Novi fijasko sastavljača mature, USKOK proglasili uredom Vlade: ‘Sramotno je da ne žele priznati svoju grešku’
Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta posebno je državno odvjetništvo, koje je pak, prema Ustavu RH, samostalno i neovisno pravosudno tijelo. No, stručna radna skupina koja je sastavljala ispit mature iz Politike i gospodarstva USKOK je u jednom od zadataka uspjela proglasiti – uredom Vlade RH. Ureda Vlade je šest, jasno je to istaknuto i na web stranici Vlade, a glavno tijelo za borbu protiv korupcije u državi nikako nije, niti bi smjelo biti, jedno od njih. Jasno je to NCVVO-u svom prigovoru pojasnio i zagrebački maturant Niko Mađerić, koji je tražio da se pitanje ponovno razmotri. Prigovor mu je, uz poprilično bizarna pojašnjenja, odbijen, a na naš upit NCVVO odgovara – zadatak se neće poništavati.
Dopuna teksta, 15. srpnja u 15:52: Došlo je do obrata u priči – NCVVO je naknadno odlučio poništiti ovaj zadatak. Više čitajte na poveznici.
Na ispitu državne mature iz Matematike A razine ove je godine, nakon našeg pisanja, poništen jedan od zadataka. Niti jedno od ponuđenih rješenja u njemu nije bilo točno, odnosno volumen koji su maturanti morali izračunati bio je izražen u pogrešnoj mjernoj jedinici. Novi fijasko dogodio se sastavljačima pitanja na maturi iz Politike i gospodarstva, a primijetio ga je maturant Niko Mađerić iz II. gimnazije u Zagrebu, koji nam je i odvratio pozornost na to pitanje. Riječ je o 32. zadatku koji je glasio: Kako se naziva ured Vlade Republike Hrvatske specijaliziran za borbu protiv korupcije?.
Maturant uočio nebulozu na maturi iz Politike i gospodarstva
Ureda Vlade je ukupno šest, jasno je to istaknuto na stranicama Vlade. To su, redom: Ured potpredsjednice Vlade, Ured za protokol, Ured za unutarnju reviziju, Direkcija za korištenje službenih zrakoplova, Ured za opće poslove Hrvatskog sabora i Vlade Republike Hrvatske te Ured Komisije za odnose s vjerskim zajednicama. No, prema mišljenju stručne radne skupine koja je sastavljala ispit ured Vlade je i Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK). Dakle, tijelo koje bi, prema Ustavu, trebalo biti potpuno neovisno i samostalno. Kao i Državno odvjetništvo RH. I koje bi se, među ostalim, trebalo baviti i istraživanjem eventualnih koruptivnih radnji članova Vlade.
Maturant Niko, koji je uočio ovu nebulozu u ispitu iz PiG-a, na zadatak je uložio prigovor. NCVVO-u je u tom prigovoru jasno obrazložio da odgovora na 32. pitanje, koje je maturantima donosilo jedan bod, ne može biti te da se ono mora izuzeti s ispita.
– USKOK koji je predviđen kao točan odgovor nije specijalizirani ured Vlade RH, već posebno državno odvjetništvo što je jasno navedeno na mrežnim stranicama USKOK-a, u Zakonu o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta u članku 2. stavku 1. ‘Ured je posebno državno odvjetništvo koje se ustanovljuje za područje Republike Hrvatske i ima sjedište u Zagrebu’. Iz navedenog je jasno da je USKOK posebno državno odvjetništvo, a Ustavom Republike Hrvatske i to prema članku 125. stavku 1. državno odvjetništvo je ‘samostalno i neovisno pravosudno tijelo…’, ističe Niko u svom prigovoru NCVVO-u.
Kako dalje navodi, USKOK se uopće ne spominje u literaturi predviđenoj za pripremu mature iz PiG-a, a pogotovo ne u kontekstu toga da bi pripadao organizacijskoj strukturi Vlade.
– Zbog svega navedenog i načina na koji je pitanje formulirano, nemoguće je na pitanje odgovoriti točnim odgovorom jer specijalizirani ured Vlade RH za borbu protiv korupcije naprosto ne postoji. Nužno je da se ovo pitanje izuzme iz državne mature jer se njime šalje pogrešna informacija kako je državno odvjetništvo tijelo Vlade RH. Imajući na umu da čitave generacije koriste ispite provedenih državnih matura za pripremu i učenje, ostavljanje ovog pitanja u ispitu državne mature bilo bi pogubno za znanje učenika i svijest građana o trodiobi vlasti i neovisnosti pravosudnih tijela. Molim Vas da još jednom pogledate zadatak i ponovno ga razmotrite, piše Niko NCVVO-u u svom prigovoru.
NCVVO odbio prigovor maturanta uz pomalo bizarna obrazloženja
Rok za prigovore istekao je u petak u podne, a Niko je odgovor NCVVO-a već dobio. Prigovor mu je, uz poprilično bizarna pojašnjenja – odbijen. Među ostalim, izvlače se na to da je ured u zadatku pisan malim slovom, a da je Vlada predložila zakon kojim se USKOK osniva. No, Vlada, jasno, predlaže gotovo sve zakone, ali donosi ih Hrvatski sabor.
– U zadatku se traži naziv ureda koji je osnovan radi borbe protiv korupcije. Zbog toga je termin ured napisan malim slovom. Dakle, ne radi se o uredu pod ingerencijom Vlade Republike Hrvatske kao što su primjerice sljedeći: Ured potpredsjednice Vlade Republike Hrvatske, Ured za protokol, Ured za unutarnju reviziju, Ured Komisije za odnose s vjerskim zajednicama, Ured za opće poslove Hrvatskog sabora i Vlade Republike Hrvatske. Radi se o Uredu koji je DORH osnovao u skladu sa Zakonom o USKOK-u koji je 2001. godine izglasao Hrvatski sabor (kao i sve ostale zakone), ali temeljem prijedloga Vlade Republike Hrvatske (kao i većinu drugih zakona). Također je bitna činjenica da ne postoji ni jedan drugi ured (osnivanje kojega je predložila Vlada Republike Hrvatske) specijaliziran za borbu protiv korupcije. Traži se da učenik navede točan naziv ureda za borbu protiv korupcije, stoji u odgovoru na Nikin prigovor.
Navode i da je u jednom od udžbenika za pripremu ispita USKOK spomenut, ali, jasno – u kontekstu opisa problema korupcije u Republici Hrvatskoj i korupcije općenito. Pojašnjavaju i da su zadani zadaci za istraživanje o koruptivnim aferama na razini RH, pa učenici kroz njih trebaju usvojiti znanja o djelovanju USKOK-a. Mada to nema previše veze s time tko je osnovao USKOK, nabrojali su u odgovoru na Nikin prigovor i koje je sve dokumente ratificirala i potpisala naša država, a koji reguliraju borbu protiv korupcije, te koji su, podcrtavaju, postali dio unutarnjeg hrvatskog pravnog poretka.
– USKOK je osnovan 2001. godine Zakonom o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta. Navedeni Zakon stupio je na snagu 19. listopada 2001., a Ured je počeo s radom 3. prosinca 2001. godine. Vlada je predlažući Zakon o USKOK-u, htjela stvoriti tijelo (ured) koje će učinkovito djelovati u suzbijanju korupcije i organiziranog kriminaliteta na području cijele države uključujući suradnju sa sličnim tijelima iz drugih država. Unatoč tome što USKOK nije specijaliziran ured Vlade Republike Hrvatske za borbu protiv korupcije ona je temeljem Zakona o USKOK-u sasvim prisutna u djelovanju USKOK-a primjerice prilikom imenovanja Ravnatelja USKOK-a (Članak 3., Zakona), zamjenika Ravnatelja (Članak 5., Zakona), službenika i namještenika (Članak 6., Zakona) sve uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za poslove pravosuđa. Kao što je prethodno navedeno, ne postoji ni jedan drugi ured specijaliziran za borbu protiv korupcije tako da nema dvojbe o kojemu se uredu radi u pitanju. Prigovor se odbija, rezolutno su iz NCVVO-a odgovorili na Nikin prigovor.
NCVVO: ‘Navedeno pitanje neće se poništavati’
Nakon što nam se maturant javio, NCVVO-u smo i sami poslali upit oko ove teme. Odgovaraju nam slično kao i maturantu. Ističu da je stručna radna skupina analizirala ispit te smatraju da zadatak nije sporan ‘budući da je inicijativa za osnivanje navedenog ureda bila na strani Vlade’. U odgovoru za srednja.hr iz NCVVO-a navode i da je USKOK kao tijelo jedini je takav ured u Republici Hrvatskoj u čiji djelokrug ulazi korupcija i kriminalitet.
– Pitanje nije sporno budući da je jasno i nedvosmisleno postavljeno. Navedeno pitanje neće se poništavati, odgovaraju na naše pitanje o tome hoće li se zadatak poništavati.
NCVVO smo pitali i jesu li im pristigli prigovori na ovo pitanje, na što su nam kratko odgovorili da je u tijeku proces obrade prigovora te da ‘ne raspolažu traženim podatcima’ u trenutku našeg upita.
– Mislim da je sramotno da NCVVO ne želi priznati svoju pogrešku i da svjesno ostavlja pitanje za koje je i sam u svojoj odluci priznao da je pogrešno. U odluci koju sam vam poslao može se jasno vidjeti da pokušavaju manipulirati kako ne bi morali priznati svoju grešku. Na kraju dana najveću štetu rade drugim učenicima jer će to pitanje ostati u maturi i svi će učiti krivo iz njega. Ponavljam oni nisu u stanju ponuditi niti jedan valjani argument zašto bi to pitanje ostalo u maturi, komentar je maturanta Nike nakon odgovora NCVVO-a da neće poništiti zadatak.
Skoro trećina pristupnika pala je Politiku i gospodarstvo na maturi
Podsjetimo, privremeni rezultati mature objavljeni su 12. srpnja. Nakon Fizike, drugi najlošiji rezultat maturanti su postigli na ispitu iz Politike i gospodarstva, na kojemu je 31,3 negativnih ocjena.
– PiG je ispit koji prijavljuje puno maturanata, a ove godine rezultat je bio osobito nepovoljan za velik broj učenika. Raniji godina rezultati su bili znatno bolji. Uz Fiziku, PiG spada u kategoriju predmeta koju su učenici najlošije riješili, rekao je na konferenciji za medije ravnatelj NCVVO-a, Vinko Filipović.
Prostora da ‘popravi’ svoju pogrešku NCVVO još uvijek ima jer će konačni rezultati mature biti objavljeni 19. srpnja. Napomenimo kako je poništavanje zadatka s A razine Matematike, s početka ovog teksta, za 276 maturanata koji bi inače pali ovaj ispit, značilo prolazak. Sve zbog jednog boda koji je u konačnici, radi greške NCVVO-a, morao biti dodijeljen svima.