Barišić pokleknuo pod pritiskom medija: Nakon brojnih obećanja obnavlja se ruševna vukovarska škola
U par smo navrata pisali o stanju Osnovne škole Nikole Andrića u Vukovaru. Oronuli zidovi, rupe u podovima, neispravno grijanje – sve to vladajuću učenicima već godinama obećaju da će popraviti. Iako su učenici već prestali vjerovati pričama političara, iz Ministarstva obrazovanja stižu dobre vijesti kako se s obnovom kreće od sljedeće školske godine.
Zadnji puta su u OŠ Nikole Andrića u Vukovaru kamere NoveTV ušle početkom ovog mjeseca, netom nakon održane Alke u tom gradu.
Prizori – isti kao i uvijek: s krovova opada crijep, učenici se žale da je zimi hladno zbog neispravnog grijanja, a zbog rupa u betonu, zabranjen im je izlazak i igra u dvorištu. Kada su bivšeg ministra Šustara učenici upitali zašto se prije njihove, po život opasne zgrade škole, obnavlja vodotoranj, on je samo rekao da se na tome radi.
– Nada je umrla, otprilike kada nam je treći put zaredom obećana obnova škole, rekao je učenik Luka novinarki NoveTV prilikom zadnjeg posjeta školi.
Ministar Barišić tada je novinarima spomenute televizije samo kazao kako je ‘informiran, ali ne u detalje’, iako ravnateljica već godinama o problemu piše Ministarstvu, no bezuspješno.
Nakon silne medijske buke, Ministarstvo obrazovanja konačno je pokleknulo pred molbama učenika i ravnateljice i kreće u akciju. Jučer je javnost obaviještena kako je održan je radni sastanak na temu obnove Osnovne škole Nikole Andrića u Vukovaru.
Na sastanku je sudjelovao sam ministar Pavo Barišić, zatim Velimir Žunec, državni tajnik Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Jadranka Karlić, pročelnica Vukovarsko-srijemske županije, Josipa Kotromanović Sauha, ravnateljica Osnovne škole Nikole Andrića u Vukovar, državni tajnik Hrvoje Šlezak, pomoćnik ministra Momir Karin te načelnica Sektora za predškolski i osnovnoškolski odgoj i obrazovanje Zdenka Čukelj.
– Nakon detaljnog upoznavanja s uvjetima rada u Osnovnoj školi Nikole Andrića u Vukovaru od strane ravnateljice škole te izlaganja svih sudionika sastanka doneseni su sljedeći zaključci:
1. Zbog sigurnosti učenika, koja je ugrožena građevinskim stanjem Škole, obvezuju se Vukovarsko-srijemsku županiju, kao osnivača, i ravnateljicu Škole da izrade plan preseljenja učenika u druge škole u Gradu Vukovaru. Navedeni će se plan početi primjenjivati od školske godine 2017./18.
2. Ministarstvo znanosti i obrazovanja, zajedno s Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova Europske unije te osnivačem, Vukovarsko-srijemskom županijom, iznaći će model financiranja obnove Škole. Obnova bi trebala započeti u školskoj godini 2017./18, priopćili su iz Ministarstva znanosti i obrazovanja.