Antonio Peršak je 19-godišnji Čakovčanin, koji je svoj san o stjecanju akademskog muzičkog zvanja, odlučio graditi u Engleskoj, točnije Manchesteru. Student je prve godine smjera klasične gitare na Kraljevskom konzervatoriju u ovom, po nogometu poznatom gradu, premda nam Antonio veli, da je to drugo najvažnije kulturno središte Engleske.
No, kao i na našim muzičkim akademijama kvote su jako male pa je tako nadareni Antonio jedan od svega četiri gitarista, koji se u ovoj godini upisao na mančesterski Kraljevski konzervatorij. Kao student iz Europske Unije, dobio je studentski kredit, koji pokriva troškove školarine. Kako je izgledao prijemni, kako se snalazi na Otoku, kakav je tamošnji sustav studiranja i studentski život, što mu je u Engleskoj bolje u odnosu na Hrvatsku i obrnuto, otkrio nam je u razgovoru.
Čitav se život bavi glazbom pa će mu to biti i profesija
Već smo spomenuli kako su kvote za Kraljevski konzervatorij jako male, a kandidata za jedno upisno mjesto je mnogo. Ipak, Antonio je ušao među odabrane.
– Audicija se održava godinu dana prije početka akademske godine. Konzervatorij je internacionalni te je konkurencija velika. Komisija od kandidata traži potencijal i talent koji će razvijati tijekom narednih godina studija. Što se tiče izbora programa za audiciju uvjeti su jako slični onima u Zagrebu. Kvote su također male pa je tako uključujući mene prvu godinu upisalo 4 gitarista, objašnjava nam prijemni proces Antonio Peršak.
No, prije nego je došao do prijemnog za ugledni međunarodni konzervatorij, ovaj je Čakovčanin praktički čitav život proveo uz gitaru. Neko vrijeme i uz jedan drugi instrument.
Nemamo menzu, ali studenti imaju popuste na brojne događaje!
– Glazba je oduvijek bila sastavni dio mog života pa sam tako s nepunih 7 počeo svirati gitaru te nekoliko godina kasnije i tamburu u kulturno umjetničkom društvu, što je također imalo utjecaj na odluku da se želim posvetiti glazbi u budućnosti, otkriva Antonio.
U Engleskoj vas sustav usmjerava na to kako da unovčite svoje znanje
Iako je Antonio tek krenuo studirati, već je napravio zapažen projekt na fakultetu. Što se tiče povratka u domovinu nakon završetka studija, skeptičan je.
– Za sad još nisam siguran hoću li se vratiti, ali glazba se vani više cijeni te su mogućnosti usavršavanja i kreativnog izražavanja veće. Nedavno sam osnovao gitaristički trio s dva dobra prijatelja iz Hrvatske koji također studiraju ovdje te smo trenutno u fazi pripremanja uzbudljivog projekta, koji planiramo predstaviti u Engleskoj pa potom i u Hrvatskoj ovog ljeta. Konzervatorij je prepoznao naš projekt te nam pružio potporu u smislu organiziranja koncerata i umjetničkog vođenja, objašnjava Antonio.
Iako nije pohađao fakultet u Hrvatskoj, pretpostavili smo da preko svojih kolega ima dosta informacije o sustavu studiranja kod nas pa smo ga tražili da napravi neke usporedbe s Engleskom.
– Sistem studiranja u Engleskoj je drugačiji zato što fakultet usmjerava studente kako da unovče svoje znanje tijekom i nakon studija, što je posebno bitno u mom zanimanju, veli nam 19-godišnji Čakovčanin.
Rekao nam je i što mu nedostaje iz Hrvatske, a koje Manchester ima prednosti. Ovaj dio odgovora na pitanje što mu fali iz Hrvatske, neće vas iznenaditi.
– Manchester je nakon Londona najveće kulturno središte u Engleskoj pa tako nudi velik broj koncerata i različitih koncerata i evenata, što je meni kao glazbeniku izrazito važno. Konzervatorij na kojem studiram je izrazito internacionalni pa tako pruža priliku da stvorim kontakte s glazbenicima iz cijeloga svijeta. Iz hrvatskog načina života mi najviše nedostaje tradicija ispijanja kave. Ta navika u užurbanom načinu života ovdje ne postoji, obrazlaže za kraj Antonio.