Stigla je i ta faza školske godine – započele su prijave ispita državne mature, jedna od prvih većih odgovornosti u životu mlade osobe. Odgovornosti, jer treba zapamtiti ključne datume, upoznati se s pravilima pisanja, ali i općenitim novinama za ovu školsku godinu. Bez brige, tu smo i za ovogodišnju generaciju pa smo vam pripremili sažeti vodič s odgovorima na najvažnija pitanja.
Započele su prijave ispita državne mature. Već su ranije propisani svi važni datumi oko radnji koje učenici trebaju obaviti da uspješno pristupe ispitima i prijave studije, objavljeni su ispitni katalozi i pragovi prolaznosti. Otvorena je još mogućnost da će se mijenjati pravila polaganja ispita, NCVVO nam je potvrdio da pripremaju svoje prijedloge, ali njih službeno odobrava Ministarstvo obrazovanja.
#1 Koji su ključni datumi oko prijave ispita mature?
U dosadašnjoj fazi čitanja ovog teksta shvatili ste da su prijave ispita mature u Postani student počele 1. prosinca. Kalendar mature Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO) kaže da se ispiti mogu prijavljivati do 15. veljače. U pravilu ih je nakon tog datuma moguće mijenjati ako imate neki opravdani razlog, npr. bili ste bolesni kad su bile redovite prijave. Ljetni ispitni rok je od 2. do 26. lipnja, prvi rezultati mature izlaze 9., a konačni 16. srpnja. Raspored svih ispita mature u 2025. je na ovom linku.
Što se tiče prijava fakulteta, ako ga upisujete, prvi ključni datum je 1. veljače 2025., tada u sustavu možete prijaviti studije. Zadnji dan prijave na studije je 16. srpnja do 13:59 h, osim ako visoka učilišta ne odrede raniji rok, što je obično slučaj na onima koji provode prijemne. Tog dana, ali iza 15 sati izlaze konačne rang-liste upisa na studije. Više o datumima vezanima uz upise na studije pročitajte na poveznici.
#2 Kako se prijaviti u sustav Postani student?
U Postani student prijavljujete se svojim AAI@EduHr korisničkim podacima, a njih možete dobiti od administratora imenika u školi. Prilikom te prve prijave morat ćete upisati broj mobitela na koji želite SMS-porukom primiti PIN i TAN. PIN će vam služiti za dodatnu zaštitu i privatnost podataka, a TAN je broj kojim učenik potvrđujte značajne radnje u sustavu.
Ako slučajno izgubite korisničke AAI@EduHr podatke ili vam sustav javlja grešku, trebate se obratiti administratoru imenika u školi nakon čega dobivate nove podatke. U slučaju da izgubite PIN ili TAN, možete zatražiti njihovo ponovno izdavanje slanjem SMS-poruke sadržaja OPET na broj 666 555 isključivo s broja mobilnoga telefona koji je upisan u sustav.
#3 Koliko ispita na maturi mogu prijaviti i kako da znam što će faks tražiti?
Uz tri obvezna – Hrvatski, Matematiku i strani jezik, maturanti mogu prijavljivati i izborne predmete, ovisno o tome što njihovi studiji traže. Pitali smo NCVVO koliko će maksimalno izbornih ispita moći prijaviti ovogodišnji maturanti.
– Zasad ostaje da pristupnici mogu prijaviti najviše pet izbornih predmeta, kako je to navedeno u Pravilniku o polaganju državne mature, unatoč činjenici da 1,1 posto pristupnika u prosjeku odabire četiri izborna predmeta, a samo 0,4 posto pristupnika pet izbornih predmeta, što nas vodi k tomu da iz praktičnih razloga provedbe u školama razmišljamo da taj broj od pet izbornih predmeta smanjimo, kažu iz NCVVO-a.
A kako znati koje će predmete vaš željeni studij uvjetovati na upisima? Ne žalost, sveučilišta nisu primorana upisne kvote i uvjete upisa donijeti već na početku školske godine pa da maturanti odmah znaju u kojoj su situaciji. Većina to napravi tek u drugom polugodištu. Pa je jedino što vam sada preostaje je proučiti prošlogodišnje uvjete upisa, pozitivna strana je da se oni ne mijenjaju toliko često.
#4 Koliko mi treba za prolazak na svakom ispitu?
Ono što je novo za ovogodišnje učenike je to da su bodovni pragovi za svaku od ocjena na ispitu određeni na početku ove školske godine i ideja je da oni ostanu isti za sve nadolazeće generacije.
Na ispitima matura iz matematičkog i prirodoslovnog područja, maturanti morati točno riješiti 25 posto ispita kako bi dobili dvojku. Za prolaznu ocjenu na ispitima jezično-komunikacijskog područja kao i u društveno-humanističkom i umjetničkom području, bit će potrebno imati 30 posto točnih odgovora. Uz ove minimume, pragovi za ostale ocjene su jednaki u sve tri grupe predmeta. Tako će, neovisno o predmetu koji maturanti pišu, morati imati 50 posto riješenosti za ocjenu dobar, 70 posto za četvorku i 85 posto za ocjenu odličan. I dalje važi pravilo da se na oba dijela Hrvatskog mora zadovoljiti minimalni prag, i testu sa sažetkom i eseju, kako bi maturanti položili ispit. Pragove po ispitima za svaki od predmeta možete pronaći na linku.
#5 Hoće li se mijenjati pravila polaganja ispita?
Treba pojasniti da postoji pravilnik naziva Pravilnik o polaganju državne mature, mijenjan je posljednji puta u 2023. U tom dokumentu učenici mogu pronaći sva važna pravila polaganja ispita, od onog koliko je dozvoljeno kasniti do sankcija za prepisivanje na maturi, koje nisu nimalo bezazlene. Ipak, postoji mogućnost da će ovaj pravilnik doživjeti izmjene.
– U ovom trenutku smo u pripremi prijedloga izmjena i dopuna Pravilnika o polaganju državne mature koji ćemo proslijediti nadležnom ministarstvu budući da navedeni pravilnik donosi Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Stoga ne u ovom trenutku ne možemo govoriti o detaljima dok predložene izmjene i dopune Pravilnika ne budu u javnom savjetovanju, naravno ako se Ministarstvo odluči na promjene, odgovorili su na naš upit iz NCVVO-a.
U slučaju da dođe do izmjena Pravilnika, o njima ćemo detaljno pisati na našem portalu.
#6 Kako će izgledati svi ispiti i kako učiti za njih?
Kad prijavite ispite, pitat ćete se i kako će oni izgledati. To možete doznati već sada: svi ispitni katalozi su objavljeni i analizirani u našoj rubrici Matura, a poznat je i popis djela za esej u 2025. Neki od ispita doživjeli su manje tehničke promjene, poput promjena u broju zadataka, ali gradivo koje se ispituje nije se mijenjalo u većem opsegu. Hrvatski se i dalje piše na jednoj razini, a Matematika i strani jezici nude učenicima dvije.
Službena preporuka je da se učenici pripremaju s pomoću udžbenika koje propisuje Ministarstvo i ranije provedenih ispita, a zadatke s njih možete rješavati i u kvizovi.srednja.hr. Neki ponavljaju i uz skripte starijih generacija, ali morate biti oprezni oko toga koliko su stare i prate li trenutačne kurikule koji su važeći za škole. Dio škola organizira pripreme za svoje učenike, a neki učenici u konačnici se odlučuju i na privatne poduke. U svakom slučaju, hoćete li se i kako pripremati za ispite, ovisi isključivo o vama i vašim dosadašnjim navikama učenja, kao i programima u kojima ste pohađali srednju.
#7 Gdje se mogu informirati o događanjima na maturi?
Osim službenih stranica Postani student, i web stranice NCVVO-a te stranice Studij.hr Središnjeg prijavnog ureda, bit će vam korisno redovito čitati vijesti iz rubrike Matura na portalu srednja.hr. Pozivamo vas i da pratite našu Facebook stranicu Maturanti 2025. te se učlanite u Facebook grupu Maturanti 2025. Na ta dva mjesta možete pronaći sve najnovije i važne informacije o državnoj maturi u 2025., ali i povezati se s drugim maturantima s kojima ćete možda dijeliti fakultetske klupe. Pratite i naš Instagram profil @drzavna.matura, gdje, osim zabavnog sadržaja, također dijelimo najnovije vijesti vezane uz maturu. Osim svega navedenog, za maturante smo sastavili i poseban rječnik s pojmovima koje bi trebali zapamtiti jer će im njihovo razumijevanje biti nužno u narednom periodu.