Pretraga

Matura iz Matematike: što vas čeka ove i pragovi prolaznosti prošlih godina

A- A+

Čak 37.451 kandidat ove će godine pristupiti ispitu državne mature iz matematike. Za razliku od Hrvatskog jezika, veći broj pristupnika piše osnovnu razinu, njih 24.619, dok će višoj razini pristupiti njih gotovo duplo manje. Najviše kandidata osnovne razine dolazi iz strukovnih škola.

Flickr; J.Earth

Matematika je na državnoj maturi obavezni predmet, a kao i na svim obaveznim predmetima i na ovom su kandidati slobodni birati hoće li polagati višu ili osnovnu razinu.

Viša razina ispita iz Matematike usklađena je s nastavnim planom i programom za gimnazije, a pristupnici koji su slušali ovaj predmet po ostalim programima, ako žele pisati ovu razinu, morali su proširiti svoje stečeno znanje sadržajima koje nisu obradili.
Osnovna razina ispita odgovara presjeku nastavnih planova i programa s najmanjom satnicom u četverogodišnjim srednjim školama.

Područja ispitivanja na predmetu Matematika

Cilj ispita iz matematike je provjeriti u kojoj mjeri pristupnici znaju rabiti matematički jezik tijekom čitanja, interpretiranja i rješavanja zadataka te očitavati i interpretirati podatke zadane u analitičkom, tabličnom i grafičkom obliku ili riječima te u navedenim oblicima jasno, logično i precizno prikazivati dobivene rezultate.

Također, od pristupnika se traži da zna matematički modelirati problemsku situaciju, naći rješenje te provjeriti ispravnost dobivenoga rezultata, prepoznati i rabiti vezu između različitih područja matematike. Na posljetku kandidati moraju moći rabiti različite matematičke tehnike tijekom rješavanja zadataka te znati rabiti džepno računalo.

Dostignuta razina znanja i kompetencija iz matematike provjerava se u sljedećim područjima: Brojevi i algebra, Funkcije, Jednadžbe i nejednadžbe, Geometrija te modeliranje. U ispitnom katalogu ovog predmeta detaljno su razrađeni sadržaji koji će se ispitivati.

Izdvojeni članak

Evo koje kalkulatore smijete, a koje ne smijete koristiti na državnoj maturi

Struktura i tehnički opis ispita te dopušteni pribor

Ispit iz Matematike na osnovnoj razini sadrži 28 zadataka podijeljenih prema tipovima u dvije cjeline. Tako pristupnik mora točno riješiti 16 zadataka višestrukog izbora da bi dobio maksimalnih 20 bodova te 12 zadataka kratkog odgovora da bi ostvario također 20 bodova. Ukupno, dakle, moguće je na osnovnoj razini ostvariti maksimalno 40 bodova i to u 150 minuta pisanja.

Na višoj razini ukupno je 30 zadataka koji su podijeljeni u tri cjeline. Od toga je 15 zadataka višestrukog izbora koji se moraju riješiti točno za maksimalnih 20 bodova. Zadataka kratkog odgovora ima 13, a u toj cjelini najviše se može ostvariti 26 bodova. Posljednju cjelinu više razine čine zadaci produženog odgovora kojih je dva, a točno riješeni zajedno nose 14 bodova. Na ovoj je razini moguće ukupno ostvariti 60 bodova i to u 180 minuta pisanja.

Osim olovke, gumice i kemijske olovke kandidatima je potreban geometrijski pribor (trokut ili ravnalo i šestar) i džepno računalo (tzv. znanstveni kalkulator). Knjižica s formulama potrebnim za rješavanje ispita sastavni je dio ispitnog materijala te nije dopušteno donijeti niti rabiti druge listove s formulama.

Pragovi prolaznosti i najčešće ocjene prošlih godina

Prošle je godine ispit iz Matematike ukupno je prijavio 38.291 kandidat, a pristupilo mu četiri tisuće kandidata manje.

Prag prolaznosti na višoj prošle je godine iznosio 28 posto, dok se za najvišu ocjenu točno moralo riješiti 83 posto ispita. Najviše je pristupnika na ovoj razini ostvarilo ocjenu dobar, a oko tisuću njih nije ostvarilo pozitivnu ocjenu.

Pagovi prolaznosti na višoj razini Matematike prošlih godina

Na osnovnoj razini za ‘prolazak’ točno je trebalo riješiti 25 posto ispita, a za ocjenu odličan 87 posto ispita. Dvojka je bila najčešća ocjena na ovom ispitu u godini 2014./2015., a oko tisuću i pol kandidata nije položilo predmet.

Pragovi prolaznosti na osnovnoj razini Matematike prošlih godina