Pretraga

Na ispite mature stigao rekordan broj prigovora u zadnjih šest godina: ‘Nisam pročitao djelo, ali…’

A- A+

Konačni rezultati državne mature u 2024. pokazali su da obvezni dio mature nije položilo 8,1 posto gimnazijalaca i 47,5 posto strukovnjaka. Ti su rezultati među najlošijima u povijesti provedbe ovih ispita. Stoga ne iznenađuje da je ove godine pristigao rekordan broj žalbi u zadnjih šest godina, a i najveći je postotak prihvaćenih u promatranom periodu. Prigovora je čak bilo više nego 2019., godine u kojoj je još viši postotak gimnazijalaca pao ove za njih obvezne završne ispite.

Foto: srednja.hr

Ovogodišnja državna matura nije specifična samo po izrazito lošim rezultatima i gimnazijalaca i strukovnjaka, nego i postotku uloženih prigovora u odnosu na broj ispita koje su pristupnici pisali. Naime, nakon što izađu prvi rezultati ispita, maturanti imaju rok od 48 sati da ulože prigovor na bodovanje zadataka u kojima smatraju da su oštećeni. Nakon rješenja žalbe, imaju pravo na ulaganje drugostupanjskog prigovora.

– Imali smo jedan prigovor na drugom stupnju za esej koji je glasio, i to citiram: ‘nisam pročitao djelo, ali sam napisao 500 riječi pa barem zaslužujem jedan bod’, otkrio je kod predstavljanja rezultata Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja.

Nakon prigovora preko 200 učenika ipak položilo maturu

U 2024. maturanti su napisali 138.389 ispita, na njih je stiglo 5.394 prigovora, odnosno 3,9 posto od ukupnog broja ispita. Prihvaćeno je ove godine 1.923 prigovora, odnosno 1,4 posto od ukupnog broja ispita. Nakon prihvaćenih žalbi, 62 gimnazijalaca i 146 učenika strukovnih škola je ipak položilo maturu, naveo je Filipović.

Provjerili smo i kakvo je bilo stanje s postocima prigovora u odnosu na broj ispita u prethodnim godinama, do 2019. kada je maturu palo 9,4 posto naspram ovogodišnjih 8,1 posto gimnazijalaca. Jedino je 2020. postotak prigovora od ukupnog broja ispita bio iznad tri posto, iznosio je 3,2 posto. To je ujedno i jedina od promatranih godina kada je postotak prihvaćenih prigovora bio iznad jedan posto, točnije 1,1 od ukupnog broja napisanih ispita. U preostalim promatranim godinama postotak prigovora kretao se između dva i 2,9 posto, a prihvaćenih između 0,6 i 0,9 od ukupnog broja ispita.

Po udjelu prigovora prednjači Hrvatski

A na što se maturanti najviše žale? Kako je naveo ravnatelj NCVVO-a, najveći udio prigovora odnosio se na bodovanje eseja na Hrvatskom jeziku. Maturanti, podsjetimo, ne mogu proći taj predmet ako ne zadovolje minimalni prag i na eseju i na testu sa sažetkom. Od ukupnog broja ovogodišnjih prigovora, 5.394, čak 39 posto njih odnosilo se na bodovanje mature iz Hrvatskog, 15 posto na Matematiku, 12 posto na Biologiju, 11 posto na Kemiju, deset posto na Engleski i osam posto na Fiziku.