Maturanti, evo kako podnosite prigovor na ocjenu ispita mature i kada se on neće razmatrati
Točne u podne ovogodišnji maturanti doznali su kako su napisali ispite državne mature. Pritom u sustavu detaljno mogu proučiti kako im je bodovan koji zadatak u svakom od ispita. Ako uoče pogrešku, mogu podnijeti prigovor na ocjenjivanje ispita.
Većina maturanata već je pogledala prve rezultate ispita državne mature, koji su objavljeni ovog podneva. Klikom na ikonu ‘Detaljno’ uz rezultat pojedinog ispita ili ispitne cjeline mogu vidjeti i na koji im se način bodovao pojedini zadatak. Pravila mature dozvoljavaju podnošenje prigovora, u slučaju da su pristupnici uočili propust ili pogrešku u ocjenjivanju svog ispita. Rok za ulaganje prigovora na bodovanje ispita je 48 sati od objave prvih rezultata, odnosno do 14. srpnja u 12 sati.
U nekim se slučajevima prigovor neće razmatrati
U prigovoru mora biti jasno naznačeno na koji se zadatak odnosi te objašnjeno u čemu se sastoji nepravilnost. Učenici prigovor podnose školskom ispitnome povjerenstvu, odnosno ispitnom koordinatoru u školi. Ostali pristupnici prigovor podnose NCVVO-u na način da prigovor sami upisuju na svojoj stranici u sustavu na poveznici ‘Moji prigovori’. Rješenje prigovora bit će doneseno najkasnije u roku od pet radnih dana od isteka roka za prigovore.
Nekoliko je važnih uputa koje trebate pratiti ako planirate uložiti prigovor, a objavljeni su na stranici Postani student:
- Potrebno je prigovore ponijeti putem sustava.
- Prigovori poslani e-poštom neće se rješavati.
- U prigovoru treba biti naveden broj zadatka, dobiveni bodovi te konkretan i argumentiran prigovor na bodovanje. Prigovor treba sadržavati jasno i argumentirano obrazloženo zbog čega se smatra da je došlo do pogreške u bodovanju.
- Privatni razlozi kao uzrok pogreške nije valjan argument za prigovor.
- Ako je pristupnik zaboravio ili nije stigao prepisati odgovore na zadatke višestrukoga izbora na list za odgovore to nije valjan argument za prigovor.
- Molba za ponovnim pregledom cijelog ispita jer učeniku odnosno pristupniku ‘nedostaju jedan ili dva boda za prolaz’ nije valjan argument za prigovor.
- Prigovore za Hrvatski jezik potrebno je odvojiti u slučaju da se ulaže prigovor na sažetak i na esej. U tom slučaju, pristupnik ulaže dva prigovora, jedan na Hrvatski jezik – test i sažetak, a drugi na Hrvatski jezik – školski esej.
Kako se podnosi drugostupanjska žalba?
Nakon što NCVVO donese odluku o tome kako je riješen prigovor maturanta, učenik ponovno može podnijeti prigovor na tu odluku. To se naziva drugostupanjski prigovor, a on se podnosi Upravnom vijeću NCVVO-a, koje će onda novu odluku donijeti u roku od dva dana od primitka.
Ovo su koraci koje je potrebno slijediti u slučaju ulaganja drugostupanjskog prigovora:
- Pristupnik šalje drugostupanjski prigovor Upravnomu vijeću NCVVO-a putem Obrasca koji se nalazi ovdje.
- Pristupnik je obvezan pri ulaganju drugostupanjskog prigovora u obrazac upisati šifru riješenoga prigovora koja se nalazi u pisanome odgovoru NCVVO-a na njegovoj stranici u sustavu na poveznici Moji prigovori.
- Ako pristupnik ne upiše šifru ili upiše pogrešnu šifru u obrazac za upis prigovora na odluku NCVVO-a (drugostupanjskog prigovora), prigovor neće moći biti obrađen.
- Pristupnik je obvezan prilikom ulaganja drugostupanjskog prigovora u obrazac upisati: ime i prezime; OIB, šifru riješenog prigovora koja se nalazi u pisanom odgovoru NCVVO-a na njegovoj stranici u sustavu pod poveznicom Moji prigovori; pisani odgovor iz odluke NCVVO-a na prigovor (kopirati originalni tekst pisanog odgovora Centra na stranici pristupnika u sustavu pod poveznicom Moji prigovori) i tekst prigovora na odluku Centra u kojem treba argumentirano obrazložiti zbog čega je učenik/pristupnik nezadovoljan odlukom Centra na prigovor.