog kataloga, koji se nalazi pri dnu članka, detaljno je opisano koje se gradivo može pojaviti u ovogodišnjem ispitu mature iz Fizike, a od 13. stranice možete vidjeti i primjere zadataka.
35 zadataka rješava se 180 minuta
Kada je riječ o samoj strukturi ispita iz Fizike, ona je ista kao prošle godine. Ispit državne mature iz Fizike sadrži ukupno 35 zadataka, s time da prva ispitna knjižica sadrži zadatke zatvorenoga tipa (višestrukoga izbora), a druga zadatke otvorenoga tipa (produženoga odgovora). Ispit traje 180 minuta bez stanke, a maturanti na njemu mogu ostvariti maksimalno 60 bodova.
Kao i na ostalim ispitima i na Fizici je za pisanje dopušteno upotrebljavati kemijsku olovku kojom se piše plavom ili crnom bojom. Od geometrijskoga pribora dopuštena je upotreba jednoga ravnala (ili jednoga trokuta), kutomjer i šestar su zabranjeni, a maturanti se tijekom ispita mogu koristiti znanstvenim kalkulatorom. Knjižica s formulama potrebnim za rješavanje ispita sastavni je dio ispitnoga materijala.
Kako se pripremati za ispit?
Ispitni katalog kaže da su literatura za pripremu ispita državne mature iz Fizike udžbenici su koje je odobrilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja tijekom protekloga četverogodišnjeg razdoblja školovanja te drugi obrazovni materijali (zbirke zadataka, priručnici itd.) koje je odobrila Agencija za odgoj i obrazovanje.
Pristupnicima se katalogom savjetuje proučavanje konceptualnih i numeričkih primjera navedenih u ispitnome katalogu, rješavanje provedenih ispita i sličnih tipova zadataka u različitim odobrenim udžbenicima i zbirkama te izvođenje pokusa uz kontrolu varijabla, prikaz rezultata s pogreškom mjerenja, tabličnu i grafičku obradu rezultata mjerenja i tumačenje dobivenih rezultata. U ispitnom katalogu također stoji i da se ‘očekuje se da su pristupnici u četverogodišnjoj nastavi imali priliku sudjelovati u izvođenju demonstracijskih pokusa i nekih elementarnih mjerenja’.
– Zbog postojećih značajnih razlika među školama u opremljenosti eksperimentalnim priborom, kao i u broju sati nastave Fizike, nisu propisani obvezatni pokusi koje svaki pristupnik treba izvesti tijekom školovanja, a ni njihov broj, piše u ispitnom katalogu.
No, ondje je naveden popis preporučenih pokusa preuzetih iz odobrenoga kurikuluma za nastavni predmet Fizika.
– U ispitu se neće provjeravati poznavanje navedenih preporučenih pokusa, već će se provjeravati razina postignutih eksperimentalnih vještina poput tablične i grafičke obrade rezultata mjerenja, upotrebe i razumijevanja značenja pogreške mjerenja, upotrebe kontrole varijabla itd. te fizičkoga tumačenja rezultata pokusa, što je ujedno i glavni smisao izvođenja pokusa, piše u ispitnom katalogu.
U nastavku možete prelistati ispitni katalog iz Fizike, u kojem je detaljnije opisano što učenike očekuje na ovom predmetu. Napomena: ako vam dokument u nastavku nije vidljiv, osvježite stranicu.
Kako ne biste propustili ovakve i slične važne vijesti i informacije o maturi u 2023., pozivamo vas da pratite našu Facebook stranicu Maturanti 2023. te se učlanite u Facebook grupu Maturanti 2022./2023. Imamo i Instagram profil Državna matura, gdje također redovito pratimo događanja u vezi mature, svakako i ondje kliknite ‘Prati’. Kalkulator mature možete isprobati ovdje. Pitanja s prijašnjih matura možete rješavati u sustavu kvizovi.srednja.hr te tako provjeriti jeste li spremni za nadolazeće ispite.