Brak postao trivijalan: Maloljetnici ne mogu piti alkohol, ali se mogu vjenčati
S obzirom da je u posljednje tri godine preko pet tisuća maloljetnica u Hrvatskoj postalo mamama, porastao je i broj brakova u kojima su jedan ili oba člana mlađa od 18 godina. Dok je u manjim sredinama praksa da se djevojke i mladiće prisiljava na sklapanje brakova jer u protivnom sramote obitelj, u većim gradovima sve je uobičajnije odgajanje djece bez da se maloljetni roditelji vjenčaju. Nedavno je preko šest tisuća volontera skupilo oko 700 000 potpisa da se u Ustav RH unese odredba po kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca, a mi smo odlučili saznati što mladi misle o maloljetničkim brakovima.
Hrvatska javnost podijelila se oko toga treba li se dozvoliti gej parovima sklapanje braka, a štandovi vjerske organizacije ‘U ime obitelji’ su preplavili cijelu državu. Čak šesti tisuća volontera skupilo je oko 700 000 potpisa od građana koji su za to da se u Ustav RH unese odredba po kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca. Međutim, sve je veći problem i broj maloljetničkih trudnoća, a samim tim i maloljetnika koji nespremno stupaju u brak.
Nekad su maloljetnici spremniji za brak
Prema podacima Hrvaskog zavoda za javno zdravstvo u posljednje tri godine u Hrvatskoj je zatrudnjelo 5 237 tinejdžerki u dobi od 14 do 19 godina, a čak 25 djevojčica je bilo mlađe od 13 godina. Kao posljedica navedenoga javlja se i veći broj brakova koje sklapaju maloljetnici. U toj dobi ne mogu glasovati na izborima, piti alkoholna pića ili bez nadzora šetati ulicama iza ponoći, no mogu stupiti u bračnu zajednicu.
– Općenito mislim da godine ne bi trebale igrati ulogu. Ima nekih maloljetnika koji su spremniji za brak više od nekih punoljetnih ljudi, smatra student ekonomije u Zagrebu Gordan Perić. Također misli da za zabranu sklapanja braka treba uzeti u obzir više kriterija, a ne samo dob.
Sličnog mišljenja je i student kroatistike Frane, koji tvrdi da se ne bi trebalo dozvoljavati bračno vezanje samo za punoljetne, no kako bi možda trebalo postaviti neki limit, primjerice 16 godina.
Brak je postao trivijalan
Dok je u Hrvatskoj zabrinjavajući rast maloljetničkih brakova, u islamskim zemljama poput Irana to je uobičajena pojava. Međutim, mnogi stručnjaci sve veći broj razvoda povezuju upravo sa stupanjem u bračni odnos u dobi kada mladi za to još nisu spremni. No u manjim sredinama je sasvim uobičajena praksa da se maloljetnice zbog trudnoće udaju, jer su u protivnom na lošem glasu.
– Nemam ništa protiv maloljetnih brakova, to je jedini način da cure sa 16 godina i trbuhom ispred sebe u periodu od par mjeseci iz fufe postane majka, žena, kraljica, dobije puno lajkova na fejsu na slikama s velikog pira i doda ostale maloljetnice koje su krenule tim putem. Kasnije nastave karijeru citiranja Biblije po statusima na fejsu. Brak je danas ionako postao trivijalan, ističe 23-godišnja Božena Samardžić iz Otoka.