Pretraga

Pozor, maturanti: Ako ovo ne obavite na vrijeme, prijeti vam kazna i viša od tisuću eura

A- A+

Ako na vrijeme ne odjavite studij na koji ‘upadate’, a na njega se nikako ne namjeravate otići upisati možete platiti ‘kaznu’ čiji iznos seže i do jednogodišnje školarine. Riječ je o tzv. oportunitetnom trošku, a ljetos su ga na nekima od većih fakulteta morali platiti deseci maturanata koji se na upisima nisu pojavili, a dobili su upisni broj.

postani student_upisi na fakultete

Foto: Unsplash

U srijedu su objavljeni privremeni rezultati državne mature, kao i privremene ljestvice upisa na fakultete u drugom ovogodišnjem roku. Kao i na svakom upisnom roku, često je pitanje maturanata trebaju li do objave konačnih ljestvica, koja je u ovom slučaju 18. rujna iza 15 sati, s popisa obrisati studije na koje nisu upali.

Fakultet može naplatiti oportunitetni trošak

Kratko i jasno – s popisa prijavljenih studija, a prije objave konačnih rang-lista, morate obrisati samo one prijavljene studijske programe koje ni u kojemu slučaju nemate namjeru upisati, čak ni onda kada biste ostvarili pravo upisa. Ako ne obrišete studijski program, a na njemu ostvarite pravo upisa, dakle ako vam pored njega piše DA, i taj studij ne odete upisati, fakultet vam može naplatiti oportunitetni trošak. On može biti jednakog iznosa kao jednogodišnja školarina, dakle i preko tisuću eura.

Fakulteti oportunitetni trošak naplaćuju jer je vaše upisno mjesto ostalo nepopunjeno, a popuniti ga je mogao neki drugi maturant, zbog čega su u financijskom gubitku. Ukratko, ako ste trenutno unutar kvote na nekom studiju, a već sada znate da ga ne želite i nećete upisati, bilo bi dobro da ga uklonite s liste. To, primjerice, ljetos nisu napravili deseci maturanata koji su ostvarili pravo upisa na studije Pravnog i Filozofskog fakulteta, pa su im fakulteti naplatili oportunitetni trošak. Studije je moguće odjavljivati te mijenjati njihov poredak do 18. rujna u 13:59 sati.

Sve ostale studijske programe koje ste prijavili i koje biste željeli upisati, ne trebate brisati s popisa. Ako ste prijavili više studija, važno je da vam lista bude poredana tako da je na vrhu studij koji najviše želite upisati. Jer ćete moći upisati samo na onaj pored kojeg će vam po objavi konačnih rezultata pisati ‘DA’ i upisni broj. Upisni broj znak je da ste obvezni upisati studij.

Izdvojeni članak

Neki maturanti nisu se pojavili na upisima, sad im se to obilo o glavu: Moraju platiti paprenu ‘kaznu’

Kako to izgleda u praksi?

Pojasnimo ovo i na primjeru jednog studenta, koji smo preuzeli s web stranice Središnjeg prijavnog ureda, Studij.hr. Našeg studenta nazovimo Zvone. Zvone najviše želi upisati Studij A, pa ga je stavio na prvo mjesto. Međutim, na njega ne upada jer je na 54. mjestu od ukupno 50.

Na drugom mu je mjestu drugi najpoželjniji, Studij B. Na njemu ostvaruje pravo upisa jer je na 33. od 50 mjesta. Taj će studij i otići upisati kada fakultet odredi datume upisa. U ovom slučaju Zvone nije trebao ništa brisati s liste – ni Studij A, jer u njemu nije unutar upisne kvote, ali ni studije S, D, E, F i G. Naime, iako je na nekima od tih studija ulazi u kvotu, nikom ne zauzima mjesto, jer je već ostvario pravo upisa na Studij B, na kojem je unutar kvote.

Izvor: Studij.hr/AZVO