Za prolazak Fizike na maturi treba vam samo 25 posto, a na ispitu vas čeka 35 zadataka
Prošlogodišnji maturanti na državnoj maturi iz Fizike, najčešće prijavljivanom izbornom predmetu, ostvarili su prosječnu ocjenu 2,5. Značajno je to poboljšanje u odnosu na godinu ranije, kada je ona iznosila 1,9. Već je objavljeno da će prag za dvojku na Fizici i u 2025. biti 25 posto, a struktura ispita i sadržaj koji se ispituje ostaje isti kao i prošle godine.
Fizika je već godinama na državnoj maturi najčešće prijavljivani izborni ispit, a nema sumnje da će tako biti i ove godine. Prijave ispita započet će 1. prosinca 2024., a prema kalendaru mature, Fizika je na rasporedu već u prvom tjednu ljetnog roka, 6. lipnja. Pragovi prolaznosti već su određeni – na Fizici će za dvojku biti potrebno prikupiti 25 posto bodova, maturanti će morati imati 50 posto riješenosti za ocjenu dobar, 70 posto za četvorku i 85 posto za ocjenu odličan.
Broj zadataka i vrijeme pisanja ostaju isti
Struktura ispita i gradivo koje će se ispitivati na maturi iz Fizike u 2025. ostaju isti kao i prethodnih godina, ispitni katalog nije doživio nijednu promjenu. U katalogu stoji da se ispitom provjerava dostignuta razina znanja i kompetencija pristupnika u četirima područjima: Struktura tvari, Međudjelovanje, Gibanje i Energija. Od 7. stranice kataloga koji je pri dnu teksta mogu se vidjeti konkretni opisi onoga što pristupnik mora znati i razumjeti da bi ostvario željeni rezultat na Fizici.
Ispit državne mature iz Fizike sadržavat će ukupno 35 zadataka. Prvi dio ispitne knjižice sadrži zadatke na zaokruživanje, ima ih 24 i donose 40 posto bodova. Drugi dio ispitne knjižice sadrži zadatke produženoga odgovora, ima ih 11 i donose 60 posto bodova. Pristupnik u ispitu može ostvariti maksimalno 60 bodova. Ispit iz Fizike među onima je koji se najdulje pišu – traje 180 minuta bez stanke. U tablici su navedeni udjeli potpodručja ispitivanja u ispitu iz Fizike.
Koji pribor smijete imati na Fizici?
Pribor koji je dopušten na maturi iz Fizike isti je kao i za Matematiku. Sa sobom smijete donijeti samo kemijsku olovku plave ili crne boje, jedno ravnalo ili trokut, dok su kutomjer i šestar zabranjeni. Knjižica s formulom dolazi od ispit i druge ne smijete imati uz sebe, a dozvoljeno je još i džepno računalo tipa Scientific. Ono smije imati eksponencijalnu funkciju (tipka 10x), logaritamsku funkciju (tipka logx) i trigonometrijske funkcije (tipke sin, cos, tan).
Džepno računalo ne smije imati mogućnost bežičnoga povezivanja s drugim uređajem, mogućnost upotrebe memorijske kartice, opciju simboličkoga računanja – programiranja, mogućnost grafičkoga rješavanja (npr. u nazivu Graphic ili ima tipku GRAPH) te mogućnosti deriviranja i integriranja. Dežurni nastavnik zapisat će tip džepnoga računala koje je pristupnik koristio tijekom ispita.
Kako se pripremati za ispit?
Dojmove prošlogodišnjih maturanata nakon pisanja Fizike možete pročitati na ovoj poveznici. A kako se pripremiti za ovaj ispit? Prije svega, važno je dobro proučiti ispitni katalog da biste se upoznali s time koja se područja ispituju. Literatura za pripremu ispita mature iz Fizike udžbenici su koje je odobrilo Ministarstvo tijekom protekloga četverogodišnjeg razdoblja školovanja te zbirke zadataka, priručnici i slično koje je odobrila Agencija za odgoj i obrazovanje, stoji u ispitnom katalogu. Dakako, maturantima u učenju mogu pomoći i bilješke s nastave Fizike, a od velike su koristi u pripremi i ranije provedeni ispiti. Zadatci s njih mogu se rješavati na kvizovi.srednja.hr.
Dio ispitnog kataloga koji je pred vama je i popis preporučenih pokusa, ali se ne provjerava poznavanje tih pokusa. Naime, stoji to u ispitnom katalogu, očekuje se da su pristupnici u četverogodišnjoj nastavi imali priliku sudjelovati u izvođenju pokusa i nekih elementarnih mjerenja. No, zbog značajnih razlika u opremljenosti škola, kao i u broju sati nastave Fizike, nisu propisani obvezatni pokusi koje svaki pristupnik treba izvesti tijekom školovanja.
– U ispitu se neće provjeravati poznavanje navedenih preporučenih pokusa, već će se provjeravati razina postignutih eksperimentalnih vještina poput tablične i grafičke obrade rezultata mjerenja, upotrebe i razumijevanja značenja pogreške mjerenja, upotrebe kontrole varijabla itd. te fizičkoga tumačenja rezultata pokusa, što je ujedno i glavni smisao izvođenja pokusa, stoji u katalogu iz Fizike.
Osim svega navedenog, maturantima se savjetuje i proučavanje konceptualnih i numeričkih primjera (navedenih u ispitnome katalogu), rješavanje provedenih ispita i sličnih tipova zadataka u različitim odobrenim udžbenicima i zbirkama, izvođenje pokusa uz kontrolu varijabla, prikaz rezultata s pogreškom mjerenja, tabličnu
i grafičku obradu rezultata mjerenja i tumačenje dobivenih rezultata. U nastavku se nalazi ispitni katalog za maturu iz Fizike u 2025. godini. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, osvježite stranicu.
Ako ste maturant u 2024./2025. godini, bit će vam korisno redovito čitati vijesti iz rubrike Matura na portalu srednja.hr. Pozivamo vas i da pratite našu Facebook stranicu Maturanti 2025. te se učlanite u Facebook grupu Maturanti 2025. Na ta dva mjesta možete pronaći sve najnovije i važne informacije o državnoj maturi u 2025., ali i povezati se s drugim maturantima s kojima ćete možda dijeliti fakultetske klupe. Pratite i naš Instagram profil @drzavna.matura, gdje, osim zabavnog sadržaja, također dijelimo najnovije vijesti vezane uz maturu. Raspored ispita mature u 2025. godini nalazi se ovdje.