Pretraga

Asistent Filozofskog kao maturant je počeo darivati krv: ‘Na 18. rođendan otišao sam do Crvenog križa’

A- A+

Darivatelji krvi su definicija junaštva te predstavljaju univerzalni pojam za humanost, pomoć, solidarnost. Razmišlja tako Frane Prpa, asistent Filozofskog fakulteta u Splitu, koji daruje krv od 2016. otkako je bio maturant. Koordinirao je i akcije darivanja s kojima su na tom fakultetu krenuli ove godine, a u koje su se uključili brojni studenti.

Frane Prpa | foto: press

Frane Prpa još je kao maturant 2016. godine u Drnišu ostvario jednu od svojih želja i postao dobrovoljni darivatelj krvi. Danas je asistent na Filozofskom fakultetu u Splitu i dalje daruje krv te je jedno od lica kampanje ‘Junaci ne poznaju strah’ koju provode splitski Crveni križ i Zavod za transfuzijsku medicinu KBC-a Split. Cilj ove kampanje je povećati broj darivatelja te informirati javnost o važnosti dobrovoljnog darivanja krvi.

‘Odmah na 18. rođendan otišao sam do lokalnog Crvenog križa’

Kako navodi Prpa, glavni poticaj za uključivanje u ove akcije darivanja je bila spoznaja da time može pomoći nekome i spasiti ljudski život. A i u samom Drnišu postoji tradicija organiziranog darivanja krvi.

– Nekako su mi svi darivatelji krvi još u srednjoškolskim danima bili veliki poticaj, uzor i pravi primjer kako mogu aktivno doprinijeti cijelom društvu. Sjećam se kako na samom početku nisam znao koji je proces darivanja krvi i mislio sam kako se trebamo prvo prijaviti u lokalni centar Crvenog križa kako bi napravili svojevrsnu ‘registraciju’. S obzirom na veliku želju da prvi puta darujem krv, odmah na 18. rođendan otišao sam do lokalnog Crvenog križa kako bih se ‘prijavio’ za darivanje krvi. Međutim, ravnateljica GDCK-a Drniš, Vinka Badžim, objasnila je kako nije potrebna nikakva prethodna registracija već je potrebno doći na neku od terenskih akcija Crvenog križa Split ili pak na transfuzijsku medicinu KBC-a Split. Od prvog darivanja pa sve do danas nikada nisam imao strah od igle ili općenito od samog procesa darivanja krv. Tu bih posebno istaknuo kako veliku ulogu imaju i sami djelatnici KBC-a Split koji svojom pažnjom i pristupom uvelike olakšaju to prvo darivanje, navodi Prpa.

Izdvojeni članak

Maturantica Nina oduvijek je htjela ovako pomagati drugima: ‘Nikad ne znate kome može zatrebati’

Na fakultetu organizirali akcije darivanja krvi

Osim što sam daruje krv, na to motivira i svoje bližnje. Često, kaže, na društvenim mrežama dijeli kada su doze krvnih pripravaka u niskim zalihama. Kada njegovi poznanici to vide, nerijetko mu se obrate s upitom kako da postanu darivatelji. Prpa je bio i koordinator dviju akcija darivanja krvi koje su organizirane na Filozofskom fakultetu u Splitu. Odaziv studenata bio je izvrstan.

– S akcijama dobrovoljnog darivanja krvi krenuli smo ove akademske godine. Organizatori akcija dobrovoljnih darivanja krvi bili su FFST, Crveni križ Split i Alumni FFST. S obzirom na to kako sam zaposlen na Filozofskom fakultetu u Splitu, a ujedno i član Alumni FFST, bio sam koordinator na obje akcije. Prvo darivanje krvi na Filozofskom fakultetu u Splitu organizirali smo prošle godine. Iako je bila riječ o prvoj akciji darivanja krvi na Filozofskom fakultetu odmah smo nadmašili sva očekivanja jer smo prikupili ukupno 30 doza krvnih pripravaka. O humanosti i veličini zaposlenika i studenata Filozofskog fakulteta najbolje svjedoči podatak kako smo zbog velike zainteresiranosti darivatelja krvi morali produžiti akciju. U konačnici, na drugoj akciji dobrovoljnog darivanja krvi prikupili smo ukupno velikih 55 doza krvnih pripravaka, navodi Prpa.

Akcija darivanja krvi na Filozofskom fakultetu Split | foto: press

‘Mogu reći kako su upravo darivatelji krvi definicija junaštva’

Dodaje i da ga posebno veseli podatak da se u akcije uključio veliki broj studenata koji su prvi puta darovali krv, u drugoj je akciji bilo čak 27 takvih.

– Mogu reći kako su upravo darivatelji krvi definicija junaštva. Darivatelj krvi za mene osobno predstavlja jedan univerzalni pojam za humanost, pomoć, solidarnost… Darivanje krvi je jedna od ‘stvari’ u životu koja najbolje pokazuje kako na određeni način ovisimo jedni o drugima. Danas kada darujem krv samo zamislim sebi bliske i drage ljude koji su nekoć trebali nečiju pomoć, nečiju dozu krvi… Možda bi nam upravo ta misao i svijest o zavisnosti jednoga čovjeka o drugome trebala biti nit vodilja da se priključimo akcijama darivanja krvi, navodi Prpa.

Zaključno svim osobama koje razmišljaju o darivanju krvi, a možda imaju strah, poručuje da se ipak odazovu jer tako nekome pružaju nadu za ozdravljenjem i priliku za život. I nekome su u tom trenutku – sve.


TKO MOŽE DAROVATI KRV?

Na web stranici Hrvatskog Crvenog križa možete pronaći sve odgovore na pitanja vezana uz darivanje krvi, među njima i ono tko je može darovati. Kako je ondje pojašnjeno, krv može dati svaka zdrava osoba starosne dobi od 18 do 65 godina (u slučajevima dobrog zdravstvenog stanja do 70), koja ima iznad 55 kilograma (proporcionalno visini), koja ima tjelesnu temperaturu do 37 stupnjeva i to uz odobrenje liječnika.

– Muškarci mogu na klasični način dati krv četiri puta godišnje s razmakom između davanja od tri mjeseca, a žene tri puta godišnje s razmakom između davanja od četiri mjeseca. Na staničnom separatoru davatelji krvi mogu češće dati jedan ili više krvnih sastojaka. Oko 10 posto davatelja krvi se tijekom liječničkog pregleda odbije privremeno ili trajno. Razlog odbijanja uvijek je opasnost od uzimanja krvi za davateljevo zdravlje ili opasnost od krvnih pripravaka za primateljevo zdravlje. Sukladno zakonskoj regulativi u Republici Hrvatskoj, krv mogu dati samo osobe s državljanstvom Republike Hrvatske, stoji na web stranici Hrvatskog Crvenog križa-