Nedostajao im je bod za prolazak na maturi: ‘Inače sam osoba kojoj ide matematika’
U ponedjeljak su izašli privremeni rezultati državne mature, ali za mnoge to baš i nije bio sretan dan jer su doznali da ispit nisu napisali niti za prolaz. Svake godine razgovaramo s nekima od maturanata kojima je za prolazak nedostajao jedan bod. I dok neki od njih priznaju da razlog leži u nedovoljnoj pripremi, naše današnje sugovornice smatraju da je glavni ‘krivac’ – težak ispit.
Privremeni rezultati mature već su poznati, a maturanti koji imaju temelja za to do srijede u podne mogu uložiti prigovor na bodovanje ispita.
‘Zadaci su bili teški’
Među maturantima koji nisu imali razloga za sreću nakon objave prvih rezultata mature je Monika iz Ekonomske škole u Vinkovcima, kojoj je nedostajao bod za prolaz ispita iz Matematike na B razini. Pitamo je kako to da nije uspjela skupiti dovoljno bodova za prolazak, budući da je na Matematici dovoljno samo 25% posto za dvojku, što je vrlo malo. Dojma je da je ispit bio težak.
– Nisam uspjela skupiti dovoljno bodova jer su pitanja odnosno zadaci sami po sebi bili teški, sve vam govori da je 17 istih zadataka bilo na višoj razini. Inače sam osoba kojoj ide matematika. U osnovnoj školi sam imala pet dok mi je u srednjoj slabije išla, zbog načina (ne)predavanja profesora, smatra Monika.
Podsjetimo, od ove godine B razina obuhvaća gradivo Matematike iz sva četiri razreda srednje, dok je dosadašnjih godina obuhvaćala gradivo prva dva razreda. Iako se sama pripremala rješavajući provedene ispite, Monika kaže ‘očito nije bilo dovoljno’.
– Na probnoj maturi sam bez ikakvih priprema prošla, dok sam na državnu maturu izašla uz učenje i vježbanje i, eto, pala za bod. Prigovor neću podnositi jer je to Matematika i nemam iz čega izvući bodove, dok da je neki drugi predmet mogla bih i vjerojatno bih i podnijela prigovor. Na jesenski rok ću svakako izaći jer mi je u cilju upisati fakultet, a za njega ću se pripremati kao i za ljetni rok, samo ću vježbati malo više jer sam pala samo taj predmet i mogu mu se više posvetiti, ističe Monika.
‘Mislim da nije uredu da bude isti bodovni prag’
Ima primjedbe i na bodovni prag iz Matematike, koji je, ponovimo, bio svega 25 posto za dvojku.
– Mislim da nije uredu da bude isti bodovni prag kao i prošlih godina baš zbog zadataka. Puno su teži i puno više gradiva ima. Znam da je i ovako prenizak bodovni prag i da nema smisla da se ide niže, ali kad razmislite i pogledate zadatke to je neusporedivo teže. Na prošlim maturama zadaci riječima mogli su se riješiti bez postupka, uz malo logike i ‘ajmo reći ti zadaci su nas i izvlačili za prolaz. No zadaci s ove mature se mogu riješiti isključivo pomoću postupka, napominje Monika koja je planirala upisati ekonomiju u Slavonskom Brodu, ali dok ne vidi preostali broj mjesta za jesenski rok ne može donijeti odluku što će upisati.
Inače, zadatke s ovogodišnje mature iz Matematike možete vidjeti ovdje i sami procijeniti koliko zadataka je na B razini moguće riješiti isključivo pomoću kalkulatora.
Imaju još jesenski rok
Monika, dakako, nije jedina u situaciji u kojoj joj je za prolazak nedostajao jedan bod. I Sari iz Strukovne škole Virovitica dogodilo se isto, također na Matematici.
– Nisam uspjela skupiti dovoljno bodova jer je ove godine bila dosta teška Matematika, makar sam se potrudila i učila po prijašnjim maturama, probnoj maturi i oglednom ispitu. Pripremala sam se mjesec dana, kaže nam Sara.
Pitamo je i hoće li ulagati prigovor i koji će koji biti argument za njega.
– Moj argument je taj da se nadam da će se smanjiti bodovni prag barem za jedan bod, jer bi to značilo mnogom učenicima, nada se Sara.
Na nadi će sve, izgledno je – i ostati. NCVVO je jasno naglasio da se neće razmatrati prigovori u kojemu se traži ponovni pregled cijelog ispita jer učeniku odnosno pristupniku ‘nedostaju jedan ili dva boda za prolaz’, niti prigovori u kojima nije jasno i argumentirano obrazloženo zbog čega se smatra da je došlo do pogreške u bodovanju. Također, službena odluka o pragovima za ovu kalendarsku godinu donesena, oni se naknadno ne mijenjaju te ostaju isti i za jesenski rok. I Sara na njega planira izaći.
– Probat ću iz svake lekcije u ove četiri godine izvući par zadataka i vježbati po njima, kaže Sara i dodaje da je planirala upisati pravo, a nakon jesenskog roka vidjet će hoće li ga moći upisati.