Budući novinari izdali prvi broj Studentskog lista kao dio ‘Večernjaka’ u BIH
Večernji list je promovirao prvi broj Studentskog lista u prostorijama Filozofskog fakulteta u Mostaru. Ovo će biti prilog, koji će izlaziti jednom mjesečno, a uređivat će ga studenti pete godine novinarstva, koje se u Mostaru izučava na spomenutom fakultetu. Ideja je postojala dugo, ali sada je provedena u djelo. Prvi broj Studentskog lista će imati osam stranica, a isprva će obuhvaćati teme isključivo s mostarskog sveučilišta. Više o prilogu hrvatskih dnevnih novina u susjednoj zemlji govori nam jedna od studentica koja je sudjelovala na izradi priloga, a ujedno i glasnogovornica Studentskog zbora Sveučilišta u Mostaru Irena Mrnjavac.
Večernji list nije u matičnoj zemlji pokrenuo prilog za studentsku populaciju, ali je to učinio u svome izdanju za Bosnu i Hercegovinu. Naime prije par dana je promoviran prvi broj Studentskog lista, odnosno priloga koji će uz spomenute dnevne novine izlaziti jednom mjesečno. Uređivat će ga studenti novinarstva, iako mogućnost u izradi imaju svi studenti, za sada samo Sveučilišta u Mostaru. Irena Mrnjavac, odnosno studentica novinarstva i politologije na Filozofskom fakultetu, koja je sudjelovala i u izradi prvog broja, otkriva nam više detalja o sadržaju i namjerama ovakvog priloga.
S: Otkada postoji ideja pokretanja lista i kada je donesena odluka da se on napokon izda?
I. M.: Ideja o samom listu postoji već odavno, i dugo vremena se dogovarala sama suradnja koja je napokon realizirana u prosincu prošle godine kada su dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru Zoran Tomić i glavni urednik i direktor Večernjeg lista BiH Jozo Pavković potpisali ugovor o izradi mjesečnog priloga i korištenju podataka istraživačkog novinarstva.
S: Tko će uređivati sadržaj priloga?
I. M.: Sadržaj će prvenstveno uređivati studenti. Težište je na studentima novinarstva, ali ovo je svakako Studentski list cijelog Sveučilišta u Mostaru stoga će svi zainteresirani imati priliku. A redakcija Večernjeg, na čelu s zamjenicom glavnog urednika, Valentinom Rupčić, će nam pomagati i savjetovati nas, posebice u grafičkom dijelu. Osim novinara, u projektu sudjeluju i studenti kroatistike kao lektori, sve korištene fotografije i karikature rade također studenti.
S: Kakve teme će prevladavati? Za sada u planu imate u
planu isključivo pratiti tematiku Sveučilišta u Mostaru?
I. M.: Tako je, prvenstveno studentske teme i problemi će se obrađivati, ali ukoliko se u političkom ili gospodarskom životu bude događalo nešto što će imati utjecaja na studente, svakako takva tema dolazi u obzir. Pri Sveučilištu djeluje desetak udruga, postoje brojni studentski časopisi, razne aktivnosti, koje pobijaju onu tezu o studentskoj pasivnosti. Tako da ćemo se truditi popratiti sve te događaje.
S: Koliko će otprilike novinara biti dio stalne postave koja će
raditi na prilogu? Je li to isključivo volonterski ili ćete dobivati
neke naknade?
I. M.: Rad je isključivo volonterski, kad govorimo o materijalnim sredstvima, ali praksa, znanja i vještine koje će se steći nemaju cijenu. A što se tiče ekipe, nema neke stalne postave nego će se mijenjati studenti kako bi svi dobili priliku za praksu.
S: Što misliš da će pokretanje jednog ovakvog priloga donijeti
studentima u Mostaru?
I. M.: Velika je to stvar za studente i za Sveučilište. Prvenstveno studenti imaju priliku za praksu i stjecanje iskustva, ali tu je i široka javnost i čitateljstvo Večernjeg lista do kojeg će doprijeti studentske teme i problemi. Čut će se i studentski glas, često zapostavljenog jedinog Sveučilišta na hrvatskom jeziku.
S: U Mostaru se namjerava pokrenuti i sveučilišni medijski centar. Otkada je tu u planu i što se time namjerava postići?
I. M. : Ideja i projekt sveučilišnog medijskog centra javila se u listopadu prošle godine, dolaskom novog dekana Filozofskog fakulteta Zorana Tomića. Prvi korak je bio studentski prilog u Večernjem listu, drugi je studentski portal koji bi trebao krenuti s radom početkom ožujka, nakon toga i radijska postaja, a potom i poboljšavanje studentske internet televizije koja već od ranije postoji na Sveučilištu. Sve ovo će doprinijeti obrazovanju studenata, kvaliteti nastave i podizanju kako studija novinarstva tako i Sveučilišta na jednu veću razinu.