Maturanti koji će pisati Likovni imat će 120 minuta za dvije cjeline, ali će biti teže dobiti peticu
Matura iz Likovnog 2025. godine imat će dvije cjeline, teorijski dio i analiza likovnog primjera, te će se moći rješavati 120 minuta bez stanke. Ispit sadržava 57 zadataka s 92 boda, a provjerava se znanje iz četiri područja i osam potpodručja. Prag prolaznosti bit će 30 posto, kao i proteklih godina, ali je zato prag za ocjenu odličan povećan na 85 posto.
Od ispita iz izbornih predmeta koji se pišu na maturi 2025. godine, ispit iz Likovne umjetnosti pisat će se 11. lipnja. Kao što je to slučaj i za ostale predmete, tako je i za Likovni objavljen ispitni katalog u kojem su navedeni i objašnjeni sadržaji, kriteriji te načini ispitivanja i vrednovanja za aktualnu školsku godinu. Prag prolaznosti bit će 30 posto, baš kao što je bio i proteklih godina, ali se zato prag za ocjenu odličan povećava s 81 na 85 posto.
Ispit će trajati 120 minuta, odnosno dva sata bez stanke i bit će u dvije cjeline – teorijski dio i analiza likovnog primjera. Za razliku od prošle godine, maturanti će moći samostalno rasporediti vrijeme rješavanja prvoga i drugoga dijela ispita. Ispit ima ukupno 57 zadataka s 92 boda. U prvoj cjelini moguće je ostvariti 72 boda, dok druga nosi preostalih 20 bodova.
Provjerava se znanje iz četiri područja
Zadatci višestrukog izbora mogu donijeti jedan bod, baš kao i zadaci dopunjavanja te zadaci kratkog odgovora. U zadatcima produženoga odgovora svaki točan i logično strukturiran odgovor, u kojemu su navedeni svi elementi točnoga odgovora, donosi 2 boda. Djelomično točan odgovor kojemu nedostaju pojedini elementi točnoga odgovora donosi jedan bod. Izostanak odgovora ili odgovor u kojemu nije naveden nijedan element točnoga odgovori, donosi nula bodova.
Na ispitu iz likovnog, provjerit će se znanje iz četiri područja i osam potpodručja. Ta područja su umjetnost i čovjek, čovjek i prostor, umjetnost i tumačenje svijeta te umjetnost i moć / umjetnost i stvaralački proces. Potpodručja iz kojih se ispituje vaše znanje su ljudsko tijelo u umjetnosti te pogled na svijet, arhitektura i urbanizam, zatim umjetnost i duhovnost, umjetnost i znanost, umjetnost i moć te umjetnost i stvaralački proces.
U katalogu se navodi da se ispitom se provjerava pristupnikovo razumijevanje likovne umjetnosti na pojedinim primjerima svjetske i nacionalne baštine koji se uklapaju u propisana područja i potpodručja. Ispituje se sposobnost analize likovnih djela kroz poznavanje temeljnih pojmova, likovnih vrsta, specifičnosti oblikovanja, glavnih formalnih i ikonografskih karakteristika te karakteristika stilskih razdoblja i umjetničkih pravaca propisanih katalogom.
Likovni primjeri
U ispitnom katalogu navedeni su i likovni primjeri koji će se detaljno ispitivati u drugoj ispitnoj cjelini (Analiza likovnoga primjera). Za te likovne primjere, trebate znati podatke o umjetniku, nazivu djela, vremenu nastanka i mjestu čuvanja. Donosimo ih u nastavku.
- Partenon, Atena
- Afrodita Knidska
- Timgad
- Koloseum, Rim
- San Vitale, Ravena
- Luneta portala, St. Foy, Conques
- Katedrala Notre-Dame, Pariz
- Cimabue, Maestà / Bogorodica s djetetom i anđelima
- Lorenzo Ghiberti, Vrata raja
- Sandro Botticelli, Proljeće
- Rogier van der Weyden, Skidanje s križa
- Kapela bl. Ivana Trogirskoga, Trogir
- Leonardo da Vinci, Navještenje
- Rafael, Atenska škola, Vatikan
- Michelangelo, Grobnica Medici, Firenca
- Bazilika sv. Petra, Vatikan
- Jan Vermeer van Delft, Alegorija slikarstva
- Francesco Borromini, San Carlo alle Quattro Fontane, Rim
- Gianlorenzo Bernini, Apolon i Dafne
- Francisco Goya, Treći maj 1808.
- Édouard Manet, Olimpija
- Paul Cézanne, Kamenolom u Bibemusu
- Zelena potkova, Zagreb
- Antoni Gaudí, Casa Milà, Barcelona
- Vilko Gecan, Cinik
- Pablo Picasso, Guernica
- Barbara Hepworth, Pelagos (1946., Tate Modern)
- Vasilij Kandinski, Kompozicija VII
- Le Corbusier, Kuća zajedničkoga stanovanja, Marseille
- Herzog & de Meuron, Koncertna dvorana, Hamburg
Kako se pripremati za ispit iz Likovne umjetnosti
Nastavnici koji pripremaju pristupnike za ispit iz Likovne umjetnosti trebaju detaljno objasniti obrazovne ishode navedene u ispitnome katalogu. Ti ishodi predstavljaju ključne smjernice za sastavljanje zadataka koji će pomoći pristupnicima da kroz vježbu samostalno analiziraju likovne primjere koristeći već stečeno znanje.
S druge strane, maturantima se savjetuje da koriste popis obrazovnih ishoda kako bi provjerili svoje znanje i vještine, te da temeljito prouče ispitna područja i zadatke iz prijašnjih ispita. Dobro poznavanje načina ispitivanja, kao i rješavanje provedenih ispita, pomoći će im da bolje razumiju što se od njih očekuje i uspješnije riješe ispitne zadatke. Za pripremu ispita preporučuje se korištenje udžbenika odobrenih od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, koji su korišteni u gimnazijama i strukovnim školama posljednje četiri godine.
Osim što u učenju maturantima mogu pomoći ranije provedeni ispiti, zadatci s njih mogu se rješavati i na kvizovi.srednja.hr. U nastavku se nalazi ispitni katalog za maturu iz Likovnog u 2025. godini. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, osvježite stranicu.
Ako ste maturant u 2024./2025. godini, bit će vam korisno redovito čitati vijesti iz rubrike Matura na portalu srednja.hr. Pozivamo vas i da pratite našu Facebook stranicu Maturanti 2025. te se učlanite u Facebook grupu Maturanti 2025. Na ta dva mjesta možete pronaći sve najnovije i važne informacije o državnoj maturi u 2025., ali i povezati se s drugim maturantima s kojima ćete možda dijeliti fakultetske klupe. Pratite i naš Instagram profil @drzavna.matura, gdje, osim zabavnog sadržaja, također dijelimo najnovije vijesti vezane uz maturu. Raspored ispita mature u 2025. godini nalazi se ovdje.</em