Pretraga

Bliži se početak nove školske godine: Stručnjakinja objašnjava kako bi mogla izgledati nastava u školama

A- A+

Nova školska godina počinje za manje od mjesec dana, a više od pola milijuna učenika nestrpljivo očekuje nova pravila s obzirom na COVID 19. O tome kako će ona izgledati brine se novoosnovana radna skupina Ministarstva obrazovanja.

Foto: Unsplash

Trenutno lošija epidemiološka situacija u Hrvatskoj će svakako utjecati na to kako će izgledati naš život sljedećih dana, a između ostaloga i što će biti s obrazovanjem. Dok smo dobar dio prošle školske godine proveli u online izdanju, postavlja se pitanje hoće li to biti slučaj i na jesen.

Izdvojeni članak

Tisuću roditelja potpisalo peticiju: Online nastava je štetna, djeca moraju u školu

Ivana Pavić Šimetin, zamjenica ravnatelja HZJZ-a i voditeljica Službe za školsku medicinu se nalazi na čelu novooformljene radne skupine koja će donijeti pravila kojih ćemo se pridržavati, a za Dnevnik Nove TV je otkrila što možemo očekivati. Prvi sastanak ove skupine najavljen je za utorak, a krajnji rok za mjere je 31. kolovoza.

– Treba biti jako oprezan da ne inzistiramo na mjerama koje nisu efikasne, a narušavaju kvalitetu života i ideju interakcije i druženja unutar škole – izjavila je koordinatorica Ivana Pavić Šimetin za Novu TV, te naglasila kako će se o početku školske godine odlučivati na lokalnoj razini, pa  ovisno o situaciji neke će se škole trebati pridržavati  rigoroznijih mjera, a otvorene su i opcije da u nekom području kraće vrijeme ne bude škole.

Nadalje, učenici u dobi do 4. razreda osnovne škole neće na nastavu dolaziti s maskama, što ne vrijedi za studente koji će na predavanje morati dolaziti s maskom. U svim školama naročiti će se voditi briga o zajedničkim odmorima, o boravku učenika u zajedničkim prostorima, te o dolasku i izlasku, a naglasak će biti na izoliranju razrednih odjela.

– Bit će uputa školama da se razdvoji koliko je god moguće, da nisu međusobno zajedno, da se međusobno distanciraju, ali za vrtićku dob i niže razrede nećemo računati da je distancu moguće provoditi potpuno s obzirom za karakteristike djece u toj dobi, kazala je Šimetin.

Generalni zaključak je kako život valja nastaviti unatoč svim novonastalim okolnostima koliko god je to moguće, pa tako i sa školovanjem koje je od prioritetne važnosti.